Документи

Долинщина.

Інформаційний звіт

за третій квартал1948р

Липень.

1.7. В с. Белеїв, Долинського р-ну , на відтинку села т. зв. Корчунок кількох чекістів на чолі з о/у Радіоновим переводило труси у Ільчишин Юрка, Куштер Михайла і Куштер Костя. Не знайшли нічого.

В тому ж селі уповноважений райпарткому Панченяк підшукував кандидата на зав. сільського клубу , але ніхто з селян не хотів цієї функції прийняти.

В с. Туря Велика , того ж району, більшовики тримали ніччю засідку в придорожніх ровах .

В лісі біля села Тростянець ,того ж району, 7 чекістів під ком. о/у Буяркіна сиділо протягом цілого дня на засідці біля лісових робітників.

В с. Кальна , Болехівського р-н , 6 чекістів під командою о/у Стрельнікова переводило труси у Будинкевич Василя . Під час трусів чекісти знайшли в хаті листа , адресованого в Караганду , що його написав до своєї родини один місцевий повстанець. В звязку з тим чекісти заарештували господаря і його дочку та протягом цілої доби допитували їх в сільраді . Ці самі чекісти арештували й допитували в сільраді також Юсип Якова і Федів Івана . Вечерком обох звільнили .

В лісі над с. Ілем"я , Рожнятівського р-ну , біля поляни т. зв. Федорова 6 чекістів тримало до год. 14-ої засідку.

В с. Лолин , Вигодського р-ну , 6 чекістів під ком. 0/у Ковальова робило протягом цілої ночі стежі по дорогах і стежках.

В днях 1-2.7. в. с. Тяпче , Болехівського р-ну , Більшовики зганяли людей на мітинг. Мітинг не відбувся , бо населення порозтікалось по полю ,і чекістам не вдалося нікого зігнати.

2.7. В с. Тростянець , Долинського р-ну , більшовики списали майно у Будник Михайла, Гаадович Івана і Кобльовської Магди .

В с. Рахиня , того ж р-ну, 4 чекістів переводило труси в будинках Марчук Савки с. Михайла. В часі трусів зривали підлоги , але нікого не знайшли .

В с. Надіїв , того ж району , більшовики зловили до ФЗО 12 хлопців. Зловлених забрали до Долини , але слідуючого дня всі вони втекли . Цією акцією керував комуніст Карімов.

В с. Кальна Болехівського р-ну , 6 чекістів на чолі з о/у Стрельніковим переводило знову труси у будинках Будинкевич Василя і Сем"янків Юрка , але нічого не знайшли . Опісля забрали арештованого попереднього дня Будинкевич Василя і його дочку Будинкевич Катерину і пішли до району . по дорозі їх стрінула Лутчин Олена , що несла воду , і почала говорити з арештованою Катериною .За це чекісти заарештували її і також забрали до району .

В с. Церківна , того ж району , група чекістів на чолі з головою РВК Кочаном намагалися перевести з селянами мітинг . Однак на мітинг ніхто не прийшов, крім десятників . Слідуючого дня ці самі більшовики зрізали на могилі Героїв хрест.

3.7. 12 чекістів на чолі з о/у Радіоновим тримало в ночі засідку біля села Туря Велика Долинського р-ну .З того села покликали на РО МВД в Долині Ярич Данила.

В с. Тростянець , того ж р-ну , комуністи Панченко і Панченяк ходили по стайнях , чи зареєстрована вся худоба, та списували у ади

В с. Яворів , того ж району , 6 чекістів робило вночі стежі по стежках . Над ранком у годині 4-ій чекісти вирвали вікно в хаті вдершись до середини , перевели сильні труси , де живе Подольський Остап .

В лісі між с. Туря Велика - Болехів , Долинського р-ну , на т. зв. 20 км 40 чекістів з Калуського і Войнилівського р-ну переводило прочіску . Біля год. 11-ої чекісти натрапили на групу укр.. повстанців , які копали криївку , і вбили при тому бой. РОЕВ сл. п.д. «Касіяна». Інші втекли , залишаючи частину довгої зброї , яку не мали змоги забрати . Пізніше цим лісом переходив цивільний хлопчина з с. Туря Велика ,що ішов гребти сіно . Більшовики зловили його і розстріляли. Маючи довгу зброю , більшовики свідомо вбили невинного хлопця , щоб опісля похвалитись в районі , що вбили 2 повстанців. Цей хлопчина називався Михайлинин Михайло . Тіла побитих забрали чекісти на фіру і повезли в напрям с. Болохів.

В Долинському р -ні рай воєнкомат доручив головам сільрад повідомити хлопців , ур. 1928р., щоб з"явились дня 8.7. на рай воєнкомат для відбуття п"ятиденного військового вишколу.

В с. Лолин, Вигодського р-ну , 11чекістів під ком. о/у Ковальова переводило по хатах труси . При тому зривали підлоги , розбивали печі та грабували селян. У Матійчин Івана зрабували 200 руб. , Чулин Петра - З буханці хліба , Шутки Дмитра -19 яєць Воробець Гриня- жіночу хустку.

35 чекістів переводило прочіску лісу т.зв. Груша біля с. Велдіж того ж р-ну. В часі проліски частина чекістів натрапила на 7 українських повстанців, які, відстрілюючись, відступили.

Біля с. Макстимівка того ж р-ну, 5 чекістів тримало протягом цілого дня засідку над рікою в лугах. Вечором зайшли до села і переводили в кількох будинках труси.

В тому ж селі побили хлопчину Дацьо Василя за те, що не хотів їм нічого сказати про бандерівців.

В днях 3-4.7 в сс. Тисів і Поляниці, Болехівського р-ну, кінопересувка з району хотіла висвітлювати для селян кінофільм п.з. «Маріте». Тому що до кіно ніхто з селян не вийшов, кінопересувка повернула до району, не висвітивши фільм. Більшовики що охороняли кінопересувку, сказали голові сільради в с. Поляниці, що за те, що селяни не хотять відвідувати кінофільми, він повинен заплатити вступ за всіх селян.

В с. Гузіїв , того ж району , кінопересувка висвітлювала фільм ( заголовок невідомий ), на який більшовики зігнали силою кількох шкільних дітей .

4.7. До с. Якубів , Долинського р-ну , заїхала кінопересувка , щоб висвітлювати кінофільм , але хтось із селян обрізав електричні проводи і знищив банку з бензином, і вона повернула без нічого до району .

В с. Новошин, Вигодського р-ну , більшовики зігнали до сільради 12 людей провели з ними мітинг в справі хлібоздачі.

Біля с. Лолин , того ж району , на т. зв. Суха Погар 7 чекістів тримало протягом цілого дня засідку . Вечором чекісти зійшли до села і зрізали на могилі Героїв хрест та поломили його на куски.

В с. Максимівка , того ж району , 7 чекістів тримало вночі засідку на цвинтарі.

В с. Велдіж того ж району , чекісти стрінули на дорозі хлопчину Бейчак Юрка і прорізали йому шапку -мазепинку, заявляючи , що таких шапок невільно носити .

До с. Бубнищі , Болехівського р -ну , приїхало автом зі Львова 20 більшовиків . Вони ходили в т. зв. Печери Довбуша , фотографували скали та робили якісь шкіци .

В с. Лужки , того ж р-ну , більшовики зрізали на могилі Героїв хрест .

5.7. В лісі біля с. Туря Велика , Долинського р -ну , 15 чекістів під ком. о/ у Радіонова тримало протягом цілого дня засідки.

В с. Белеїв , Долинського р-ну , кількох чекістів перевіряло вночі стайні і стодоли , шукаючи українських повстанців .

В с. Раків , того ж району , більшовики зловили до ТЗО 6 хлопців. Їх забрали до району , але слідуючого дня всі хлопці повтікали .

В м. Долина більшовики заборонили на зборах працівників держбанку говорити українською мовою.

Біля с. Нягрин , Вигодського р-ну, в лісі т. зв. Шимівка 6 чекістів тримало протягом цілого дня засідку .

В с. Мізунь Старий , того ж району , комуністка Соколенко намагалася провести з жінками збори . Збори не відбулися , бо ніхто з селянок не прийшов .

В с. Церківна , Болехівського р-ну , 7 чекістів заскочило вечором у хаті Прокопів Петра 5 укр. повстанців , що там вечерями . Повстанці , відстрілюючись з хати і відступили . При тому один повстанець був ранений , а другому чекіст вибив папашкою , яка затялася , чотири зуби . Чекісти сиділи в тій хаті до рана і допитували господаря , його жінку і вчительку , що там мешкала . Останню при допитах чекісти сильно побили.

В с. Танява , того ж району , більшовики заарештували 5 лісорубів з СУЗ , між ними шофера , що мав біля себе нашу літературу , яку дали йому українські повстанці при стрічі з лісорубами . Арештованих забрали до Болехова і слідуючого дня звільнили . Другого дня всіх тих лісорубів відіслали більшовики на Схід, а на їх місце прислали до с. Танява озброєні відділи бійців .

6.7. В с. Надіїв , Долинського р-ну , 8 чекістів на чолі з о/у Буйловим тримало вночі засідку в придорожніх ровах.

7 чекістів тримало вдень засідки на полях вище с. Туря Велика, того ж району.

10 Чекістів тримало протягом дня засідку біля с. Нягрин , Вигодського р-ну , в лісі т. зв. Середовання .

7 чекістів тримало вдень засідку на горі т. зв . Шовб біля с. Лолин того ж району .

В м. Болехів РВК скликав народу всіх урядовців райцентру . На нараді секретар райпарткому Топчій зобов'язав всіх урядовців виїжджати щотижня на села і агітувати селян , щоб організували колгоспи.

7.7. В с. Тростянець Долинського р-ну , кількох чекістів тримало ніччю засідку коло хати Гнатків Гриня.

Кількох чекістів на чолі з о/у Буяркіним тримало вдень засідку лісі т. зв. Березина біля с. Якубів, Долинського р-ну . Перед вечором 3 чекістів зайшло в село до госп. Андрійовича і побили його жінку за те, що не хотіла дати їм їсти . При відході зграбували 30 шт. яєць і буханець хліба .

В с. Кропивник , Вигодського р-ну , 4 чекістів , що зривали наші проти колгоспні заклики , перевели сильні труси у будинках Паньків Юрка . В с. Станківці , Болехівського р-ну , кількох чекістів на чолі з уповноваженим райпарткому Осіним зрізало на могилі Героїв хрест .

В с. Підбереж , того ж району , кінопересувка висвітлювала фільм п. з. «Марітте» . Під час висвітлювання фільму був присутній тільки голова сільради і десятники , яких туди загнали більшовики силою. В той час 4 чекістів тримало засідку в корчах біля того ж села т. зв. Мельники .

В с. Станківці, Болехівського р-ну, кілька чекістів на чолі з повноваженим райпарткому Осіним зрізало на могилі Героїв хрест.

В с. Бубнищі, того ж району, 7 стрибків на чолі з комуністом Моргуном зганяло людей на мітинг, але він не відбувся тому, що люди порозтікалися по полю. Пізніше ці стрибки провели труси в будинках Будзович Миколи і Будзович Юрка, а також побили Конрад Марію, що не хотіла зварити для них їсти.

8.7. В с. Рахиня Долинського р-ну, 5 чекістів провело безуспішні труси в будинках Марчук Миколи с. Ілька Марчук Івана с. Антона і Марчук Савки с. Михайла.

В с. Туря Велика, того ж району, кілька стрибків з райцентру на чолі з комуністом Дубовим зловило 6 хлопців до ФЗО. Зловлених хлопців забрали до району, але слідуючого дня всі вони втекли додому.

В с. Максимівка, Вигодського р-ну, большевики перевіряли по стайнях чи селяни зареєстрували всю худобу.

5 чекістів тримало протягом цілого дня засідку біля с. Ілем'я, Рожнітівського р-ну, на т. зв. 5 км.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, большевики заарештували учителя Лаврович Якова, його жінку Лаврович Фрузю і одну вчительку з СУЗ (прізвище невідоме). Арештованих забрали до району, звідкіля слідуючого дня Лаврович Якова звільнили, а Обі жінки забрали до Станіславова.

В с. Підбереж, того ж району, большевики намагались провести з населенням мітинг, але він не відбувся тому, що ніхто з людей не прийшов.

9.7. Група чекістів в числі 40 чол. Робила прочіску лісу (т. зв. 39 квартал) біля с. Слобода Долинська. О год. 10-ій рано чекісти зійшли з лісу до села і шукали по будинках і городах за криївками. Населенню говорили, що приїхали рубати ліс.

В с. Надіїв Долинського р-ну, кінопересувка висвітлювала для колгоспників фільм п. з. «Александр Покришкін».

В с. Креховичі того ж р-ну, о/у Буйволов покликав до сільради на допити Лазоришин Михайла с. Івана, Зеленського Кирила с. Івана, Готліб Костя с. Василя, Оглаблин Анну д. Юрка і Оглаблин Михайла с. Юрка.

В с. Сеничів, Вигодського р-ну большевики заловили до ФЗО Підберезького Миколу, Юрин Василя, Сулимець Олексу, Рошко Івана, Рошко Василя, Зятюк Тимка і Жаб'як Тимка.

В с. Тяпче, Болехівського р-ну, большевики покарали грошовою карою в сумі 716 руб. Тиндин Якова, що не відробив т. зв. трудгужповинності.

В с. Гошів, того ж р-ну, 4 чекісти тримали ніччю засідку під т. зв. Полиною.

В с. Тисів, того ж р-ну, райуповмінзаг Руденко і кількох чекістів зігнали до сільради 47 людей, що працювали на дорозі, і перевели з ними мітинг на мітингу Руденко закликав селян здати якнайскоріше контингент збіжжя та інших держпоставок і зорганізувати в селі колгосп. Після виступу Руденка попросила о голос селянка Бецин Настуня і, звернувшись до Руденка, заявила: «Краще їхати Сибір до готового колгоспу, як тут зорганізовувати колгосп і вмирати з голоду». Розлючений тою заявою Руденко відповів: «Ви ще будете проситися щоби ми прийняли вас до колгоспу, але буде запізно».

В с. Поляниці, того ж району, чекіст Шамонін покликав до сільради на допит ок. 20 людей.

В тому ж селі 8 чекістів Сільського р-ну заарештувало кам'янецьку Єву тому, що під час трусів в її хаті знайшли знимку її сестри, яка скривається. Арештовану забрли до Сколього і по трьох днях звільнили.

Ті самі чекісти переходячи серез с. Бубнищі, того ж р-ну, провели труси в будинках Ткач Миколи і Попович Дмитра, однак нічого компрометуючого не знайшли.

До с. Човгани, того ж р-ну, заїхало 11 большевиків, які протягом двох днів ходили по селі і агітували людей, щоб вписались до колгоспу. Успіхів в тому напрямку не мали.

В тому ж селі чекісти заарештували хлопців Клим Степана, гуту Івана і Возніцу Михайла, які ухилялись від призову до ФЗО. Арештованих забрали до Болехова і слідуючого дня звільнили.

10.7. В с. Рахиня, Долинського р-ну, 8 чекістів під ком. о/у Буйволова переводило труси в будинках Марчук Савки с. Михайла, Симерин Михайла с. Василя і Марчук Миколи с. Ілька.

В с. Надіїв, того ж району, кінопересувка висвітлювала для колгоспників фільм п. з. «Весна».

В с. Раків, того ж району, 6 чекістів під ком. участкового міліції Карімова переводило труси у Гринишин Івана і Гринишин Юстини, шукаючи за приладдям до гонення горілки. Не знайшли нічого.

До колгоспу ім.30- річчя жовтня в с. Надіїв, того ж району, приїхали зі Сходу дві родини колгоспників, що начисляють 6 осіб працездатних і 3 дітей.

З с. Новошин, Вигодського р-ну, большевики забрали насильно до ФЗО на Донбас хлопців Гафінець Михайла, Керницького Івана, Килиму Антона, Хрущ Петра. Перед тим ці хлопці скривалися.

В с. Кропивник, того ж р-ну, 9 чекістів тримало вночі засідку коло хати Вольова Параски. На засідку вийшло 2 хлопців: Вольова Іван і Ковальчук Федір. Чекісти задержали їх, а ранком забрали до Вигоди, звідкіля за кілька днів вивезли на Донбас до ФЗО.

В с. Мізунь Старий, того ж р-ну, чекісти зловили до ФЗО Керничишин Осипа, Рошик Якова, Шишовського Михайла і Кравців Федора.Останній з сільради втік і за це большевики заарештували його маму та хотіли забрати до району. Арештована згодилася підписати заяву, що її син сам зголоситься до сільради, і тоді її звільнили.

В с. Ростічки, Болехівського р-ну, кількох чекістів під ком. о/у Стрельнікова переводило труси в будинках Тишківського Івана, Курудз Михайла, Губенко Василя і Костюк Михайла. Не знайшли нічого компрометуючого.

11.7. В с. Кальна, того ж р-ну, 6 чекістів на чолі з о/у Стрельніковим перевело безуспішні труси в будинках Миколин Степана і Павлів Степана.

В с. Велдіж, Вигодського р-ну, большевики зловили до ФЗО і забрали на Донбас Фединяк Михайла, і Драбишінця Дмитра.

В корчах над с. Максимівна, того ж р-ну,8 большевиків під ком. о/у Ковальова наскочило вполудне на 4 українських повстанців і 3 цивільних хлопців, що скривалися перед мобілізацією до ФЗО. Під час наскоку большевики вбили «хованця» Фединяк Михайла з с. Велдіж, а двох інших тяжко поранили. Вбитого Фединяка забрали до району, а раненим вдалося втекти. Повстанці, відбиваючись, відступили.

12.7. З м.Долина втік кудись директор контори заготзерно Колєсніков, який зробив велике манко збіжжя. На його місце большевики назначили А. Милованова.

В с. Якубів, Долинського р-ну, 7 большевиків з секретарем рай комсомолу Зібаровським вербувало молодь в члени комсомолу. Довідавшись про їхній побут в селі, молодь повтікала в ліс. Ніхто з молоді в члени комсомолу не вписався.

5 чекістів тримало протягом цілого дня засідку біля с Кропивник, Вигодського р-ну, в лісі т. зв. Пригороди.

В с. Тисів, Болехівського р-ну, кількох чекістів розбило вночі у господаря Доманського Юрка вулик бджіл і забрали з нього рамки з медом.

13.7. До с. Слобода Волинська приїхало 150 бійців СА, що мають рубати ліс. Всі вони озброєні в кріси, автомати і кулемети.

В с. Раків, Долинського р-ну, 8 чекістів під ком. о/у Вуйволова переводило сильні труси в господарстві Моцак Василя і Гринчишин Василя. Не знайшли нічого компрометуючого.

50 чекістів переводило прочіску лісу т. зв. Драбешний біля с. Туря Велика, Долинського р-ну. Під час проліски большевики стрінули кількох українських повстанців і відбили в них деяке технічне вивінування (папір, калька). Опісля большевики стрінули в лісі Торос Явдоху, що пасла худобу, і Журавського Теодора, який виїхав по дрова, та обох заарештували і забрали до району. Звільнили щойно слідуючого дня.

Три групи чекістів в числі від 3-5 чол. кожна тримали протягом цілої доби засідки довкруги с. Максимівка, Вигодського р-ну.

В с. Лолин, того ж р-ну, чекіст Руденко побив молодих хлопців Чігур Василя і Прокопишин Степана за те, що ці не хотіли сказати нічого про бандерівців.

6 чекістів тримало протягом цілої доби засідку над с. Кальна, Болехівського р-ну.

В лісі т. зв. Кучера над с. Кальна 5 чекістів тримало засідку.

Після полудня на них вийшли селяни Мищак Петро і Чудик Степан. Більшовики покликали їх до себе, перевели труси, і опісля заставили лежати під гнилою колодою, загрозили їм, щоб не рухались, і примаскували гіллям з дерева. По якомусь часі на большевиків вийшло 3 українських повстанців. Сильним автоматним вогнем большевики вбили на місці бойовика сл.п. д. «Черника». Останнім двом вдалося втекти.

Після того чекісти звільнили задержаних попередньо господарів, забрали з села Фіру і разом з тілом вбитого від`їхали до Вигоди.

14.7. В с. Рахиня, Долинського р-ну, 8 чекістів перевело труси у будинках Бойчук Ілька с. Василя. Не знайшли нічого.

В с. Кропивник, Вигодського р-ну, большевики сконфіскували у господарів Паньків Миколи і Марусяк Миколи сіно, яке вони зробили на жидівському полі.

В лісі т. зв. Кичера над с. Кальна, Болехівського р-ну, 6 чекістів тримало протягом цілого дня засідку.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, 7 чекістів перевело безуспішні труси в будинках Сеньків Олени і Гошовського Степана. Згаданих господарів питали, чи не заходить до них станичний з цьго ж села з своїм бойовиком «Юрчиком».

15.7. В м. Долина на присілку Букова кількох чекістів тримало ніччю засідку в корчах біля хати Дубенського Григора с. Павла. Ранком слідуючого дня чекісти подалися до с. Лоп`Янка, Рожнітівського р-ну.

В с. Якубів, Долинського р-ну, кінопересувка висвітлювала фільми п. з. «Врожаї 1948 року на Україні» і «Налет радянських літаків на Німеччину…» На фільм зігнали около 15 людей.

В лісі над с. Туря Велика, того ж району, 6 чекістів наскочило на 3 українських повстанців. В часі наскоку згинув виконуючий обов`язки рай. реф. СБ сл. п. д. «Мороз» і його бойових сл. п. д. «Чумак». Бойовик РЕВ д. «Славко», тяжко поранений в праву руку і плече, втік. Побитих повстанців забрали до Долини.

18 стрибків з с. Вишків, Вигодського р-ну, тримало протягом дня засідки біля с. Сенечів , того ж р-ну.

5 чекістів з гарнізону в с. Луги, Рожнітівського р-ну, тримало вночі засідку в лісі на т. зв. 13 км вище с. Ілем`я, того ж р-ну.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, чекіст Шамонін покликав до сільради на перевірку слідуючих людей: Барабаш Юрка, Пінах Юрка, Яцинин Федора і Яцинин Миколу.

В с. Брязя, того ж р-ну, 6 чекістів переводило труси в будинках Галів Юрка, Юрків Степана і Юрків Юрка. Під час трусів господарів питали за людбми, що втекли з Сибіру.

В с. Ростічки, Болехівського р-ну, кінопересувка висвітлювала фільм п. з. «Наше серце», на який зігнали большевики 10 людей.

В м. Болехів РО МГБ заарештувало лікаря Фуровича. Арештованого забрали до Станиславова. Причини арештування невідомі.

16.7. 40 чекістів робило прочіску лісу між сс. Туря Велика - Болоків, Долинського р-ну.

Успіхів не мали.

17.7. З с. Максимівка, Вигодського р-ну, покликали на РО МГБ на день слідуючих людей: Федорич Михайла, Тужиляк Івана, Дощаник Михайло, Бубняк Анну і Паньків Олену.

В райцентрах по всіх установах і заводах большевики переводили мітинги на знак протесту протии поранення секретаря італійської компартії Тольятті.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, большевики заарештували хлопців: Сенишин Михайла, Дідур Миколу, Тимків Михайла і Тимків Миколу. Арештованих забрали на райвоєнкомат, де одного з них заангажували до агентурної роботи, а опісля всіх арештованих звільнили.

В с. Станківці, того ж р-ну, кінопересувка висвітлювала фільм п. з. «Наше Серце», на якім Були присутні тільки голова і секретар сільради.

18.7. В м. Долина на дільниці т. зв. Плютина кількох чекістів, перебраних за українських повстанців, тримало вночі засідку біля хати Мйхрович Володимира.

В с. Тисів, Болехівського р-ну, группа чекістів під ком. о/у Шамоніна переводила сильні труси у Павлишин Дмитра, Юрків Михайла і Федорич Настуні.

18.8. 5 чекістів тримало днем засідку між сс. Нягрин- Ілемня, Рожнятівського р-ну.

19.7. З с. Тростянець , Долинського р-ну, Андрусів Михайло дістав повістку, щоб дня 21.7. зголосився на РОМ ВЦ.

В м. Долина на дільниці Знесіння 5 чекістів тримало цілу ніч засідку коло хати Грицей Миколи.

В с. Рахиня, Долинського р-ну, 8 чекістів під ком. о/у Буйволова перевело труси в будинках Савчин Михайла с. Василя і Марчук Савки с. Василя. Під час трусів чекісти не зннайшли нічого компроментуючого.

8 чекістів тримало протягом дня засідку в лісі т. зв. Кугутавина біля с. Максимівка, Вигодського р-ну.

Біля с. Кропивник, того ж р-ну, на горбі т. зв. Обідній кількох чекістів на чолі з о/у Ігоровим розбило могилу, в якій було похоронено кількох стрільців УПА, та знищили на ній хрест.

В с. Тисів, Болехівського р-ну, кількох чекістів на чолі з о/у Шамоніним робило ревізію у будинках Харів Дмитра. Господаря питали, де скривається йог осин. Не знайшли нічого.

Ця сама группа чекістів зайшла до с. Бубнищі, того ж р-ну , і перевела сильні труси у слідуючих господарів: Пінах Василя, Кондрат Василя, Юришин Федора, Токач Івана і Кондрат Маруні. Успіхів чекісти не мали.

20.7. В с. Надіїв, Долинського р-ну, чекіст Буйволов покликав до колгоспної контори на перевірку Смереку Василя с. Миколи, Сліпак Явдоху с. Василя і Михайлишин Петра с. Гриня.

В лісі т. зв. Тяпицьке над с. Кропивник, Вигодського р-ну, на большевицьку засідку, на якій сиділо 10 чекістів, вийшло 2 українських повстанців і 3 хлопців з цього ж села, що скривалися перед ФЗО. Большевики відкрили по них вогонь, вбиваючи на місці «хованців» «Гайдамаку» і «Ігора».

Останнім вдалося втекти. Вбитих «хованців» прив`язали ланцюгами за голови до Фіри і так волочили аж до райцентру.

В с. Мізунь Старий, того ж р-ну, до сільради зайшов чекіст Ігоров і списував дані про господарів Дудину Івана, Тюшку Івана, Проців Михайла, Грушаник Явдоху, Шльомак Явдоху, Гладич Осипа і Крупчин Василя, заявляючи при тому, що згаданих людей будуть вивозити на Сибір.

Біля с. Кальна, Болехівського р-ну, в лісі т. зв. Зеленяк 10 чекістів тримало через цілий день засідку. Вечером зайшли до села і перевели сильні труси в хаті Червоню Степана, під час яких вкрали 150 руб.

В с. Нягрин, Вигодського р-ну, кількох чекістів на чолі з о/у Ковальовим перевело труси у будинках Тужеляк Василя. Під час трусів розбили піч, зірвали підлоги, побили образи і знайшли дві шапки: «Мазепину» і «петлюрівку». «Мазепину» порізали, а «петлюрівку» забрали до р-ну разом з господарем, якого заарештували. Слідуючого дня арештованого звільнили.

До с. Витвиця, Болехівського р-ну, заїхало на сталий побут 9 міліціонерів з райцентру. Вони квартирують біля церкви в резиденції.

21.7. В м. Долина на дільниці Знесіння 5 чекістів тримало вночі засідку біля хати Грицей Миколи.

До с. Туря Велика, Долинського р-ну, зайшло вечером кількох чекістів на чолі з о/у Радіоновим, який протягом цілої ночі робили по селі стежі, а ранком слідуючого дня пішли в поблизькі корчі.

В с. Якубів, того ж р-ну, большевики вимагали від голови сільради статистичні дані про те, скільки з села людей стало вбитих і арештованих.

В с. Солуків, того ж р-ну, чекіст Буяркін списав майно госп. Пеньгрин Анни.

22.7. В с. Туря Велика, Волинського р-ну, чекіст Радіонов покликав до сільради на перевірку Торос Юрка, Торос Михайла і Торос Прокопа.

Після перевірки Радіонов наказав цим людям зголоситись слідуючого дня на РО МВД.

Біля с. Белеїв, того ж р-ну, в лісі т. зв. Бучник кількох чекістів з спецбоївки о/у Радіонова тримала протягом цілого дня засідку.

В с. Рахиня, того ж р-ну, чекіст Буйволов покликав до сільради на допит Горбового Володимира і Козака Івана.

В с. Станківці, Болехівського р-ну, большевики зрізали на могилі Героїв хрест.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, большевики зрабували директора школи радіоприймач і заінсталювали його в сільському клубі, щоб тим заохотити молодь відвідувати його.

23.7. В с. Раків, Долинського р-ну, 12 чекістів тримало вночі засідку біля крайніх хат на присілку т. зв. Засівка.

В с. Туря Велика, того ж р-ну, большевики заарештували Керницького Данила і Готліб Миколу. Арештованих забрали до району. Причини арештування невідомі.

В с. Солуків, того жо р-ну, кількох чекістів тримало вночі засідку коло хати Чиж Андрія.

В м. Долина на дільниці Загір`я кількох чекістів тримало вночі засідку біля хати Маруняк Володимира і Штень Юліяна.

10 чекістів тримало протягом цілого дня засідку в лісі т. зв.Зазвір біля с. Кропивник, Вигодського р-ну.

В с. Раків, Долинського р-ну, 4 чекістів переводило труси в хаті Даниляк Олени і Федів Івана. В останнього під час трусів большевики зрабували 2 літри горілки, а також побили до крові господаря, що не хотів сказати де скривається Даниляк Федір.

В лісі т. зв.Зазвір біля с.Кропивник Вигодського р-ну, 10 чекістів тримало вночі з 24.7 засідку. Біля год.2-гої надранном на засідку вийшло 2 українських повстанці. Большевики відкрили по них автоматний вогонь і ранили тяжко бой.РОЕВ д. «Ромка», який останками сил відступив ще кількасот метрів і заховався в гущаки. Пораненного д. «Ромка» віднайдено щойно в чотири дні, тому що сам він не годен був зайти до свого табору.

5 чекістів тримало протягом цілого дня засідку в лісі т. зв.Гуща біля с. Велдіж, того ж р-ну.

В с. Лолин, того ж р-ну, большевики заарештували вночі Вовк Степана, Шутку Миколу і Тряско Степана.

26.7 В м. Долина на дільниці Новичка 4 чекістів тримало вночі засідку біля хати Іваськевич Івана.

В с. Надіїв, Долинського р-ну, 8 чекістів під командуванням о/у Буйволова тримало в ночі засідку коло будинків місцевого колгоспу.

В с. Гозіїв, Болехівського р-ну, на полі квартирувало 6 українських повстанців, на яких наскочило 10 чекістів. Між повстанцями та чекістами вив'язалась перестрілка, в часі якої було ранено двох українських повстанців і вбитий один «хованець», що перебував разом з повстанцями. Зараз після наскоку до села приїхало ще 100 чекістів, які перевели в полі сильні розшуки. Тіло вбитого забрали до району.

27.7 В с. Старий Мізунь, Вигодського р-ну, українські повстанці виконали вдень атестат на провокатора з с. Кропивник, того ж р-ну, Лили Ілька, який від початку другої большевицької окупації перебував в райцентрі, вступив в члени ВКП(б), а останньо був головою райземвідділу. Біля нього повстанці здобули десяти зарядку.

В с. Велдіж, того ж р-ну, большевики переводили труси у господарів: Рухляк Дмитра, Бойчук Ілька, Чумак Марини, Чиж Михайла, Фединяк Марії і Федів Івана. Під час трусів большевики грабували людей. Так у Фединяк Марії зрабували мешти, чоботи і 50 дкг масла, а господиню сильно побили за те, що не хотіла цих речей віддати. У Феді Івана зрабували боханець хліба, а у Рухляк Дмитра -100 руб. Пізніше ці самі большевики заарештували Мацалак Івана і разом з ним відійшли до району.

До с. Човгани, Болехівського р-ну, приїхало 15 чекістів, які протягом цілого дня робили облави по полях і у лузі.

28.7 В с. Солуків, Долинського р-ну, кілька чекістів тримало вночі засідку коло хати Чиж Андрія. Коли господар вийшов на двір, большевики набили його й нагнали до хати, а самі пішли в село.

8 чекістів тримало в ночі засідку в лісі біля с. Ілем'я, Рожнітівського р-ну.

В м. Болехів червоноармійці побили 2 чекістів за те, що один з чекістів вдарив червоноармійця, який назвав його грабіжником. Після того червоноармійці роззброїли чекістів, забрали в них шапки, паси і документи. Одного з чекістів з місця забрали до лічниці.

29.7 В с. Яворів, Долинського р-ну, большевики перевели труси у Коляджин Олекси, Вінтонів Олекси, Кицман Михайла і Ваків Матія. Нічого компрометуючого не знайшли.

30.7 В с. Максимівка, Вигодського р-ну, большевики зганяли людей до будови мосту в с. Велдіж, того ж р-ну.

Серпень

1.8 В с. Белеїв, Долинського р-ну, 8 чекістів під ком. о/у Радіонова тримало вночі по дорогах засідки.

В с. Новошин, Вигодського р-ну, большевики зігнали до сільради 12 людей і перевели з ними мітинг в справі здачі контингенту збіжжя. На мітингу виступав секретар РК КП(б)У Іванов.

Подібного рода мітинги переводили большевики в перших днях ц. м. в багатьох селах даного терену.

8 чекістів під ком. о/у Стрельнікова тримало через цілу добу засідку в лісі т. зв. Довга Погар біля с. Кальна, Болехівського р-ну. Майже по всіх селах роз'їхались з райцентрів групи озброєних большевиків, які грабували у селян збіжжя на контингент. В деяких селах такі групи перебували до кінця ц. м.

2.8 До с. Рахиня, Долинського р-ну, о год. 21-ій зайшло з лісу 8 чекістів на чолі з о/у Буйволовим. Цілу ніч вони ходили попід хати на підслухи та переводили труси у будинках Козак Василя с. Прокопа, Коваль Юрка, Коваль Павлини, і Метелин Василя. Не знайшли нічого.

В с. Солуків, того ж р-ну, кількох чекістів під ком. о/у Буяркіна перевело ревізію у Він тонів Михайла і Базюк Теодора.

Біля с. Нягрин, Вигодського р-ну, в лісі т. зв. Обіч 4 чекістів тримало протягом цілого дня засідку.

В с. Ілем'я, Рожнятівського р-ну, большевики забрали до ФЗО Тисяк Івана, ур. 1930 р., який працював до того часу при вирубці лісу. Мати згаданого хлопця дала большевикам літру горілки за те вони його звільнили.

3.8 В с. Лолин, Вигодського р-ну, група чекістів під ком. Ковальова заарештувала Тисяк Ілька, Давай Анну і Зваричович Марію. Арештованих забрали до Вигоди, де вони були ув'язнені протягом двох днів.

В с. Кропивник, того ж району, чекіст Ігоров покликав до сільради на допити Галів Олексу, Думського Івана, Паньків Івана, Золоток Михайла, Кобинець Олену, Курилів Якова, Лучко Олену, Клим Марію і Маголу Василя.

В с. Кальна, Болехівського р-ну, 8 чекістів на чолі з о/у Стрельніковим тримали вночі засідку біля хати Дяк Миколи.

10 чекістів тримало протягом доби засідку в лісі т. зв. Сірки біля с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну.

4.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, комуністи Панченко і Краснопьорко, що стягали в селі контингент збіжжя, розбили хату Стефанидин Михайла с. Кирила, якого не було вдома, і зрабували в нього 100 кг жита.

18 чекістів тримало вночі засідки по дорогах в с. Пшеничник, Вигодського р-ну.

В с. Кропивник, того ж р-ну, чекіст Ігоров покликав до сільради на допити селянку Бобош Параску.

7 чекістів під ком. о/у Козулина (Рожн. РО МВД) тримало вночі засідку в лісі біля с. Ілем'я, Рожнятівського р-ну.

До с Човгани, Болехівського р-ну, зайшло кількох чекістів на чолі з о/у Гутьком і заарештувало слідуючих людей: Петрів Андрія, Капець Явдоху, Настася Андрія, Женишин Явдоху і Янишівського Миколу. Арештованих протягом цілого дня допитували у сільраді, а вечором звільнили. Опісля пішли на засідку в долішній кінець села.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, чекісти Мелешко і Зім'якон рабували у людей, які не хотіли добровільно здавати контингенту збіжжя. Так зрабували у: Гошовської Марти 200 кг жита, Коран Дмитра 100 кг жита, Миколин Дмитра 50 кг жита, Коран Степана 50 кг жита і Пасічник Дмитра 100 кг жита. Кожен із згаданих господарів мав здати менше збіжжя на контингент, як у нього забрано.

В с. Тисів, того ж р-ну, кількох чекістів на чолі з о/у РО МВД Фоліним переводило труси у хаті Доманського Юрка, при чому забрали в нього всі рамки з медом з трьох вуликів.

В с. Поляниці, того ж р-ну, невідома група чекістів в числі 6 чол. Заарештувала і допитувала в сільраді 11 людей: Стельмах Василя, Дубів Юрка с. Ілька, Барабаш Юрка с. В., Яринин Миколу с. Ю., Кам'янецького Василя с. М., Омегу Івана с. В., Макару Івана с. Д., Пінах Антона, Барабаш Івана с. В., Дрозд Василя с. Г., Омегу Василя с. Ф. Після допитів всіх арештованих перед вечором чекісти відпустили додому, а самі протягом цілої ночі тримали засідку за селом на цвинтарі.

5.8 В с. Белеїв, Долинського р-ну, комуніст Панченяк зрабував у Галів Полагни, що не хотіла здати добровільно контингент збіжжя, 400 кг жита.

В с. Слобода Долинська комуніст Григоренко побив до крові селянку Цап Марію, що відмовилась здати контингент збіжжя. Побита жінка протягом трьох днів не могла піднятися на ноги.

До с. Кальна, Болехівського р-ну, зайшло о год. 21-ій 7 чекістів під ком. о/у РО МВД Стрельнікова, які протягом цілої ночі робили по селі стежі і підслухи попід хати.

На полонині Негра в горах Вигодського р-ну (над с. Нягрин) 7 чекістів тримало протягом доби засідку.

В с. Лолин, Вигодського р-ну, большевики, щоб примусити людей здавати контингент збіжжя, забирали від деяких селян корови. Так, наприклад, забрали корови у Даниляк Івана, Відняк Миколи і Відняк Івана, які ще не мали намолоченого зерна. Ці господарі мусили позичити збіжжя у сусідів і таким способом відібрали від большевиків свої корови. Цією акцією командували чекісти Сковін і Ковальов.

6.8 В с. Слобода Долинська комуніст Григоренко зрабував насильно у Юрків Василя 2 цнт збіжжя, яке він заховав на насіння, і побив при тому його жінку Олену. Опісля Григоренко зайшов до старенького господаря Цап Павла, який має 82 роки, перевів в нього труси, шукаючи за збіжжям, а не знайшовши, побив сильно господаря прикладом кріса.

В с. Солуків, Долинського р-ну, невідома група чекістів перевела сильні труси в будинках Кудиби Миколи. Під час трусів чекісти не знайшли нічого.

В с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну, 10 чекістів робили по дорогах і стежках стежі.

7.8 Кількох чекістів під ком. о/у Буяркіна тримало вночі засідку на краю лісу біля с. Тростянець, Долинського р-ну.

12 чекістів під ком. о/у Алексєєва робило прочіску лісу т. зв. Сірки біля с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну. Вечором ці самі чекісти тримали засідку на т. зв. Керничках біля цього ж села.

20 чекістів поділившись на три групи, тримали через цілу добу засідки в лісі т. зв. Кучера над с. Кальна, Болехівського р-ну.

В с. Слобода Болехівська стрінулось вечором 2 українських повстанців з групою чекістів, що переходила через село. Між повстанцями та чекістами вив'я залась перестрілка, в час якої один чекіст був поранений в ніс. Повстанці відступили.

В с. Бубнищі, того ж р-ну, чекіст Шамонін побив на дорозі господаря Малиндевич Йосифа за те, що той не хотів нічого говорити про повстанця «Березу» з цього ж села. Шамонін бив його прикладом папашки в груди. Вечором група чекістів на чолі з Шамоніним ходила по селі, а слідуючого дня ранком перевела труси в церкві та знищила на могилі Героїв хрест.

В с. Човгани, того ж р-ну, чекісти, що збирали контингент збіжжя побили за відмову здати збіжжя селянку Чекаловську Настуню і Руй Анну та зрабували у Шамоняк Івана 2 курки.

В с. Підбереж, того ж р-ну, комуніст Павлюченко побив соцького сільради Кучмара Матія за те, що він не зібрав на свойому участку контингенту збіжжя.

В тому ж селі большевики зрабували на контингент збіжжя, приготоване на насіння, у слідуючих людей: Воряк Романа 70 кг жита, Юрків Прокопа 60 кг жита, Рак Михайла 40 кг жита.

В с. Тяпче, того ж р-ну, комуніст Гонтаренко заставляв людей вночі молотити збіжжя і здавати контингент. Подібні й інші випадки траплялись майже по всіх селах даного терену.

З монастиря на Ясній Горі в Гошеві (Болехівський р-н) чекісти з РО МГБ заарештували трьох священників, які, помимо наказу з району, не хотіли вибиратись з монастиря. При арешту ванні чекісти перевели сильні труси по всіх будинках монастиря. Арештованих священників забрали до району, але слідуючого дня звільнили.

8.8 В с. Слобода Долинська кінопересувка висвітлювала фільм п. зв. «Чапаєв». В кіно були присутні тільки червоноармійці, що рубають ліс в цьому селі.

В с. Рахиня Долинського р-ну, 8 чекістів тримало вночі засідку коло хати Парафій Михайла.

7 чекістів тримало вночі засідку в лісі т. зв. Роз дороги біля с. Кальна, Болехівського р-ну.

Біля того ж села на полі т. зв. Запутна большевики побили пастуха Юсип Василя за те, що не хотів їм нічого сказати про бандерівців. Також заборонили йому гнати в будучому туди худобу.

В с. Росточки, Болехівського р-ну, кількох українських повстанців стрінулось вночі на дорозі з групою чекістів. Під час перестрілки був вбитий один чекіст і ранений один повстанець. Другого дня чекісти заарештували в зв'язку з тим селян: Кравець Гриня, Кравець Михайла і Квецко Івана, Арештованих тримали протягом чотирьох днів в болехівській тюрмі.

Біля с. Лужки, того ж р-ну, в лісі т. зв. Брищі 6 чекістів під ком. Стрельнікова сиділо протягом цілого дня на засідці.

В лісі біля с. Поляниці, того ж району, 7 чекістів на чолі з о/у Шамоніним тримало протягом цілого дня засідку.

9.8 В с. Надіїв, Долинського р-ну, начальник РО МГБ М'ягконосов заарештував Явдошак Кирила с. Федя і Вороняк Миколу с. Івана (десятники). Арештованих М'ягконосов забрав до сільради і там допитував. Після допиту Вороняка М'ягконосов звільнив, а Явдошака забрав до Долини, де він був ув'язнений через три дні.

В с. Солуків, того ж р-ну, 6 чекістів під ком. о/у Буяркіна сиділо вночі на засідці біля хати Коваль Олени. Слідуючого дня рано ці чекісти перевели труси у хаті Чиж Миколи, під час яких нічого не знайшли, тільки вкрали пачку папіросів.

В лісі т. зв. Фежет між сс. Тисів - Поляниці, Болехівського р-ну, 4 повстанців, що переїжджали вдень кіньми, стрінулись з 8-ма чекістами піл ком. о/у РО МГБ Фоліна. Чекісти почали окружувати повстанців, але ті, завваживши, поскакали з коней і відступили, залишивши коні, палатки, наплічники з харчами і чоботи. Після того чекісти перевірили відтинок лісу, в який втекли повстанці, та заарештували дівчину Пилипій Марію і господаря Турмис Миколу, які працювали недалеко на полі і давали руками знаки повстанцям, щоб втікали перед большевиками. Арештованих забрали до району і слідуючого дня звільнили. Також звернули господарям коні, якими їхали повстанці.

В лісі біля с. Човгани, Болехівського р-ну, 7 чекістів на чолі з о/у Гутьком тримали вночі засідку на дорозі, що йде до с. Тростянець, Долинського р-ну. Слідуючого дня рано ця сама група чекістів зайшла на відтинок села т. зв. Заріччя і забрала в господаря Пушан Василя 2 ручні годинники і документи, наказуючи йому, щоб прийшов за тими речами до сільради. На тому ж відтинку села чекісти зловили хлопця Коник Михайла і побили його сильно за те, що не хотів їм сказати, хто збирає в селі для бандерівців харчі.

В с. Возіїв, того ж району, чекіст Мелешко (о/у Болехівського РО МВД) побив селянку Войціх Рузю за те, що не хотіла здати контингент збіжжя.

10.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, комуніст Панченко з групою чекістів зрабував на контингент у Юрків Івана 100 кг жита. Ця сама група зрабувала у Чміль Івана 500 руб. Біля год. 16-ї Панченко покликав до сільради дівчину Стефанишин Марію, завів її на стрих і хотів там знасилувати. Дівчина почала кричати, вирвалась і втекла.

15 чекістів робило прочіску лісу т. зв. Сірки біля с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну.

До с. Новошин, того ж р-ну, о год. 18-їй зайшло 9 чекістів на чолі з о/у Ковальовим. Вони поділились на дві групи і зробили засідки на полях біля села. На цих місцях чекісти тримали постійно засідки до 19.8

10 чекістів тримало вдень засідку під лісом т. зв. Лиса біля с. Новошин.

4 чекістів тримало протягом доби засідку в лісі т. зв. Зубаки біля с. Кропивник, того ж р-ну.

В с. Ростічки, Болехівського р-ну, 5 чекістів під ком Стрельнікова тримало вночі засідку під хатою Гошовського Петра. В той час вийшов з хати 25-літній син цього господаря Гошовський Осип і хотів піти за хату перепинати коня. Чекісти відкрили по ньому автоматний вогонь і на місці вбили.

піти за хату перепинати коня. Чекісти відкрили по ньому автоматний вогонь і на місці вбили.

10 чекістів на чолі з о/у Шамоніним тримало в днях 10-14 .08. засідки біля села Тисів, Болехівського р-ну.

В с. Танява, того ж району, комуніст Богун з 5-ма стрибками зграбував у господині Федулів Рузі 200 кг. збіжжя за те, що вона не хотіла здати на контингент 100 кг. збіжжя.

11.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, група чекістів під ком. Буяркіна переводили труси в будинках Стефанидин Марії. Під час трусів чекісти зривали в хаті підлогу і перекопували землю, однак нічого не знайшли.

12 чекістів робило прочіску лісу над с. Пшеничник, Вигодського р-ну. Успіхів не мали.

В с. Максимівка, того ж р-ну, кількох чекістів переводило труси у Дожджаник Анни, під час яких вкрали з хати штани.

В с. Липа, Болехівського р-ну, чекіст Стрельніков зрізав на могилі героїв хрест.

12.8 До с. Белеїв, Долинського р-ну, о год. 21-шій зайшло 12 чекістів під ком. о/у Солдатова. Вони поділились на дві групи. Одна група тримала протягом цілої ночі засідку на краю села, а друга робила по селі стежі. Ранком чекісти відійшли в ліс т. зв. Кичірка.

В с. Тростянець, того ж р-ну чекіст Буяркін покликав до сільради на допити Газдович Івана. Крім того, він покликав також Дуль Миколу, Кудибин Михайла, Павлиній Олену, Павлиній Магду і Ярич Анну, але згадані не прийшли до нього.

В с. Пшеничник, Вигодського р-ну, чекіст Алексєєв покликав до сільради на допити слідуючих дівчат: Сенкевич Анну, Курус Настю, Роздольську Марію, Сенкевич Явдоху, Керничишин Анну і Грушаник Олену. Цих дівчат Алексєєв допитував в сільраді через цілий день, а вечором відпустив додому.

10 чекістів тримало вдень засідку над рікою Мізунка біля с.Пшеничник. Вечором чекісти зійшли в село, нажебрали в людей їжі і пішли на засідку вище села в т. зв. Вільшинуватий, де просиділи через цілу ніч.

В днях 12-14.08. 8 більшовиків під ком. Ігорова робило просічку лісу т.зв. Засятків біля с. Кропивник, того ж р-ну.

9 чекістів тримало в ночі засідку біля с. Мізунь Старий, того ж р-ну, на т.зв. Керничках.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, комуніст Шолупенко побив селянку Тимків Марію, яка не хотіла здати контингенту збіжжя, бо її чоловік служить в армії.

В с. Гуріїв, того ж р-ну, чекіст Мілєшко підвищив господареві Сеньків Миколі контингент збіжжя /додатково 100кг./ за те, що господар не хотів дати йому літру горілки.

7 чекістів тримало вночі засідку в лузі біля с. Підбереж , того ж району. 9 чекістів тримало вночі засідку на полі т.зв. Діброва біля с. Човгани того ж р-ну.

В с. Тяпче, того ж р-ну, 11 чекістів тримало в ночі засідку поміж хати і на краю села.

13.8 В с. Рахиня, Долинського р-ну, 8 чекістів під ком. о/у Буйлова тримало в ночі засідку на городі Мельник Юстини.

В с. Надіїв того ж р-ну, 8 чекістів тримало в ночі засідку біля колгоспу на городі Михайлинин Юрка. На них вийшло два цивільних хлопців з с.Раків. Коли чекісти стримували їх, хлопці почали втікати. Чекісти відкрили по них вогонь і ранили одного в ногу, але оба вони втекли.

14.8 В селі Туря Велика Долинського р-ну, група чекістів під ком. о/у Солдатова переводила труси у будинках Крайник Юрка, Ярич Федора і Крайник Пола гни. Нічого компрометуючого чекісти не знайшли.

Біля села Нягрин, Вигодського р-ну, в лісі т.зв. Шумівка 6 чекістів тримало протягом цілої доби засідку. Крім того, над цим селом 3 групи чекістів по 5 чол. кожна тримали протягом 3-х днів засідки на поблизьких полях.

В лісі т.зв. Шандрів-Звір (Вигодський р-н) большевики наскочили на двох укр. повстанців, які розмовляли з лісорубами. Большовики відкрили по них вогонь і збили на місці станичного з с. Велдіж, того ж р-ну, сл. п. д. «Незначного» і одного лісоруба.

В селі Гозіїв, Болехівського р-ну, большевики зрабували понад контингент у Гошовської Олени 62 кг. жита і в Прислюк Осипа 65 кг. жита за те, що вони не хотіли добровільно здати призначеного їм контингенту.

В с. Гериня, того ж р-ну, чекіст Крижанівський (з РО МВД) побив сильно Стасевич Марію, яка відмовилась молотити своє збіжжя і здати контингент, до чого заставляв її чекіст.

15.8 Залізничною дорогою переїжджав з Станислава на Львів (через ст. Долина) військовий транспорт, який складався з 4-х вагонів війська, в тому числі 30 офіцерів, 15 гармат і 4 танків.

80 чекістів робило прочіску лісу т. зв. 9-й, 11-й і 30-й квартали біля с. Тростянець, Долинського р-ну.

До с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну, зайшло вечором 14 чекістів. Вони, поділившись на групи, робили протягом цілої ночі між хатами засідку. Ранком відійшли в ліс т.зв. Осій.

5 чекістів тримало протягом доби засідку в лісі біля с. Пшеничник, того ж р-ну.

До с. Нягрин, Вигодського р-ну, о год. 8-ій рано зайшло 7 чекістів під ком. Ковальова. Вони перевели труси в будинках Тужиляк Степана і Тужиляк Василя, а після того подалися в ліс т.зв. Сосновий і Джбирі та сиділи там до вечора на засідці.

В с. Княжолука, того ж р-ну, 12 чекістів на чолі з місцевим стрибком Шкурлеєм, поділившись на групи, тримали через цілу ніч засідку на окраїнах села.

В с. Станківці, Болехівського р-ну, чекіст Савченко (з РО МВД) намагалися зорганізувати «Істребительний батальйон». Він взяв від голови сільради господарську книгу, виписав з неї 18 мужчин та повідомив їх, щоб зголосились до сільради. Однак ніхто до сільради не прийшов.

В такий самий спосіб большевики намагались зорганізувати «Істребительний батальйон» в с. Гозіїв, того ж р-ну, але також не мали успіху, бо селяни, мимо арештувань, погроз, не хотіли взяти зброї.

В с. Підбереж, того ж р-ну, большевики списали в сільраді з госп. Книг около 20 селян і повідомили їх, щоб взяли зброю і створили «Істребительний батальйон». Коли люди відмовились, їх щодня вечером зганяють до сільради ночувати разом з групою бандитів, що грабують у селян збіжжя. Мимо цього, зброї ці люди не взяли.

В с. Тяпче, того ж р-ну, большевики, що грабували у селян збіжжя, зловили жінку Владико Настуню, яка скривалась перед вивозом на Сибір. Її забрали до Болехова на РО МГБ і другого дня звільнили.

16.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, 25 чекістів під ком. нач. РО МГБ М'ягконосова наскочило на хату Кобльовського Петра і під час трусів знайшли там криївку, в якій скривався «хованець» Копчак Олекса «Жвавий». Чекісти застрілили його. Другого дня в зв'язку з тим чекісти заарештували господаря Кобльовського Петра, Будник Богдана і Іванова Кароля та разом з тілом вбитого забрали їх до району.

В с. Рахиня, того ж р-ну, 25 чекістів, поділившись на дві групи, тримали засідку біля будинків Марчук Дмитра і Парадій Михайла.

В с. Креховичі, того ж р-ну, большевики зрабували у госп. Дички Миколи с. Івана 90 кг пшениці, яку він мав заховану на насіння.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, большевики намагались зорганізувати «Істребітельний батальйон», але, мимо погроз, ніхто з селян не хотів взяти зброї. Тоді голова РВК Кочан і секретар РК КП(б)У Топчій наказали большевикам, що стягали контингент збіжжя, не жебрати в людей бараболі, а забирати м'ясо. Від цього дня до кінця місяця большевики зрабували в цьому селі около 200 шт. курей.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, у господаря Дяків Ілька, який не додав на контингент 10 кг збіжжя, чекіст Мелешко зрабував 65 кг жита.

В с. Гериня, того ж р-ну, чекіст Крижаковський (з РО МВД) списав 30 мужчин і примушував їх вступити в «Істребительний батальйон». Однак люди відмовились взяти зброю.

Того ж дня большевики намагались зорганізувати «Істребительний батальйон» також в сс. Танява і Бубнищі, того ж р-ну, але успіхів не мали.

17.8 В с. Белеїв, Долинського р-ну, комуністи Панченяк, Краснопьорко і Косенко зрабували у Футаш Василя на контингент 400 кг. збіжжя, а також вимолотили 5 кіп збіжжя у Галів Пола гни, заявляючи їй, що вона переховує збіжжя Лаврів Андрія. В людей, що не мали намолоченого зерна, комуністи забирали клоччя (за один кг зерна - два кг клоччя).

В с. Тростянець, того ж р-ну, бійці, що рубають ліс, вкрали у Копчак Магди кравецьку машину.

В с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну, біля мосту на р. Мізунка 9 чекістів тримало через цілу ніч засідку.

В лісі т.зв. Гичі і Лази над с. Кропивник, того ж р-ну, 34 большевиків робило протягом кількох днів засідки і розшуки.

8 чекістів під ком. о/у Ковальова тримало вночі засідку на полі між сс. Лолин-Нягрин, Вигодського р-ну.

50 чекістів робило облаву на долішню частину села Княжолука, того ж району. Частину села обложили засідками, переводили по будинках труси, зривали підлоги, розбивали печі і викидували сіно з оборогів і стоділ. Успіхів не мали. Облавою командував місцевий провокатор Шкурлей.

18.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, лісоруби, що квартирують в селі Слобода Долинська, вкрали в Стефанидин Михайла 90 руб. і штани.

8 большевиків, що стягали контингент збіжжя, тримали ніччю засідку над р. Свіча в с. Максимівка, Вигодського р-ну.

Біля с. Ілем'я, Рожнятівського р-ну, на т.зв. 11 км. 6 чекістів заарештувало хлопчину Сабадил Гриня із згаданого села, який ішов від укр. повстанців і мав біля себе фотофільм, який ніс до фотографа викликати, а після мав цей фільм звернути повстанцям. Чекісти забрали хлопчину в корчі, там говорили з ним протягом 3 год. 30 хв., опісля забрали від нього фільм і документи та відпустили додому.

В с. Розтічки, Болехівського р-ну, большевики зловили Ільницького Степана с. Петра, який втік з Караганди. Його забрали до району, а звідтіля, правдоподібно, вивезли знову до Караганди.

В с. Човгани, того ж р-ну, 7 чекістів на чолі з о/у Гутьком переводило сильні труси у будинках Бойко Василя і Герили Федя. Під час трусів не знайшли нічого. Пізніше чекісти заарештували хлопців Шамоняк Михайла і Шамоняк Миколу та разом з арештованими відійшли до Болехова. Згаданих хлопців заангажували до агентурної роботи і слідуючого дня звільнили.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, большевики покарали десятихатників Сеньків Степана і Дуб'як Катерину за не присутність на нараді сільського активу грошовою карою - 50 руб. кожного.

В с. Тяпче, того ж р-ну, 8 чекістів тримало ніччю засідку в лузі над рікою.

19.8 В с. Тростянець, Долинського р-ну, на т.зв. Копачках 5 чекістів тримало вночі засідку біля крайніх хат.

В лісі т.зв. Майдан над с. Кропивник, Вигодського р-ну, большевики заарештували 5 хлопців з с. Кропивник, що вертали з монастиря на Ясній Горі в Гошеві. Були це: Паньків Іван, Сова Михайло, Тимочко Ємільян, Тимочко Федір і Галів Іван. Хлопців забрали до Вигоди, де вони були ув'язнені протягом двох днів.

В с. Човгани большевики побили за те, що відмовилися здавати контингент збіжжя, Синишин Василя і зрабували в нього дві курки.

В с. Гозіїв, того ж р-ну, чекіст Мілєшко зрабував у Гошовського Василя 100 кг збіжжя на контингент, а його заарештував за те, що збіжжя ховав. Арештованого по двох днях звільнили з РО МВД. Пізніше Мілєшко зрабував у Гошовської Марії фіру пшеничних снопів і відвіз їх до району.

В тому ж селі МВД заарештувало двох гарбарів: Дяків Петра і Коран Василя, в яких під час ревізії знайдено 30 пар підошов. Арештованих звільнили по 7 днях і від цього часу постійно покликають їх на РО МВД. Їх також звільнено з роботи в Болехівській гарбарні.

В с. Тисів, того ж р-ну, комуністи Микитчук і Піх побили сильно селянку Андрійків Полагну, що не хотіла здати контингенту збіжжя в кількості 100 кг. В її будинках комуністи перевили труси і зрабували 30 кг жита, що вона заховала на насіння.

На полі біля с. Лужки, того ж р-ну, 7 чекістів сиділо вночі на засідці. Над ранком чекісти зайшли в село до порожньої хати і там просиділи на стриху через цілий день, а вечором відійшли в невідомому напрямку.

В с. Витвиця, того ж р-ну, чекіст Стрельніков і комуніст Левінкін побили за нездачу контингенту слідуючих селян: Рижа Степана, Стрипу Михайла, Якимів Василя і Носович Василя.

20.8 В лісі т.зв. Драбинний біля с. Туря Велика, Долинського р-ну, 6 чекістів тримало засідку протягом цілого дня.

В с. Надіїв, того ж р-ну, болшевики зрабували на контингент у Вигоди Пилипа 80 кг жита і Фреїв Розалії 120 кг жита. Останню притому большевики побили.

В лісі т.зв. Дільниці біля с. Кальна, Болехівського р-ну, 6 чекістів на чолі з о/у Стрельніковим сиділо протягом цілої ночі на засідці.

В с. Ілем'я, Рожнітівського р-ну, райуповмінзаг Яценко заарештував Блекот Михайла с. Юрка і списав у нього майно за те, що не додав на контингент 300 кг збіжжя. Всього він мав здати 800 кг, але 500 кг вже здав.

В с. Велдіж, Вигодського р-ну, большевики, стягаючи наші проти контингентові заклики, зрізували в людей овочеві дерева, ломили паркани та рубали на будинках стіни, де були наліплені заклики.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, комуніст Щербінін побив Макару Параню, яка не хотіла здати контингенту збіжжя, і стрілив їй з пістолі понад голову.

21.8 В с. Белеїв, Долинського р-ну, кількох чекістів тримало в ночі з 21/22 і 22/23.8. засідку над потоком т. зв. Турянка.

В с. Туря Велика, того ж р-ну, комуніст Дубров зрабував у Бабинець Анни 50 кг. зерна на контингент і зранив її пострілом з автоматав ногу за те, що не хотіла дати збіжжя і сварилась з ним.

В с. Якубів, того ж району, 3 чекістів переводило труси у будинках Кицмур Василя. Не знайшли нічого.

В с. Пшеничник, Вигодського р-ну, 8 чекістів переводило труси в будинках Пилипчик Василя. Під час трусів чекісти не знайшли нічого компрометуючого.

11 чекістів під ком. о/у Ігорова тримало вночі засідку біля с. Кропивник, Вигодського р-ну, під т. зв. Обідним.

До с. Мізунь Старий, того ж р-ну, з корчів т.зв. Бори зайшло о год. 21-ій 8 чекістів на чолі з о/у Чудовим, які були перебрані за українських повстанців. На дорозі вони стрінули хлопчину Чучвик Левка і почали його бити. Хлопчина, думаючи, що це повстанці, почав проситись: Хлопці, що вам сталось, що ви мене не пізнаєте? Тоді Чудов вдарив хлопчину автоматом по голові так, що той повалився на землю. Чекісти залишили його і відійшли.

В с. Велдіж, тогож району, 6 чекістів на чолі о/у Ковальовим розбило хату Данилишин Юрка, якого не було вдома, і вкрало 6 курей.

В с. Новошин, того ж району, чекісти заарештували пастухів: Оленюк Дмитра, Кобинець Дмитра і Рошик Миколу. Їх забрали чекісти до сільради і цілу ніч допитували, а ранком звільнили додому. Пастухів заарештували чекісти на толоці.

В с. Ілем`я, Рожнятівського р-ну, райуновмінзах Яценко з групою чекістів сконфіскував майно Блекот Михайла с. Юрка, якого попередньго дня заарештували за нездачу контингенту. При тому чекісти побили Ковальчук Василя за те, що не хотів їхати підводою збирати сконфісковане майно до району.

В с. Бубниші, Болехівського р-ну, чекіст Фолін / з РО МАД/ записав сам до «істребітельного батальйону» селян: Барабаш Юрка, Ярему Миколу і Барабаш Дмитра. Згадані селяни не погодились стати стрибками і не хотіли взяти зброї.

На полі біля с. Човгани, тогож р-ну, 7 чекістів наскочило на двох українських повстанців з Стрийського р-ну, які там квартирували. Під час наскоку згинули оба повстанці /псевдо невідомі/ і жінка з с. Човгани на прізвище Тимків Олена, що в той час перебувала біля повстанців. Тіла побитих чекісти забрали до Болехова.

В с. Гозіїв, тогож р-ну, чекіст Мелешко заарештував і забрав до району Хом`як Миколу і Медвідь Федя. По двох днях арештованих звільнили. Причина арешту невідома.

В с.Гошів, тогож р-ну, большевики, що стягали контингент збіжжя,зганяли до сільради молодих мужчин і примушували їх вписуватись в «істребітельний батальйон». Коли ніхто не хотів на те погодитися, большевики самі списали з господарських книг 30 мужчин і забрали список до району.

В тому ж селі 7 чекістів переводило труси у будинках Оглаб`як Юрка. Під час трусів чекісти знайшли 100 набоїв від кріса, старий радіоприймач і 2 фотоапарати і в зв`язку з цим заарештували жінку Оглаб`яка / ім`я невідоме/. Її забрали на РО МГБ і по трьох днях звільнили, наказуючи, щоб її син зголосився на РО МГБ.

Вс.Герня, тогож р-ну, 30 чекістів переводило труси в господаря Кука.

В с. Церківна, тогож р-ну, большевики заарештували Макару Стефанію, яка перебувала на нелегальному становищі. Після 2-годинного допиту в сільраді арештовану звільнили. Її допитував нач.Болехівського РО МГБ Кириденко.

В с. Станківці, тогож р-ну, чекіст Юриленко заарештував голову сільради Щербан Івана і його дочку Софію. Арештованих забрали до району, звідкіля слідуючого дня звільнили.

22.8 В с.Кальна, Болехівського р-ну, большевики вписали до «істребітельного батальйону» Данилів Дмитра, Дубського Левка, Мищак Дмитра, Червонюк Матія, Мищай Дмитра с. Миколи, Стасюк Юрка, Стасюк Івана, Стасюк Павла і Павлів Василя. Згадані люди відмовились бути стрибками і взяли зброю. Їх вписали большевики без власної згоди, з господарських книг сільради.

До с. Ілем`я, Рожнятівського р-ну, з гарнізону в с.Луги зайшло 7 чекістів. Вони робили через два дні засідки на краю села та грабували в населення харчі.

Вс.Слобода Болехівська 10 чекістів переводило вечером труси у будинках Кос Михайла і Квецко Івана. Не знайшли нічого.Після трусів чекісти зробили засідку у т. зв.Дотоні, на якій сиділи дорана.

В с.Тисів, тогож р-ну, чекіст Фолім знищив на могилі Героїв хрест. В томуж селі большевики, що стягали контингент збіжжя, заарештували за нездачу контингенту слідуючих людей: Пилипів Юрка, Левкович Дмитра, Андріїв Дмитра, Юхней Михайла, Болюн Онуфрія, Стаськів Василя, Максим чин Михайла і Дуб Параню. Арештованих забрали на РО МГБ і кожного зокрема допитували та примушували підписати зобов`язання про здачу контингенту. Після двох днів арештованих звільнили, Але вони підписали зобов`язання, що здадуть контингент.

В с. Гошів, тогож р-ну, 15 чекістів переводило труси вночі у будинках Качур Федя. Чекісти не знайшли нічого.

23.8. В днях 23-24.8. 28 чекістів під ком. Ковальова і Копилова переводило прочіску лісу на горі Лиса біля с.Новошин-Пшеничник,Вигодського р-ну.

В с. Кропивник, тогож р-ну, большевики вписали до «істребітельного батальйону» 15 мужчин,без їх власної згоди. Однак ніхто зброї не взяв.

До с. Кальна, Болехівського р-ну, зайшло о год. 10-ій 8 чекістів на чолі з о/у Стельніковим. Вдень вони стягали по селі контингент збіжжя, а вечором, поділившись на дві групи, тримали засідки під лісом т. зв. Макогінка і Зеленян.

Вс. Росточки, Болехівського р-ну, большевики заарештували Данків Степана, брати якого є в повстанцях. Арештованого забрали до с. Кальна і там допитували. Слідуючого дня звільнили його додому.

Біля с. Церківна на полі біля женців 6 чекістів сиділо через цілий день на засідці.

В с. Тисів, тогож р-ну,большевики побили старенького дідуся Гончар Миколу і Пилипів Юрка, які не хотіли молотити у Ганчар Настуні збіжжя на контингент.

В с. Гошів тогож р-ну, 25 чекістів переводило облаву на хлопців до ФЗО. Їм вдалось зловити 15 хлопців, яких повезли до району. По дорозі до р-ну 8 хлопців втекло, а решту забрали опісля до Станіславова.

24.8. В корчах т. зв. Помірки біля сс. Тростянець-Белеїв, Волинського р-ну, 20 чекістів тримало вночі засідку. Слідуючого дня ці чекісти ходили по корчах, а перед вечором відійшли до с. Тростянець.

В с. Релеїв, тогож р-ну, 12 чекістів тримало вночі засідку біля т. зв. Турового Потока.

5 чекістів тримало засідку біля с. Якубів, тогож р-ну.

В с. Ілем`я, Рожнітівського р-ну, большевики засудили за нездачу молока слідуючих господарів: Тріща Василя за нездачу 82 л молока на 820 руб., Дуба Івана за нездачу 16 л на 160 руб., Пилипів Анну за нездачу 28 л на 280 руб.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, чекіст Гутько перевіряв людей, які внесли заяви, щоб їм зменшили контингент збіжжя. При перевірці він змушував людей підписувати заяви про співпрацю з органами КГБ, або сказати, де і до кого заходять повстанці, куди ходять, хто збирає їм харчі і т.д., обіцяючи за те звільнити їх від усіх держпоставок.

В с. Гериня, тогож р-ну, большевики зловили до ФЗО 4 хлопців, але всі вони по дорозі втекли.

В с. Поляниці, тогож р-ну, комуніст Щербінін зайшов до Омеги Анни та домагався від неї 10 кг збіжжя на контингент. Господиня відповіла , що не має ще намолоченого. Тоді Щербін пішов до оборога, набрав снопів, пообтовкав їх до драбини і забрав на контингент багато більше зерна, як вана мала здати.

25.8. В с. Тростянець, Волинського р-ну, кількох чекістів перевело досвітком труси у будинках Копчак Анни. Не знайшовши нічого,чекісти заарештували селянина Юрків Василя, повели його в ліс і там тримали до вечора.

В с. Раків, тогож р-ну, 25 чекістів тримало вночі засідку біля школи на відтинку села т. зв. Засівка. Слідуючого дня рано чекісти перевели труси в кількох хатах на вулиці За корчма, а не знайшовши нічого, подалися до с.Креховичі.

На полі між сс. Рахиня- Слобода Волинська вздовж вузькоколійки большевики тримали протягом цілої доби застави.

В с. Рахиня, Волинського р-ну, 5 чекістів сиділо вночі на засідці коло хати Сенів Розалії.

В с. Велдіж, Вигодського р-ну, большевики засудили Малинович Петра і Балазюк Івана на 4 місяці ув`язнення за те, що вони, діставши мобілізаційні картки, не зголосились до роботи в ліспромкомбінаті.

Також засудили за прогул на 6 місяців примусової роботи 14 лісорубів з тогож села.

26.8. До с. Надіїв, Долинського р-ну, зайшло 8 чекістів. Вони перевелитруси у Сліпак Василя, шукаючи за його зятем, Але не знайшли його. Ніччю ці чекісти тримали коло місцевого колгоспу засідку.

В с. Ілем`я, Рожнітівського р-ну, райуповмінзаг Яценко і 11-ий секретар райпарткому Іщенко сконфіскували у Тріщ Василя за нездачц молока корову.

В с. Княжолука, Вигодського р-ну, большевики засудили за самовільне опущення роботи в тартаку на Вигоді слідуючих робітників: Козак Кирила, Гайн юк Василя, Яремко Михайла, Винник Дмитра - на 6 місяців примусової роботи: Луччин Степана, Проців Івана, Титиш Павла, Фединяк Прокопа, Титиш Василя, Луччин Михайла і Дзєсу Павла - на 4 місяці примусової роботи. Всіх засуджених прикріплено до роботи в Вигоді.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, на відтинку с. Діброва 7 чекістів тримало через цілу ніч засідку.

В с. Підбереж, того ж р-ну, большевики зграбували на контингент у Коран Івана 150 кг жита і Юрків Прокопа 80 кг жита, яке вони заховали собі на насіння.

27.8. Біля с. Раків, Волинського р-ну, українські повстанці знищили ок. 2 км телефонічних стовпів на лінії Долина-Калуш.

Залізницею з напряму Станіслав на Львів переїжджав транспорт з військом і автомашинами. Чисельних даних про військо немає. В даному транспорті були 24 легкі і 4 важкі автомашини.

В с. Ілем`я, Рожнітівського р-ну, большевики побили госп. Довган Настю, яка не хотіла дати їм їсти.

9 чекістів під ком. Фоліна перевіряло т. зв. Фежет біля с. Тисів, Болехівського р-ну.

28.8. В с. Раків, Волинського р-ну, чекіст Буй лов заарештував в зв`язку з тим, що попередньої ночі українські повстанці знищили кусок телефонічної лінії Долина-Калуш, Пастух Івана с.Миколи і Гринишин Василя с. Данила. Арештованих відставили до р-ну.

В с. Креховичі, того ж р-ну, кількох чекістів на чолі з о/у Буйловим перевело труси у будинках Зорій Івана, питаючи за сином. Опісля заарештували господаря і протягом кількох годин допитували в сільраді.

В с.Белеїв, того ж р-ну, комуніст Панчен як зграбував на контингент у Ткач Андрія 25 кг пшениці, а у Свистун Михайла кілька кг зерна, яке господар сушив в печі, щоб опісля змолоти на жорнах.

Кількох чекістів тримало вночі засідку на краю лісу Кругляк біля с. Тростянець, того ж р-ну.

До с. Човгани, Болехівського р-ну, заїхало вечором 60 большевиків. Вони розійшлися по селі стягати контингент збіжжя. Хто не мав молченог збіжжя, того заставляли молотити і разом з половою забирали на авта та вивозили в р-н. За цілу ніч майже в кожній хаті большевики когось побили. У Батун Степана за нездачу контингенту зрабували 20 м полотна, а в Чекаловського Федя вкрали 4 курки. До ранку большевики зрабували у людей ок. 40 цнт. збіжжя і разом з ним вибрались до р-ну.

Подібного рода нічні акції стягання контингенту збіжжя практикували большевики в багатьох селах.

В лісі т.зв. Жолобки біля с. Бряза, Болехівського р-ну, 7 чекістів на чолі з о/у Щамоніним тримало вдень засідку. На засідку вийшло 2 хлопців: Кобилинець Олекса і Ковалів Петро та жінка Юрів Марія, яка несла пастухові їсти. Чекісти задержали їх, перевірили і Кобинець Олексу відпустили додому, а останніх через цілий день тримали біля себе і допитували. Вечером чекісти зійшли до села і заарештували слідуючих людей: Гаїв Івана,Юрів Юрка, Дубів Василя,Гнатів Юрка, Маланин Федора, Юрів Юрка с.В., Маланин Петра, Дяків Василя, Кобинець Василя, Юрків Федя, Дубів Івана, Гнатів Василя, Гнатів Михайла, Маланин Михайла, Токар Василя, Романів Василя і Костів Федора. Арештованих допитували вночі в сільраді, а опісля звільнили.

29.8. В лісі т. зв. Помірки між селами Белеїв - Тростянець, Долинського р-ну, на большевицьку засідку о год.13-ій напоролись 2 укр.повстанців. Між повстанцями а большевиками вив`язалась перестрілка, в час якої оба повстанці були ранені, а з боку большевиків було 2 вбитих і 2 поранених. Один з повстанців сл.п.д. «Мороз» був так важко ранений, що мусив дострілитися, щоб не попасти в руки ворога. Другий повстанець /д. Б./ відступив. Тіла побитих большевиків і сл.п.д. «Мороза» забрали большевики до Долини.

В с.Надіїв, того ж району, з колгоспу втекла Петрів Олена д. Анни, яка 8.7. вступила в члени колгоспу. Зі собою вона забрала корову і весь інвентар. Коли до неї прийшли большевики, та питали, чому втекла з колгоспу, вона відповіла: Скоріш поїду на Сибір, а в колгосп не піду і не буду здихати там з голоду.

В с. Якубів, того ж району, українські повстанці здемолювали сільраду, молочарню і клуб та знищили телефонічну лінію.

Залізничною дорогою з напрямку Станіславів на Львів переїзджав військовий транспорт: 24 легкі танки, 4 вагони амуніції до легких гармат, крісів і автоматів.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, начальник РО МВД Шкурпела заарештував голову сільради Дубів Михайла, молочаря Дубів Федора і селян Марецького Івана, Кам`янецького Василя, Шмегу Василя. Арештованих питали, хто попередньої ночі здемолював молочарню в тому селі. По коротких допитах у сільраді всіх звільнили.

30.8 В с. Кропивник, Вигодського р-ну, 2 укр. повстанців стрінулось вечером з групою чекістів в числі 6 чол. Чекісти відкрили до повстанців вогонь, вбиваючи на місті станичного з с. Мізунь Старий сл.п.д. «Тиміша» та ранячи тяжко в руку бой. РЕВ д.О.

Того вечора біля цього ж села згинув, вийшовши на большевицьку засідку під лісом, бой. НЕВ сл.п.д. «Бистрий», який, відстрілюючись вбив двох большевиків. Тіла вбитих повстанців чекісти забрали до Вигоди, там кілька днів тримали під мурами РО МВД, а після вкинули до криниці.

31.8 В с. Креховичі, Долинського р-ну, 3 чекістів заарештувало Зорій Івана, літ 24, за те, що він зробив, працюючи в ресторані в с. Брошнів, 9000 руб. манка. З арештованим чекісти зайшли до одної хати і пили там горілку. В тому часі один з большевиків залишив на столі ППШ. Арештований вхопив ППШ і чергою постріляв всіх трьох чекістів, опісля разом з іншими цивільними хлопцями забрав побитих чекістів, вивіз їх в ліс та прикидав глиною. Від побитих чекістів цивільні хлопці забрали 2 ППШ і кріс.

Вересень

1.9. В с. Креховичі, Долинського р-ну, 100 чекістів під ком. нач. РО МГБ М`ягконосова переводило облаву, шукаючи за пропавшими попереднього дня чекістами. В зв`язку з тим вони заарештували 12 селян, яких протягом трьох днів допитували в сільраді, опісля звільнили. Чекісти віднайшли в лісі сховані трупи, а також узнали, в якій хаті ці чекісти були побиті, тому, що в ній були подіравлені кулями стіни.

В с. Тростянець, того ж району, кількох чекістів під ком. о/у Буяркіна заарештувало Матійчин Андрія. Арештованого через цілу ніч допитували в сільраді, а слідуючого дня рано завинули впалатку і повели в ліс. Там заставляли його водити по тих місцях , куди переходять повстанці. По лісі ходили до передвечора, а опісля разом з арештованим поїхали фірою до Долини.

В лісі т. зв. Кичера біля с. Велдіж, Вигодського р-ну, 14 чекістів на чолі з о/у Копиловим тримало засідку. На засідку вийшла господиня Грушак Настя, яка несла косарям їсти. Большевики задержали її, зрабували харчі та розпитували, чи не бачила бандерівців.

В с. Нягрин, того ж р-ну, 5 большевиків переводило труси в будинках Кизими Івана, Тарас Василя, Шутки Рузі, Кизими Настуні, Білан Василя. Під час трусів чекісти не знайшли нічого.

В лісі т. зв. Черемшина біля с. Максимівка, того ж району, 5 чекістів сиділо через цілий день на засідці.

В с. Кальна, Болехівського р-ну, большевики зловили хлопчину Басараб Михайла, який скривався перед мобілізацією до ФЗО. Його забрали до сільради, там ок. 4 годин допитували, а відтак звільнили.

В с. Гуріїв, того ж р-ну, чекіст Мілешко заарештував Кудибу Олену, яка втекла з Сибіру. Слідуючого дня її звільнили.

В с. Витвиця, того ж району, большевики зігнали до сільради 28 людей і перевели з ними мітинг, присвячений смерті Жданова. На мітингу виступали 2 -ий секретар райпарткому Соколов і голова РВК Кочан. В свойому виступі Соколов критикував наш визвольно-революційний рух, заявляючи, між іншим, що УПА і бандерівці складаються з самих німецьких поліцаїв, запроданців українського народу, які за 3 роки вивішали в західній Україні 15% населення. Дальше закликав, щоб село створило «істребітельний ботальйон» у числі 30 чол., який буде обороняти людей перед «бандитами», а якщо ніхто не схоче взяти зброю, то нехай найменше 100 людей пече хліб і приготовляється до вивозу на Сибір.

2.9. В с. Максимівна Вигодського р-ну, на присілку Лази 6 чекістів тримало протягом доби засідку біля будинків Пикала і Бриштайна.

В тому ж селі 8 стрибків з с. Вишкова вломилось до хати Дожджаник Федора, в якій в той час були тільки малі діти, та зрабувало 50 руб.

11 чекістів тримало протягом доби засідку в лісі т. зв. Жеківець і Сірки біля с. Мізунь Старий, того ж району.

В с. Лолин, того ж району, комуніст Беляк сконфіскував у Лущ Федора і Тисяк Анни за нездачу податків убрання.

На дорозі між сс. Станківці - Слобода Болехівська група чекістів під ком. о/у Кулакова / з РО МГБ/ заарештувала хлопців Гошовського Івана і Витвицького Івана з с. Росточки, які везли кукурудзу, закуплену в Станіславові. Чекісти забрали хлопців до Болехова і тримали там до слідуючого дня, випитуючи про наш рух в селі. Одного з них чекісти примусили терором піписати заяву про співпрацю і доручили вислідити хоч одну криївку в селі.

3.9. Залізничною дорогою через станції Долина-Болехів переїзджав з Станіславова на Львів військовий транспорт / 35 вагонів війська /.

Біля с. Тростянець, Долинського р-ну, в корчах т. зв. Ригів 11 чекістів тримало в день засідку. Вечером вони від'їхали автомашиною до Долини.

В с. Надіїв, Долинського р-ну, большевики заарештували жінку Федів Анну, яка скривалась. ЇЇ завезли до колгоспної пивниці, де заставили колгоспників бити, кажучи, що її чоловік убив голову колгоспу Угринівського. Слідуючого дня арештовану звільнили.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, 6 чекістів переводило безуспішні труси в будинках Микитишин Василя і Микитишин Івана.

В с. Тяпче, того ж району, 8 чекістів тримало в ночі засідку коло будинку, де міститься молочарня.

4.9. В с. Брязк, Болехівського р-ну, 9 чекістів тримало вночі засідку на краю села на дорозі до с. Сукіль.

В с. Поляниці, того ж району, комуніст Моргун примушував людей підписувати заяви на штатних робітників в лісі. Коли ніхто з людей не хотів таких заяв підписувати, Моргун почав примінювати підступ. Він зайшов до господаря Яринин Юрка та примушував його підписати таку заяву. Коли господар відмовився, Моргун сказав, щоб підписав йому посвідку, що він у нього був. Господар підписав і тоді Моргун заявив йому, що він підписався на штатного лісоруба. В подібний спосіб таку заяву підписав також Кузейко Василь.

10 чекістів тримало через цілий день засідку в лісі т. зв. Хавків біля цього ж села.

В с. Возіїв, того ж району, большевики примушували взяти зброю і вступити в «істребітельний батальйон» селян: Сеньків Осипа, Медвідь Петра, Сеньків Осипа с. м., Галій Гриня і Гошовського Данила. Згаданих большевики заарештували і майже цілий день тримали в сільраді, але, мимо цього, ніхто зброї не взяв.

5.9 В с. Слобода Долинська, Долинського р-ну, большевики, що рубають ліс, тримали вночі засідку вздовж гостинця в горішньому кінці села.

В лісі Хавків біля с. Поляниці, Болехівськог р-ну, чекісти вбили бой. сл.п.д. "Шахая", який вийшов на большевицьку засідку. В зв'язку з тим чекісти заарештували дівчат Дрозд Марію і Барабаш Анну, які недалеко від місця, де загинув сл.п.д."Шахай", пасли худобу, а також побили Барабаш Федора, який не хотів дати підводи везти до району тіло вбитого. Арештованих дівчат другого дня звільнили з Болехова.

В с. Гозіїв, Болехівського р-ну, чекіст Мелешко побив Луб'як Катерину і вистрілив з автомата їй понад голову за те, що не хотіла дати йому їсти.

6.9. В с. Рахиня, Долинського р-ну, 12 чекістів тримало нічну засідку біля хати Сенів Сеня.

В с. Надіїв, того ж району, чекіст Ясніцький скликав до сільради ок. 20 мужчин і примушував їх вступити в "істребітельний батальйон". Однак ніхто не хотів на таке погодитися.

В с. Яворів, того ж району, большевики зрабували у Надольського Олекси і Кицмур Михайла по 70 кг збіжжя. Ці господарі вже здали контингент збіжжя вповні.

В с. Кропивник, Вигодського р-ну, большевики зрабували у Сови Федора фіру сіна.

30 чекістів робило просічку лісу на горі лиса над с. Ново шин, того ж району.

Біля с. Максимівка, того ж району, в лісі т. зв. Кугутовина 5 чекістів сиділо протягом цілого дня на засідці.

До с. Велдіж, того ж району, зайшло 6 чекістів на чолі з о/у Ковальвим. Вони перевели труси в будинках Шутки Василя, а після того тримали засідку в лузі над річкою.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, нач. РО МВД Шкурпела арестував і допитував в сільраді Барабаш Юрка. Причиною арештування було те, що попередньої ночі укр. повстанці знищили в селі молочарню. Після допитів арештованого відпустили додому.

В днях 6-7.9. 30 чекістів переводило просічку корчів біля с. Гериня, того ж району.

7.9. В с. Тростянець, Долинського р-ну, чекісти Панченко і Авраменко зрабували у Стефанишин Марії і Чміль Миколи с. Прокопа по одній фірі снопів. Снопи завезли до Гошовського Костя, назганяли з села людей і заставили вимолоти, а зерно забрали до Долини.

В с. Яворів, тогго ж району, большевики побили Григорського Павла, який не здав в повні збіжжя на контингент.

В с. Раків, того ж району, біля залізничного мосту кількох чекістів тримало вночі засідку. Інша група ходила по селі та перевіряла прохожих людей.

20 чекістів робило просічку лісу т. зв. Гуща біля с. Велдіж, Вигодського р-ну. Ранком в ліс виїхав за дровами господар Рудевич Микола. Чекісти задержали його і через цілий день допитували. Вечером 15 чекістів зійшло до села, а решта залишилася в лісі на засідці.

Над с. Ілем'я, Рожнятівського р-ну, під т. зв. Семковою поляною 8 чекістів тримало вдень засідку, на яку вийшли хлопці: Гутак Василь, Гутак Микола, Пилипів Василь і дівчина Лущ Анна - всі вони з Ілем'я. Дівчину чекісти відпустили додому, а хлопців заарештували і через два дні допитували в гарнізоні в с. Луги, того ж району. Опісля відпустили їх додому.

Над тим же селом в лісі т. зв. Облинський 8 чекістів наскочило на 2 укр. повстанців. Большевики відкрили по повстанцях вогонь з автоматів і крісів, але ці відступили.

В с. Човгани, Болехівського р-ну, 9 чекістів тримало вночі засідку в горішньому кінці села біля крайніх хат.

В с. Гозіїв, того ж району, чекіст Мілєшко заарештував селян Галія Осипа, Пуняк Осипа і Медвідь Осипа та примушував їх стати стрибками і взяти зброю. Арештовані не погодилися на те. Пуняк і Медвідь втекли з сільради, а Галія звільнили.

В с. Тяпче, того ж району, 6 чекістів тримало вночі засідку на краю долішнього кінця села.

8.9. В с. Тростянець, Долинського р-ну, комуністи Панченко і Авраменко зрабували у Копчак Марії на контингент 200 кг жита.

В с. Креховичі, того ж району, большевики сконфіскували за невиконання м'ясопоставки по одній корові у Гуцул Михайла і Лагойди Івана.

В с. Мізунь Старий, Вигодського р-ну, 2 українські повстанці напоролись вечором біля хати Чучвич Юрка на кількох чекістів і, завваживши їх скорше, вдарили по них автоматним вогнем, а опісля відступили.

В с. Гериня, Болехівського р-ну, 6 чекістів тримало засідку між хатами на т. зв. Дубовім.

До с. Поляниці, того ж району, приїжджав нач. РО МГБ Кириленко і описував протокол в справі знищення сільради і телефонічних стовпів, яке зробили укр. повстанці минулої ночі.

10.9. В с. Надіїв, Долинського р-ну, 4 комсомольці, а саме: Яцишин Василь с. Івана, Теліщин Михайло, Москальчук Іван с. Михайла і Шлапак Славко /останній з с. Мізунь/ взяли від большевиків зброю і охороняли колгосп в тому ж селі.

В м. Долина на дільниці Підлівче внаслідок провокації загинули два українські повстанці: сл.п.д."Чайка" - інф. Міста і сл.п.д."Голуб" - його бойовик.

В с. Тростянець, Долинського р-ну, комуніст Панченко і Авраменко зрабували на контингент у Хабер Івана 100 кг жита і 50 кг муки та в Стефанишин Михаїла - 100 кг жита. Під час трусів в останнього Панченко вкрав 260 руб.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, 6 чекістів переводило труси у хаті Шмеги Василя. Господаря питали за хлопцями Дубів Славком і Барабаш Дмитром.

В с. Гозіїв, того ж району, чекісти Рум'янцов, Руденко, Микитчук і Павлюченко забрали у господаря Чекаловського Дмитра за нездачу 20 л молока корову. Опісля сказали господареві дати 4 л горілки, а коли цей погодився і дав, корову йому звернули.

7 чекістів тримало в ночі засідку в лузі над рікою Свіча біля с. Тяпче, того ж району.

В с. Гошів, того ж району, комуністи Мендель і Крижанівський зловили 4 хлопців і примушували їх вступити в "істребітельний батальйон". Хлопці не хотіли на це погодитися. Тоді большевики силою наложили їм на шиї кріси і так залишили з кількома бійцями в сільраді. Хлопці сиділи так через цілу ніч, а рано залишили зброю і втекли.

30 чекістів робило просічку лісу між сс. Надіїв - Слобода Волинська біля т. зв. Майданської ленії.

Через залізничну станцію Долина переїжджали з напряму Станіславів на Львів 84 вагони піхоти і кінноти Совармії.

В с. Рахиня, Долинського р-ну, 6 чекістів тримало в ночі засідку коло хати Максимович Марії.

В с. Тяпче, Болехівського р-ну, в днях 10, 11 і 12.9. вночі 8 чекістів тримало засідку коло молочарні.

В с. Гериня, того ж району, в корчах т. зв. Сушина 5 чекістів тримало вдень засідку.

В с. Гозіїв, того ж району, чекіст Мелешко заарештував Кулак Василя, який не хотів їхати в ліс возити дерево. Арештованого забрав Мелешко до району, а другого дня звільнив.

11.9. Біля с. Раків, Долинського р-ну, на полі 6 чекістів тримало вночі засідку.

В с. Новошин, Вигодського р-ну, большевики переводили труси в будинках Воробець Дмитра і Пірко Петра. Під час трусів большевики зривали підлоги, розбивали печі та перекидували сіно, однак нічого не знайшли.

В с. Мізунь Старий, того ж району, 11 чекістів тримало вночі засідку коло хати Гладич Осипа і Думського Василя.

В с. Тисів, Болехівського р-ну, о/у РО МВД Фолін заарештував Ганчар Настуню, яка не хотіла сказати, де мешкає Соловій Настуня, що втекла з Сибіру. Арештовану з сільради звільнили.

В с. Човгани, того ж району, 7 чекістів під ком. Прядива /Стрийський р-н/ переводили труси у хаті Ярош Василя. Не знайшовши нічого, вбили пса і відійшли.

В тому ж селі друга група чекістів під ком.о/у Гутька тримала вночі засідку між хатами на участку села т. зв. Діброва.

В с. Підбереж, того ж району, большевики ловили хлопців до ФЗО. Вони зловили 8 хлопців, але всі з сільради повтікали.

12.9. В с. Гозіїв, чекісти Мендель, Мілешко і Крижанівський ловили вночі мужчин в стрибки. Через цілу ніч вони зловили: Коран Миколу, Гарасим Василя, Гошовського Миколу, Корпан Дмитра, Пришлюк Осипа, Гошовського Василя, Гульчій Василя, Целещук Луку, Магас Михайла, Михайлів Осипа, Кудибу Степена, Гошовського Степана і Корпан Василя /всіх 13/ та примушували їх взяти зброю і підписати заяви про вступ в т. зв. істребітельний батальйон. Однак люди відмовлялися. Тоді всіх забрали до району і там терором примусили взяти зброю та відправили в село.

В лісі т. зв. Занога біля с. Кропивник, Вигодського р-ну, 10 чекістів тримало через цілий день засідку.

60 большевиків перевело облаву на с. Мізунь Старий, того ж району. Облавою командував нач. вигодського РО МВД Терещенко. Село обложили заставами та переводили по хатах розшуки за криївками. В будинках Тюшки Юрка чекісти знайшли під час трусів мадярську гранату і за це заарештували господаря, але таки того дня звільнили. На городі у Марчак Параски в дуплавій яблуні чекісти знайшли пістолю.

Вечором 5 чекістів під ком. Ігорова тримало засідку коло хати Думського Василя /в тому ж селі/.

До с. Релеїв, Долинського р-ну, зайшов з кількома чекістами о/у Радіонов. Вдень він перевіряв деякі будинки, а вечором тримав в селі засідки.

В с. Слобода Долинська 8 большевиків сиділо цілу ніч на засідці на краю села від сторони лісу Кругляк.

В с. Рахиня, того ж району, 5 чекістів переводило у Максимович Марії труси. На стриху чекісти знайшли дві волові шкіри, які сконфіскували і від'їхали до Долини.

В с. Тростянець, того ж району, чекісти Добров і Авраменко сконфіскували за нездачу молока по одній корові у слідуючих селян: Стефанишин Михайла, Копчак Магди і Стефанишин Кирила. Копчак Магду при тому Авраменко хотів знасилувати, але вона втекла з хати і наробила крику.

13.9. В с. Надіїв, Долинського р-ну, РВК змінив голову сільради. На місце попереднього голови Явдошка Михайла, який вибрався до району і є агентом МГБ, став тимчасово назначений секретар сільради Грабовський Юрко. Явдошак Михайло забрав до Долини цілу свою рідню і майно та дістав від большевиків разом з сином зброю.

В с. Максимівна, Вигодського р-ну, 5 чекістів на чолі з о/у Ковальовим переводило труси в будинках Дожджаник Насті і Литвин Миколи. Під час трусів чекісти зривали підлоги і перекидували сіно, але нічого не знайшли. У Литвин Миколи чекісти вкрали з хати 100 руб.

В с. Тяпче, Болехівського р-ну, 6 чекістів тримало вночі засідку коло сільради.

15 чекістів робило просічку лісу т. зв. Хавків коло с. Поляниці, того ж району. Друга група в числі 10 чол. тримала через цілий день засідку в лісі т. зв. Дроздові Долини біля цього ж села.

8 чекістів тримало через цілий день засідку в лісі Занога біля с. Бубниші, того ж району.

30 чекістів під ком. Стрельнікова робило просічку лісу Томна тик біля с. Слобода Болехівська. Частина чекістів зайшла в село і переводила труси в Гук Марії, Гук Михайла, Бучко Юрка, Бучко Михайла, Квецко Івана і Максимів Юрка. Під час трусів чекісти питали господарів, скільки грошей здали для бандерівців і т. ін. Ніде не знайшли нічого компромітуючого.

14.9. В с. Креховичі, Долинського р-ну, 14 чекістів тримало нічну засідку на відтинку села т. зв. Засівка.

53 чекісти перевели облаву на с. Церківна. Село обложили заставами і шукали по будинках за криївками. При тому перекидували сіно, зривали підлоги і т.п. Успіхів не мали.

В с. Підбереж, Болехівського р-ну, кількох чекістів та місцевий стрибок "Гріша" зловили в лавах коло сіна 8 мужчин і примушували їх підписувати заяву про вступ в "істребітельний баталбйон" та взяти зброю. Один з заловлених на прізвище Коран Гринько не хотів дати себе арештувати і чекіст вдарив його прикладом. Коран віддав йому кісятком так, що воно аж переломилось, а тоді почав тікати. Большевики почали за ним стріляти і ранили в руку, але, мимо цього, він втік. Інших 7 зловлених забрали большевики до району, де терором примусили взяти зброю і відпустили в село. Ці люди поки що поховали зброю і не роблять жодної роботи.

В м. Долина МГБ заарештувало редактора райгазети "Червона Долина" Бугая. Його забрали до Станіславова і, правдоподібно, засудили на 25 років за приналежність до якоїсь білогвардійської організації.

6 чекістів тримало вдень засідку в лісі т. зв. Гича біля с. Кропивник, Вигодського р-ну.

Над с. Ілем'я, Рожнятівського р-ну, на поляні т. зв. Межиріччя до пастуха Блекот Степана, який пас корови, зайшло під колибу 10 чекістів на чолі з о/у Козулиним. Вони знайшли в колибі бараболю і муку, покидали все те в вогонь, а Блекот Степана побили, кажучи, що це харчі для бандерівців. Пізніше чекісти пішли до вівчаря Шпильчин Івана і хотіли забрати від нього дві вівці, а коли вівчар не хотів дати, чекісти наказали йому зварити на десять осіб їсти. Наївшись, чекісти відійшли до села.

В с. Гошів, Болехівського р-ну, в монастирі оо. Василіян на Ясній Горі 18 чекістів переводило труси у всіх меш кальних кімнатах. Вони замовили також одну кімнату на 25 осіб, заявляючи, що туди прийде квартирувати військо.

50 чекістів на чолі з нач. РО МГБ Кириленком і о/у Кулаковим переводило облаву на с. Станківці, того ж району. Найсильніші труси чекісти переводили в будинках голови сільради Тербан Івана, заявляючи, що він переховує рай. пров. "Дорошенка" і має зв'язок з "бандитами". Після трусів в селі чекісти робили просічку корчів біля села т. зв. Чертіж, Ломовату, Магуру і Укрідь. Чекісти ходили поміж корчі і жіночим голосом кликали: "Дорошенку, ходи, ми винесли їсти!" Знову другий чекіст відповідає жіночим голосом: "Нема, дівочко, казали, що тут будуть, і певно відійшли в інший терен". Пополудні чекісти зійшли знову в село і від'їхали в район.

16.9. 30 чекістів під ком. о/у Буйлова робило просічку лісу біля с. Слобода Долинська.

В лісі між сс. Грабів-Ілем'я, Рожнятівського р-ну, група укр. повстанців під ком. хор. Б. спалила 2 автомашини, якими большевики возили дерево.

В с. Велдіж, Вигодського р-ну, большевики заарештували хлопчину Шутку Мирона, в хаті якого під час трусів знайшли цівку з мадярського кріса.

В лісі т. зв. Буковина біля с. Кропивник, того ж району, 5 чекістів римало через цілий днень засідку.

17.9. 170 большевиків переводило просічку лісу між сс. Туря Велика, Долинського р-ну, - Дідушичі Малі, Стрийського р-ну. Під час проліски чекісти натрапили на трьох українських повстанців, при чому вбили кущ. інф. сл.п.д. "Коваля". Двом іншим вдалося втекти. В зв'язку з тим большевики заарештували дівчину з с. Дідушиці, яка пасла в лісі корови. Арештовану і тіло вбитого чекісти забрали до м. Болехів.

В с. Надіїв, Долинського р-ну, 12 чекістів тримало вночі засідку коло будинків колгоспу.

В лісі т. зв. Гича над с. Кропивник, Вигодського р-ну, 6 чекістів тримало вдень засідку.

Друга група чекістів в невідомому числі тримала вночі засідку на горі Монастир біля того ж села.

В с. Мізунь Старий, того ж району, большевики зрабували фіру сіна у госп. Сови Михайла.

В с. Підбереш, Болехівського р-ну, большевики сконфіскували у Дяків Івана бика за те, що не додав на контингент 3 кг м'яса. Господар мусів сплатити м'ясопоставку і тоді йому звернули бика.

18.9. В с. Велдіж, Вигодського р-ну, українські повстанці здемолювали вночі сільраду і пошту, знищуючи при тому два телефонічні апарати.

Біля с. Бубнищі, Болехівського р-ну, 8 чекістів тримало вночі засідки коло колиб, де селяни пильнують бараболю.

В с. Гошів, того ж району, 15 чекістів тримало вночі засідку під т. зв. Полиною.

В с. Гозіїв, того ж району, 5 чекістів тримало вночі засідку в горішньому кінці села між хатами.

В с. Гошів большевики заарештували Борис Олексу. Його забрали до району і протягом кількох днів силували брати зброю і організовувати стрибків в селі, а також допитувати про наш рух. Після двох днів його звільнили.

В с. Церківна, тго ж району, большевики покарали Свищук Федя за те, що виправляв шкіру з худоби, на 1500 руб. кари.

19.9. Через залізничну станцію Долина з напрямку Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт з військом і амуніцією. Цією лінією переїжджав також транспорт в дні 20.9. Він складався з 15 танків, 23 катюш і 38 гармат.

20 чекістів тримало вночі застави на краю села Кропивник, Вигодського р-ну.

До с. Мізунь Старий, того ж району, приїхало вечором 2 авта большевиків. Вони злізли в селі коло "корчми" і розійшлися поза село та по селі на засідки. Одна засідка була коло хати Дубського Василя.

В с. Церківна, Болехівського р-ну, 7 чекістів переводило вечером труси в будинках Штурмак Олекси.

В с. Човгани, того ж району, большевики зігнали ок. 35 людей і переводили з ними мітинг в зв'язку з тим, що попередньої ночі українські повстанці здемолювали сільраду і молочарню в селі. На мітингу виступав комуніст Шевченко і нач. РО МВД Шкурпела. Оба вони в різний спосіб накидалися та оплюгавлювали визвольно-революційний рух і його учасників та закликали людей організовувати в селі "істребітельний батальйон" для охорони перед бандерівцями.

В с. Тяпче, Болехівського району, 7 чекістів тримало вночі засідку на дорозі від с. Княжолука.

В с. , того ж району, большевики перевели труси у будинку Малинин Михайла. Під час трусів большевики не знайшли нічого. Вечером чекісти заарештували хлопців, що йшли сторожити бараболю, а саме: Рим Василя, Дяків Михайла, Мушак Петра і Рим Юрка. Їх придержали через цілу добу, а опісля звільнили.

20.9. До с. Росточки, того ж району, зайшли 2 чекісти перебрані за укр. повстанців. Вони просили в людей вечері, але ніхто не хотів їм дати, знаючи, що це ворожий підступ. Тоді чекісти зайшли до учительки родом з СУЗ і зажадали в неї 70 руб. на "бефони". Учителька, думаючи, що це справжні повстанці, дала їм гроші, за що одержала "бефон". Після того чекісти питали учительки, як часто вона заходить до району та чи стрічається з МВД. Та виправдовувалась, що з МВД немає нічого спільного і ніколи туди не заходить. Після того чекісти відійшли з села.

7 чекістів на чолі з о/у Ігоровим тримало протягом дня засідку біля с. Кропивник, Вигодського р-ну, в лісі т. зв. Гирявка.

В с. Яворів, Долинського р-ну, 13 чекістів переводило труси в будинках Ружевич Антона, Ваків Дмитра, Ваків Матія і Куціль Василя. Під час трусів чекісти не знайшли нічого компромітуючого.

В с. Релеїв, того ж району, укр. повстанці здемолювали сільраду і молочарню, при чому знищили документи з сільради, телефонічний апарат, бочки від молока та кружлівку.

21.9. В тому ж селі большевики зігнали ок. 50 людей і перевели з ними мітинг в зв'язку з акцією українських повстанців на сільраду і молочарню. На мітингу виступав секретар райпарткому Шатохін та нач. РО МГБ М'ягконосов. Вони закликали людей організувати в селі "істребітельний батальйон" і оборонятися від "решток бандерівців, які вмисне нищать радянське добро, а населення мусить за все платити".

В с. Тростянець, Долинського р-ну, большевики заарештували Романишин Василя с. Петра і Худин Сеня с. Василя. Арештованих забрали до м. Долина.

В с. Креховичі, того ж району, 8 чекістів на чолі з о/у Вузловим переводили труси в будинках Легун Петра, Креховецького Михайла і Кадіцун Гриня. Не знайшли нічого компромітуючого.

В с. Рахиня, того ж району, 12 чекістів тримало вночі засідку на вузькоторовій штреці від сторони Підлівча.

15 чекістів тримало через цілу день засідку в лісі т. зв. Лази над с. Кропивник, Вигодського р-ну.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, чекіст Фолін побив крісом Дубів Юрка, який не хотів здирати повстанських закликів.

22.9. В с. Слобода Болехівська 6 чекістів тримало вночі засідку між хатами в т. зв. Потоці.

В с. Лужки, того ж району, большевики зрабували у Яцків Василя 4 кг масла і 2 кг сира і побили його, кажучи, що він тримає цей сир і масло для бандерівців.

23.9. Кількох чекістів тримало через цілий день засідку на дорзі між сс. Белеїв-Тростянець, Долинського р-ну /біля млина, в т. зв. Бучнику/.

До с. Нягрин, Вигодськог р-ну, зайшло вечором 19 чекістів. Вони, поділившись на три групи, тримали вночі засідки в лісі біля села на т. зв. Обочі, Січці і Контроверзі.

7 чекістів тримало вдень засідку біля с. Кропивник, Вигодського р-ну, в лісі т. зв. Середний.

В с. Поляниці, Болехівського р-ну, 10 чекістів переводило труси в будинках Барабаш Івана, Макари Петра і Шмеги Івана.

В с. Брязк, тго ж району, большевики засудили на 6 місяців ув'язнення молочаря Ігнатів Василя за те, що він видав фальшиві посвідки про здачу молока.

В с. Тяпче, тго ж району, 4 чекісти тримали вночі засідку між хатами в долішньому кінці села.

В с. Слобода Болехівська большевики сконфіскували за несплату податку все убрання у Квецко Івана, Мосори Юрка і Брепко Дмитра.

В с. Станківці, Болехівського р-ну, 5 чекістів. перебраних за українських повстанців, намагались заарештувати голову сільради. Однак голова заявив, що ніде не піде, хоч би його застрілили, і чекісти його залишили.

В с. Витвиця, того ж району, до госп. Рижа Степана вдерлось 3 чекістів, перебраних за укр. повстанців. Чекісти вигнали з хати всіх, залишаючи тільки дочку господаря Юлію, яку питали, чого вона ходить до Болехова і доносить большевикам про "Дорошенка". Дівчина відпиралась і за те її сильно побили. Батько вчув крик і вбіг до хати боронити дочку, за що чекісти побили і його.

8 чекістів тримало вдень засідку біля с. Росточки, того ж району, в лісі т. зв. Середний.

24.9. В с. Кальна, тго ж району, 8 чекістів переводило труси у господаря Юсип Петра. Під час трусів чекісти не знайшли нічого.

В с. Гозіїв, того ж району, чекіст Мелешко заарештував стрибків Пелящука Луку і Керик Миколу, які не хотіли робити коло сільради джур. В сільраді стрибків сильно побили. Пелящук почав тікати і Мелешко зранив його в голову, раненого зловив і так сильно побив, що жінка забрала його додому непритомного. Мелешко побив також і жінку цього стрибка, яка лаяла його різними словами.

В с. Поляниці, того ж району, большевики заарештували Дубів Параню, яка скривалась від вивозу на Сибір. Арештовану таки з сільради після допитів звільнили.

В с. Слобода Болехівська большевики заарештували Квецко Юрка, який в 1947 р. прийшов на відпустку з СА і не вернув.

В тому ж селі большевики покарали Данилів Степана за те, що передержував овечі шкіри, грошовою карою в сумі 300 руб. Знайдені в нього шкіри сконфісковано.

В с. Гозіїв, того ж району, большевики вкрали у Гошовської Марти під час трусів бритву.

25.9. В с. Надіїв, Долинського р-ну, 12 чекістів переводило труси у будинках Петрів Михайла. Не знайшли нічого.

В с. Рахиня, того ж району, кількох чекістів переводило труси у Рибчак Івана і Федів Івана с. Миколи. Господарям закидували, що вони переховують бандерівців. Не знайшли нічого.

В с. Лолин, Вигодського р-ну, 6 чекістів переводило труси у Тисяк Василя. Не знайшли нічого.

В с. Гериня, Болехівського р-ну, МВД заарештувало дівчину Носович Д., яка, будучи на дежурі в сільраді, співала до телефону протибольшевицькі пісні: "Паде дощ, паде дощ, а на дворі слизько, утікайте, комуністи, бо Бандера близько" і "У Стрию на торзі їхав Сталін на козі". Це підслухав емведист і зараз її заарештували та забрали до району, звідкіля слідуючого дня звільнили.

26.9. В с. Гозіїв, того ж району, чекісти заарештували Корпан Івана і забрали на РО МВД за те, що на його хаті були знищені большевицькі заклики. Арештованого сильно побили і другого дня звільнили.

В с. Тисів, того ж району, райуповмінгаз Руденко побив до непритомності госп. Ганчар Федора за те, що той не здав молокопоставку.

27.9. В с. Тростянець, Долинського р-ну, чекіст Тарасов покликав до сільради на допити дяка Андрусів Михайла.

В с. Лолин, Вигодського р-ну, большевики побили Дичку Івана за те, що не хотів заплатити податку.

В лісі Фежет біля с. Поляниці, Болехівського р-ну, кількох чекістів наскочило на групу укр. повстанців, заловлюючи цивільного хлопчину з с. Поляниці Марецького Федора, який стрічався з повстанцями. Його забрали до району і після трьох днів звільнили.

28.9 До с. Солуків, Долинського р-ну, зайшла група чекістів на чолі з о/у Буяркіним. Через цілу ніч чекісти робили по селі стежі, а рано слідуючого дня перевели труси у слідуючих селян: Чиж Василя, Чиж Івана с. Павла, Крайник Петра с. Дмитра, Пеньгрин Михайла с. Івана, Пеньгрин Василя, Солюк Осипа і Солюк Магди. Під час трусів ніде чекісти не знайшли нічого компромітуючого.

29.9. В с. Брязк, Болехівського р-ну, українські повстанці зловили участкового МВД Юрків Івана /з с. Підбереж/ і здобули при ньому автомат і пістоль.

30.9. В с. Тростянець, Долинського р-ну, большевики відкрили лікарню на 10 ліжок, в якій мають лікуватися хворі з поблизьких сіл.

50 чекістів переводило облаву на с. Бряза, Болехівського р-ну, шукаючи за участковим Юрковим, якого зловили українські повстанці попереднього дня. Чекісти переводили майже по цілому селі сильні труси. В оборозі Галів Івана чекісти знайшли кулемет і в зв'язку з тим заарештували його. Крім того, заарештували Токар Михайла, Токар Федора, Юрків Юрка і Дубів Івана. Арештованих забрали до району.

7. Бардиш Юстина, ур. 1928 р., укр., осв.НШ

8. Дзвонковська Галина -"- 1927 р. -"- -"- НС

9. Голинець Марія -"- 1924 р. -"- -"- НШ

10. Тисяк Ярослав -"- 1929 р. -"- -"- НС

Загально в Вигодському р-ні комсомольські організації начисляють 138 членів; з того українців з СУЗ 76, українців з ЗУЗ 42, росіян 20.

в/ Болехівський р-н.

1. 1-ий секретар РК ЛКСМУ -Федеєв В.А.

2. 2 -ий секретар РК ЛКСМУ -Микитчук Й.

3. Зав. інструкторським відділом -Лісничий

Про обсаду інших відділів Болехівського району ЛКСМУ даних немає.

Загально в Болехівському р-ні є 247 комсомольців; з того 33 місцеві, решта з СУЗ і Росії. Про первинні комсомольські організації немає даних.

3. Піонери, жовтенята:

а/ Долинський р-н.

В райцентрі піонери і жовтенята зорганізовані при школах, однак про їхній чисельний стан і роботу немає відомостей. В деяких селах большевики втягнули в школах багато дітей в піонерські організації без їх власної згоди чи згоди їхніх батьків. Це робили, звичайно, вчителі, що походять з СУЗ, щоб "виконати наказ партії". Діти, яких насильно втягували в піонери, не носять піонерських галстуків, не ходять на жодні піонерські заняття, а часом навіть не знають, що вони стали піонерами.

Подібний стан організації піонерів і жовтенят існує також в Вигодському і Болехівському р-нах.

4. РО МВД:

а/ Долинський р-н.

1. Начальник РО МВД -Фьодоров М. - майор, ур. 1915 р., росіянин.

2. Зам. нач. і нач. міліції -Ясніцький Павло - ст. лейтенант.

3. Нач. держ. пож. нагляду

по Долинському р-ну -Вінниченко І.

4. Нач. паспортного стола -Бабахіна

5. Нач. АХФО -Суркіна

6. Зав. ЗАГС-у -Бойко Володимир

7. Секретар -Каршенко

8. Командант охорони КПЗ /1 одд./ -Іванів. Крім нього в склад КПЗ входить 6 рядов-

их бійців МВД, між ними кількох стрибків.

9. Комендант охорони держбанку /2 одд./ -Копелов Леон. Крім нього в склад охорони

входить 9 стрибків.

10.-------------------------------- -Ширяєв /функція не устійнена/

11.-------------------------------- -Бегмета Микола -"- -"-

Працівники РО міліції:

1. Ст. уповноважений міліції -Батаров - ст. лейтенант

2. Уповноважений по злодійству -Пузік А. - ст. лейтенант, ур. 1910 р., українець

3. -"- -"- -Холявко - лейтенант

4. Собаковод -Сичов - мол. лейтенант, ур. 1911 р., росіянин

5. Участковий міліції -Товстюк Василь - мол. лейтенант, ур. 1913 р.,

українець

6. -"- -"- -Страхов, ур. 1915 р., росіянин, мол. лейтенант

7. -"- -"- -Покотелюк - мол. лейтенант, ур. 1905 р.,

українець

8. -"- -"- -Абраменко - мол. лейтенант, ур. 1917 р.,

росіянин

9. -"- -"- -Карімов

10. -"- -"- -М'ясніков

11. -"- -"- -Дубенський Богдан - ур. 1922 р., українець

12. Участковий міліції -Чепіль

Працівники пожарної команди РО МВД в райцентрі:

1. Начальник пож. ком. -Майор Григорій - ур. 1922 р., осв. 7 кл. НСШ,

українець, член ВКП/б/.

2. Політрук -Краснов Павло - ур. 1914 р., осв. вища,

росіянин, член ВКП/б/.

3. Бухгалтер -Ломиш Марія - ур. 1928 р., осв. 6 кл. НШ,

українка, безпартійна.

4. Хім. інструктор -Майор Софія - ур. 1925 р., осв. середня,

українка, член ВЛКСМ.

5. Пож. інструктор -Миронович Іван - ур. 1897 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, безпартійний.

Кромі згаданих, при пожежній команді працює 33 пожарників.

б/ Вигодський р-н.

1. Начальник РО МВД -Стариков Олексій - ур. 1914 р., осв. середня,

росіянин, місце походження-БССР, член ВКП/б/.

2. 1-ий зам. нач. і нач. міліції -Лізнов Михайло - ур. 1912 р., осв. середня,

росіянин, місце походж.-Кіровоград,член ВКП/б/.

3. 2-ий зам. нач. -Парамонов Павло - ур. 1916 р., осв. середня,

росіянин, місце походж.-БССР.

4. Нач. паспортного стола -Бровко Іван - ур. 1910 р., осв. середня, українець

з СУЗ, член ВКП/б/.

5. Нач. АХФО -Бібіков Михайло - ур. 1914 р., осв. середня,

литвин, член ВКП/б/.

6. Секретар -Ткаченко Оля - ур. 1922 р., українка з СУЗ,

Комсомолка.

7. /Функція докладно не устійнена/ -Крамаренко Петро - ур. 1914 р., українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

8. -"- -"- -Логінов Микола - ур. 1915 р., осв. неповносеред-

ня, українець з СУЗ, член ВКП/б/.

9. -"- -"- -Іванов Микола- ур. 1917 р., осв. неповносередня

росіянин, член ВКП/б/.

10. -"- -"- -Михайлевич Володимир - ур. 1918 р., українець

з СУЗ, член ВКП/б/.

11. -"- -"- -Алексєєв Павло - ур. 1912 р., осв. неповносе-

редня, росіянин, член ВКП/б/.

12. -"- -"- -Носов Олексій - ур. 1915 р., росіянин, кандидат

в члени ВКП/б/.

13. -"- -"- -Кулагін Іван - ур. 1912 р., росіянин,

безпартійний.

14. -"- -"- -Клочніков - ур. 1918 р., росіянин, член ВКП/б/.

15. -"- -"- -Асолгареєв Данило - ур. 1918 р., татарин,

член ВКП/б/.

16. -"- -"- -Іванов Микола - ур. 1923 р., росіянин,

комсомолець.

17. -"- -"- -Дубрович Іван - ур. 1922 р., українець з СУЗ,

кандидат в члени ВКП/б/.

Працівники РО міліції:

1. Участковий міліції -Чуприна Григорій - ур. 1917 р., осв. неповносе-

редня, українець з СУЗ, член ВКП/б/.

2. -"- -"- -Романенко Олекса - ур. 1919 р., осв. неповносе-

редня, українець з СУЗ, член ВКП/б/.

3. -"- -"- -Літвінов Іван - ур. 1920 р., осв. неповносередня

росіянин, кандидат в члени ВКП/б/.

4. Міліціонер -Чайнов Павло - ур. 1923 р., осв. неповносередня

росіянин, кандидат в члени ВКП/б/.

5. -"- -"- -Підберезький Юрко - ур. 1923 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, родом з с. Велдіж, того ж району,

кандидат в члени ВКП/б/.

6. -"- -"- -Шкурлей Микола - ур. 1926 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, родом з с. Княжолука, того ж району,

комсомолець.

7. -"- -"- -Васильків Володимир - ур. 1924 р., осв. 4 кл.

НШ, українець, родом з смт. Вигода, того ж

району, комсомолець.

8. -"- -"- -Тисяк Осип - ур. 1920 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, родом з с. Пациків, Вигодського р-ну,

кандидат в члени ВКП/б/.

9. Касієр -Попова Катерина - ур. 1920 р., осв. неповно-

середня, росіянка.

10. Конюх -Грушаник Василь - ур. 1902 р., українець, родом

з с. Мізунь Старий, безпартійний.

в/ Болехівський р-н.

1. Начальник РО МВД -Шкурпела М. - капітан, росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. нач. і нач. міліції -Алексєєв - ст. лейтенант, росіянин.

3. /функція не устійнена/ -Іванов - лейтенант, росіянин.

4. -"- -"- -Паламаренко - ст. лейтенант.

Докладніших даних про стан Болехівського РО МВД не одержано.

Працівники РО міліції:

1. Участковий міліції на сс. Тінява,

Бубнищі, Поляниці, Бряза -Фолін - лейтенант.

2. Участковий міліції на с. Тисів -Самсон.

3. Участковий міліції на сс.

Гериня, Гошів -Крижановський.

4. Участковий міліції на сс. -Мілєшко Сергій - лейтенант, осв. 4 кл. НШ,

Човгани, Гозіїв росіянин.

5. Участковий міліції на сс. -Юрків Михайло /"Гріша"/ - ур. 1922 р.,

Підбереж, Тяпче українець, родом з с. Підбереж.

6. Участковий міліції на сс. Церківна,

Станківці, Витвиця, Ростічки,

Слобода Болехівська, Липа, Лужки -Савин.

Загальне число працівників Болехівського РО міліції - 24 чол., але персональних даних про них не одержано.

5. РО МГБ:

а/ Долинський р-н.

1. Начальник РО МГБ -М'ягконосов Т. - капітан, ур. 1912 р.,

ов. середня, росіянин, член ВКП/б/.

2. Слідчий і о/у на с. Кадобне. - - ст. лейтенант.

3. Слідчий і о/у на сс. Креховичі,

Раків, Надіїв, Рахиня -Буйволов - майор.

4. Слідчий і о/у на сс.

Туря Велика, Белеїв -Радіонов - ст. лейтенант.

5. Слідчий і о/у на сс. Тростянець,

Слобода Долинська, Якубів,

Солуків, Яворів -Бурякін - ст.. лейтенант.

6. Секретар -Трач.

Загальне число працівників Долинського РО МГБ - 8 чол.

10. Тсоавіяхім /Оссоавіяхим/:

В м. червні Тсоавіяхім на даному терені поділено на двоє самостійних товариств:

Добровільне товариство сприяння авіації /ДТСАВ/;

Добровільне товариство сприяння армії /ДТСАРМ/.

Персональних і статичних даних про Тсоавіяхіми на даному терені немає.

11. Райрада депутатів трудящих:

Про райради даних немає.

12. Міськрада депутатів трудящих:

а/ Долинська міськрада складається з слідуючих депутатів:

1. Ігнатів Микола Петрович 6. Винник Осип Дмитрович

2. Мурин Елія Прокопівна 7. Майхрович Осип Андрієвич

3. Лаврів Василь Федорович 8. Окороков

4. Пушков Дмитро Васильович 9. Мальваний Еміліян

5. Андріїшин Гнат 10. Штейн Антін

б/ Про Виготську селищну раду даних немає.

в/ Головою Болехівської міськради депутатів трудящих є Ярош, українець з СУЗ.

Про інших депутатів цієї міськради даних немає.

13. Сільрада:

а/ Долинський р-н.

Сільрада Оболоння /дільниця м. Долина/:

1. Голова сільради -Дубенський Іван с. Михайла, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

2. Секретар і фінагент -Криніцька Казимира, ур. 1925 р., осв. 6 кл. НШ.

3. Голова земгромади -Волковецький Іван, ур. 1901 р., українець,

місцевий, осв. 2 кл. НШ.

4. Член -Крупа Адам Іванович, ур. 1900 р., українець,

Місцевий, осв. 5 кл. НШ.

5. -"- -"- -Шимкович Осип с. Івана, ур.1902 р., українець,

місцевий, осв. 3 кл. НШ.

6. -"- -"- -Дубенський Степан с. Василя, ур. 1891 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

7. -"- -"- -Буйдйник Василь с. Михайла, ур. 1891 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

8. -"- -"- -Штень Степан с. Якова, ур. 19 р., українець,

місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада Новичка /дільниця м. Долина/:

1. Голова сільради -Лагойда Дмитро, ур. 1900 р. в с. Креховичі,

Долинського р-ну, українець, осв. 7 кл. НШ,

член ВКП/б/.

2. Секретар -Горбовий Мирон, ур. 1929 р., українець,

місцевий, осв. 8 кл. НСШ, член ВЛКСМ.

3. Фінагент -Романчукевич Августин, ур. 1900 р., поляк,

місцевий, осв. 9 кл. СШ, безпартійний.

Сільрада с. Туря Мала:

1. Голова сільради -Матіїшин Іван Дмитрович, ур. 1908 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

2. Секретар -Дідоха Василь с. Петра, ур. 1928 р.,

українець, місцевий, осв. 7 кл. НШ.

3. Голова земгромади -Левтюх Осип с. Михайла, ур. 1900 р.,

українець, осв. 6 кл. НШ.

Сільрада с. Яворів:

1. Голова сільради -Андрейко Іван с. Іллі, ур. 1913 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Кецмур Василь с. Юрка, ур. 1920 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Фінагент -Куціль Антін с. Юрка, ур. 1893 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Голова земгромади -Чугун Василь с. Михайла, ур. 1922 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

Сільрада с. Солуків:

1. Голова сільради -Ружевич Осип с. Михайла, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Вінтонів Теодор с. Івана, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Марків Василь с. Теодора, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

4. Фінагент -Пеньгрин Степан с. Якова, ур. 1904 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

5. Голова земгромади -Салюк Юрко с. Степана, ур. 1906 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Якубів:

1. Голова сільради -Юрків Василь с. Миколи, ур. 1904 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Ваків Осип с. Миколи, ур. 1897 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Дужак Юрко с. Миколи, ур. 1909 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

4. Фінагент -Коваль Теодор с. Олекси, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

5. Голова земгромади -Литвак Осип с. Івана, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

Сільрада с. Тростянець:

1. Голова сільради -Худин Михайло с. Петра, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 1 кл. НШ.

2. Зам. голови -Коваль Микола с. Теодора, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Кренцюк Василь с. Осипа, ур. 1901 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Сеньків Петро с. Івана, ур. 1904 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Белеїв:

1. Голова сільради -Андріїшин Олекса с. Семена, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Матійців Василь с. Якима, ур. 1921 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар і фінагент -Керницький Михайло с. Гната, ур. 1905 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Голова земгромади -Стеблюк Павло с. Андрія, ур. 1885 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Туря Велика:

1. Голова сільради -Даниляк Онуфрій с. Івана, ур. 1895 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Бібик Андрій с. Семена, ур. 1901 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Томків Антін с. Миколи, ур. 1911 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Крайник Григорій с. Якова, ур. 1914 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

5. Голова земгромади -Кондрин Михайло с. Григора, ур. 1917 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ

Сільрада с. Слобода Долинська:

1. Голова сільради -Білянський Василь с. Данила, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Гошовський Петро с. Михайла, ур. 1884 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Іванів Олекса с. Матія, ур. 1889 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Каратник Дмитро с. Олекси, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

5. Голова земгромади -Гошовський Василь с. Михайла, ур. 1897 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Рахиня:

1. Голова сільради -Сенів Дмитро с. Олекси, ур. 1909 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

Сільрада с. Надіїв:

1. Голова сільради -Явдошак Михайло с. Матія, ур. 1889 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Грабовський Юрій с. Тимка, ур. 1920 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

3. Фінагент -Грицишин Микола с. Михайла, ур. 1916 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Дня 15.9.48 р. голова Надіївської сільради Явдошак Михайло втік разом з ріднею до райцентру. Він був агентом большевицьких поліційних органів. На його місце РВК назначив тимчасово секретаря сільради Грабовського Юрка.

Сільрада с. Раків:

1. Голова сільради -Сенів Андрій с. Гаврила, ур. 1899 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Галик Іван с. Семена, ур. 1891 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

Сільрада с. Креховичі:

1. Голова сільради -Олексюк Михайло с. Іллі, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Креховецький Михайло с. Миколи, ур. 1929 р.,

українець, місцевий, осв. 7 кл. НШ.

3. Фінагент -Олексюк Василь с. Михайла, ур. 1924 р.,

українець, місцевий, осв. 6 кл. НШ.

б/ Вигодський р-н.

Сільрада с. Велдіж:

1. Голова сільради -Шутка Юрко, ур. 1896 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Пациків:

1. Голова сільради -Грибович Яків, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ,член ВКП/б/.

2. Секретар -Гладкова Марія, ур. 1924 р.,

українка, місцева, осв. 4 кл. НШ, член ВЛКСМ.

Сільрада с. Максимівка:

1. Голова сільради -Пилипів Василь, ур. 1904 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Литвин Петро, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Лолин:

1. Голова сільради -Литвин Дмитро, ур. 1906 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Калінчак Микола, ур. 1912 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Тисяк Михайло, ур. 1908 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Нягрин:

1. Голова сільради -Шершень Степан, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 1 кл. НШ.

2. Зам. голови -Лущ Микола, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

3. Секретар -Керницький І., ур. 1906 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Новошин:

1. Голова сільради -Федорич М., ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Федорич Дмитро, ур. 1893 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Пірко Михайло, ур. 1917 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Ілем'я:

1. Голова сільради -Зозулин Іван, ур. 1902 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Тріщ Василь, ур. 1907 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Червак Василь, ур. 1912 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Мізунь Старий:

1. Голова сільради -Хрущ Василь, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Наум Іван, ур. 1913 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Кропивник:

1. Голова сільради -Дик Іван, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Черній Василь,

українець, місцевий.

3. Секретар -Грушаник Федір, ур. 1893 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Кальна:

1. Голова сільради -Ільчишин Микола, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

2. Секретар -Федів Степан, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Пшеничник:

1. Голова сільради -Хомин Михайло, ур. 1920 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Кобинець Василь, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Важний Іван, ур. 1915 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Новоселиця:

1. Голова сільради -Кузів Василь, ур. 1894 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Секретар -Мельник Осип, ур. 1926 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

в/ Болехівський р-н.

Сільрада с. Човгани:

1. Голова сільради -Тимків Іван, ур. 1886 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Чикаловський Микола, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Люлька Яць, ур. 1879 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

4. Фінагент -Кирик Василь, ур. 1885 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

Сільрада с. Гошів:

1. Голова сільради -Сіркович Гриць, ур. 1912 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Косило Олекса, ур. 1918 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

3. Секретар -Пилипів Михайло, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

Сільрада с. Тяпче:

1. Голова сільради -Долішний Василь, ур. 1892 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Горішний Йосиф, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Кузевич Антін, ур. 1891 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Гериня:

1. Голова сільради -Кальмук Василь, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Сметаняк Осип, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

3. Секретар -Пуняк Василь, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Юхман Василь, ур. 1904 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Гозіїв:

1. Голова сільради -Феняк Петро, ур. 1901 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

2. Зам. голови -Сеньків Микола, ур. 1909 р.,

українець, місцевий, неграмотний.

3. Секретар -Корпан Михайло, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

Сільрада с. Підбереж:

1. Голова сільради -Пристай Семен, ур. 1893 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Лутчин Дмитро, ур. 1898 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Корпан Іван, ур. 1896 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

Сільрада с. Княжолука:

1. Голова сільради -Лютак Микола, ур. 1888 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

2. Зам. голови -Міхневич Гриць, ур. 1907 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

3. Секретар -Марчак Іван, ур. 1903 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Левчук Максим, ур. 1919 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Витвиця:

1. Голова сільради -Мартин Василь, ур. 1900 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Якимів Михайло, ур. 1914 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Гошовський Михайло, ур. 1892 р.,

українець, місцевий, осв. 5 кл. НШ.

Сільрада с. Бубнищі:

1. Голова сільради -Івашків Юрко, ур. 1907 р.,

українець, місцевий, осв. 2 кл. НШ.

2. Секретар -Прокіпчин Юрко, ур. 1917 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Бряза:

1. Голова сільради -Дмитрів Іван, ур. 1890 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

2. Зам. голови -Чолій Юрко, ур. 1911 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар і фінагент -Стасів Юрко, ур. 1889 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

Сільрада с. Танява:

1. Голова сільради -Кидик Василь, ур. 1907 р.,

українець, місцевий, осв. 3 кл. НШ.

2. Зам. голови -Федунів Петро, ур. 1909 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

3. Секретар -Кобаль Михайло, ур. 1909 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

4. Фінагент -Корпан Осип, ур. 1905 р.,

українець, місцевий, осв. 4 кл. НШ.

14. Райвиконком /РВК/:

а/ Долинський р-н.

1. Голова РВК -Ковальв Іван Васильович.

2. Зам. голови -Васильків Теодор Іванович.

3. Секретар -Карака Володимир.

4. Зав. загального відд. -Швець Марія.

РайВНО:

5. Завідуючий райВНО -Яцинович Тарас.

6. Інспектор -"- -Горська Клавдія Іванівна

7. -"- -"- -Черняк Феня Іванівна

8. -"- -"- -Лишафой.

Відділ охорони здоров'я:

9. Завідуючий -Григоріян /грек/.

10.Директор гол. лікарні -Куницький Теодор Григорович.

/Лікарня начисляє 155 ліжок/

11.Зам. дир. лікарні і зав поліклініки -Охрамчук Слава Романівна.

12.Зав. шкірно-венер. диспансеру -др Рівінський Н. В.

/20 ліж./

13.Зав. туберкульозної лікарні -др Дінзанова Антоніна.

/25 ліжок/

14.Зав. туберкульозним диспансером -др Лебедєва Марія Михайлівна.

15.Зав. сан.-епідем. Станцією -Брижан /член ВКП/б//.

16.Зав. лікарні в с. Тростянець -Гончарук Яким, українець з СУЗ, лікар.

/10 ліжок/

Відділ сільського господарства:

17.Завідуючий -Бурий Іван Григорович.

18.Агроном -Калашнік Анна Євсеївна.

19.Ветлікар -Кордун Софія Василівна.

20.Зоотехнік -Устімачова Єлизавета Теодорівна.

21.Інженер -Федотов Олександр Григорович.

22.Економіст -Шавло Анна Самсонівна.

23.Зав. ветлікарнею -Шабловська Ольга Станіславівна /ветфельдшер/.

24.Зав. ветлябораторією -Качан Каленик Назарович /ветлікар/.

Відділ сільського і колгоспного будівництва:

25.Завідуючий -Сенів І.

Відділ соцзабезпечення:

26.Завідуючий -Галів Дмитро Кирилович, українець, родом з

с. Белеїв, член ВКП/б/.

27.Зам. завідуючого -Стеблак Теодор Павлович, українець, родом з

с. Белеїв.

28.Бухгалтер -Атаманчук Олена Дмитрівна, українка,

родом з м. Долина.

29.Зав. торгвідділу -Мушкевич Роман Семенович.

30.Зав. фінвідділом -Мурай А. М.

31.Зав. шлях відділом -Панченяк Андрій.

32.Нач. планової комісії -Домницький М.

Відділ культосвітної роботи:

33.Завідуючий -Сіденко Л.

34.Зав. райбудинку культури -Шільверст.

35.Зав. кінотеатру -Григоренко.

36.Зав. рай бібліотеки -Широкова І.

37.Зав. фізкультурою -Калініченко.

б/ Вигодський р-н.

1. Голова РВК -Семків Федір, ур. 1912 р., українець,

родом з с. Новоселиця, осв. середня,

членВКП/б/. Зарплата - 2600 руб.

2. Зам. голови -Сомоленко Ніна, ур. 1903 р., українка,

родом з СУЗ, осв. середня, член ВКП/б/.

Зарплата - 2200 руб.

3. Секретар -Костенко Тетяна, ур. 1917 р., українка,

родом з СУЗ, осв. вища, член ВКП/б/.

Зарплата - 1200 руб.

4. Зав. загального відділу -Синюгін Михайло, ур. 1912 р., росіянин,

осв. середня, член ВКП/б/.

Зарплата - 1800 руб.

РайВНО:

5. Завідуючий -Леськів Ярослав, ур. 1913 р., поляк,

осв. вища, кандидат в члени ВКП/б/.

6. Зав. метод. Кабінетом -Зорій Дмитро, ур. 1910 р., українець,

осв. вища, безпартійний.

7. Інспектор -Сіромаха Віра, ур. 1923 р., українка,

родом з м. Кіровоград, осв. вища, член ВЛКСМ.

8. -"- -"- -Світецька Галина, ур. 1922 р., українка,

родом з м. Кіровоград, осв. вища, член ВЛКСМ.

9. -"- -"- -Черв'якова Анна, ур. 1922 р., українка,

родом з Київської обл., осв. вища,

член ВЛКСМ.

10.Секретар -Дорош Анна, ур. 1927 р., українка,

родом з с. Велдіж, осв. середня.

Відділ охорони здоров'я:

11.Завідуючий -Лурьє М.В., жид,

родом з м. Харків, осв. вища, член ВКП/б/.

12.Лікар-інспектор -Киселенков, українець з СУЗ,

осв. вища, безпартійний.

13.Зав. лікарні в с. Велдіж -Рибаков Михайло, ур. 1896 р., росіянин,

родом з м. Харків, осв. вища, член ВКП/б/.

14.Зав. лікарні в с. Мізунь -Бобровнік, українець,

родом з м. Винниця, член ВКП/б/.

15.Зав. лікарні в с. Людвиківка -Соломченко Настя, ур. 1924 р., росіянка,

родом з м. Полтава, осв. середня.

Райземвідділ:

16.Завідуючий -Щербакова Оксана, ур. 1912 р., українка з СУЗ,

осв. середня, член ВКП/б/.

17.Агроном /головний/ -Солдатова Галя, ур. 1927 р., росіянка,

член ВЛКСМ.

18. -"- -"- -Мельник Юрко, ур. 1909 р., українець,

родом з с. Новоселиця, осв. середня.

19.Зоотехнік -Муринко Кляра, ур. 1925 р., українка з СУЗ,

осв. середня.

20. -"- -"- -Лазар Марія, ур. 1922 р., українка з СУЗ,

осв. середня, член ВЛКСМ.

21.Зем. порядщик -Гулейчук Іван, ур. 1892 р., українець,

родом з с. Пациків, осв. неповно середня.

22. -"- -"- -Хомишин Василь, українець,

родом з с. Новоселиця, осв. неповносередня.

23.Главбух -Скрип'як Анна, ур. 1913 р., українка з СУЗ,

родом з , осв. середня.

24.Пом. бухгалтера -Сорокін Надія, ур. 1925 р., росіянка,

осв. неповносередня.

25.Гол. ветлікар -Муренко Дмитро, ур. 1924 р., українець з СУЗ,

член ВЛКСМ.

26.Зав. ветлікарнею в с. Мізунь -Гончаренко Іван, українець з СУЗ.

Будівельний відділ:

27.Завідуючий -Перевертайло Петро, ур. 1922 р., українець

з СУЗ, осв. неповносередня.

Відділ соцзабезпечення:

28.Завідуючий -Проців Михайло, ур. 1909 р., українець,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня,

член ВКП/б/.

29.Бухгалтер -Бардиш Ілько, ур. 1908 р., українець,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня.

30.Зав. торгвідділу -Гайнюк Матій, ур. 1905 р., українець,

родом з с. Княжолука, осв. неповносередня,

член ВКП/б/.

31.Нач. планової комісії -Пігіль Василь, ур. 1902 р., українець,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня,

член ВКП/б/.

32.Економіст -Сердюк Тетяна, ур. 1924 р., росіянка,

родом з , осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

Відділ шляхів:

33.Завідуючий -Федорич Микола, ур. 1896 р., українець,

родом з с. Новошин, осв. 4 кл. НШ, член ВКП/б/.

34.Дорожний майстер -Лохман Іван, ур. 1891 р., українець,

родом з с. Велдіж, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

35. -"- -"- -Бартків Михайло, українець,

родом з с. Гошів, Болехівського р-ну,

осв. 4 кл. НШ.

36.Ремонтер -Підберезький А., ур. 1904 р., українець,

родом з с. Велдіж, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

37. -"- -"- -Лохман Михайло, ур. 1896 р., українець,

родом з с. Велдіж, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

Райфінвідділ:

38.Завідуючий -Вихоров Андрій, ур. 1919 р., росіянин,

родом з м. Сталінград, осв. середня,

член ВЛКСМ.

39.Главбух -Ткаченко Анна, ур. 1924 р., українка,

родом з Сумської обл., осв. середня,

член ВЛКСМ.

40.Секретар -Траско Марія, ур. 1928 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня.

41.Старший бухгалтер -Гладкова Марія, ур. 1922 р., українка,

родом з смт. Вигода, осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

42.Ст. бухг. по податках -Гарбовська Марія, ур. 1924 р., українка з СУЗ,

осв. середня, член ВЛКСМ.

43.Податковий рахівник -Козлов Петро, ур. 1903 р., росіянин,

родом з Саратовської обл.,

осв. неповносередня, безпартійний.

44.Податковий рахівник -Дзвонковська Юстина, ур. 1928 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

45.Старший інспектор -П'янков Михайло, ур. 1899 р., росіянин,

родом з Новосибірська, осв. неповно середня,

член ВКП/б/.

46.Інспектор -Місюра Ліда, ур. 1925 р., росіянка,

родом з м. Житомир, осв. середня,

член ВЛКСМ.

47.Ст. інспектор по податках -Афонченко Микола, ур. 1919 р., білорус,

родом з Калін. обл., осв. неповно середня,

член ВКП/б/.

48.Участ. інсп. -"- -Богомаз Михайло, ур. 1924 р., українець,

родом з Полтавської обл., осв. неповно середня,

кандидат в члени ВКП/б/.

49. -"- -"- -Павлович Іван, ур. 1909 р., українець,

родом з с. Вишків, осв. 4 кл. НШ,

кандидат в члени ВКП/б/.

50.Податковий агент -Косолап Петро, ур. 1928 р., українець,

родом з Дніпропетровська, осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

51. -"- -"- -Мельник Анна, ур. 1925 р., українка,

родом з смт. Вигода, член ВЛКСМ.

52. -"- -"- -Підберезька Стефа, ур. 1926 р., українка,

родом з Кам'янець-Подільського,

осв. неповносередня.

53. -"- -"- -Бардиш Юстина, ур. 1925 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

54. -"- -"- -Янцур Анна, ур. 1924 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

55. -"- -"- -Бардиш Анна, ур. 1924 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. 4 кл. НШ.

56. -"- -"- -Косолап Феня, ур. 1927 р., росіянка,

родом з м. Дніпропетровськ,

осв. неповносередня,член ВЛКСМ.

57. -"- -"- -Гевчук Максим, ур. 1900 р., українець,

родом з с. Княжолука, осв. 4 кл. НШ,

безпартійний.

58. -"- -"- -Мищак Ольга, ур. 1922 р., українка,

родом з с. Мізунь Старий, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

59. -"- -"- -Ваганчук Олекса, ур. 1925 р., українець,

родом з с. Вишків, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

60. -"- -"- -Тисяк Микола, ур. 1932 р., українець,

родом з с. Пациків, осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

61. -"- -"- -Голінський Тихан, ур. 1925 р., росіянин,

родом з Воронінської обл., осв. середня,

кандидат в члени ВКП/б/.

62.Ст. інсп. держстраху -Луканович, українець,

родом з Сумської обл., осв. середня,

член ВЛКСМ.

63.Інспектор держстраху -Філімонов Іван, ур. 1921 р., росіянин,

родом з Калін. обл., осв. неповносередня,

член ВКП/б/.

64. -"- -"- -Сухарлик Марія, ур. 1926 р., українка,

родом з с. Велдіж, осв. 4 кл. НШ,

безпартійна.

65.Ст. бухгалтер по держстр. -Янцур Олена, ур. 1923 р., українка,

родом з с. Пациків, осв. 4 кл. НШ,

безпартійна.

в/ Болехівський р-н.

1. Голова РВК -Кочан Роман, українець, родом з м. Болехів,

осв. 4 кл. НШ, член ВКП/б/.

2. Секретар -Артименко Олена.

3. Зав. загального відділу -Івасів М.Я.

РайВНО:

4. Завідуючий -Московченко Іван, ур. 1900 р., українець,

місце походж. - Миколаївська обл.,

осв. вища, член ВКП/б/.

5. Зав. метод. кабінетом -Неутрівська Надя, ур. 1896 р., українка,

родом з Київської обл., осв. вища,

безпартійна.

6. Інспектор -Малецький Василь, ур. 1897 р., українець,

родом з м. Рогатин, осв. вища,

безпартійний.

7. -"- -"- -Кітела Василь, ур. 1921 р., українець,

родом з с. Гірне, осв. середня,

безпартійний.

8. Секретар -Баб'як Ольга, ур. 1925 р., українка,

родом з м. Болехів, осв. неповносередня,

безпартійна.

9. Бухгалтер -Макота Микола, ур. 1884 р., українець,

родом з м. Болехів, осв. 7 кл. НШ,

безпартійна.

Відділ охорони здоров'я:

10.Завідуючий -Шендирук Н.Г., ур. 1901 р., росіянин,

родом з , осв. вища,

член ВКП/б/.

11.Секретар -Скороніна, ур. 1921 р., росіянинка,

осв. середня, член ВКП/б/.

12.Бухгалтер -Красневська, ур. 1926 р., росіянинка,

родом з м. Курськ, член ВЛКСМ.

13.Дир. головної лікарні -Зім'янов, ур. 1902 р., росіянин,

родом з м. Вороніж, безпартійний.

14.Зав. інфекційної лікарні -Зав'ялова, ур. 1902 р., росіянка,

осв. вища середня, член ВКП/б/.

15.Зав. родильним домом -Хахлова, ур. 1905 р., росіянка,

родом з м. Херсон, осв. середня,

член ВКП/б/.

16.Зав. шкірно-венер. диспансеру -Левінська, ур. 1912 р., росіянка,

родом з м. Київ, осв. вища, член ВКП/б/.

17.Зав. поліклініки -Смірнова, ур. 1915 р., росіянка,

осв. вища, член ВКП/б/.

18.Зав. райсанстанції -Давидов, ур. 1908 р., росіянин,

родом з м. Вороніж, осв. вища, безпартійний.

Відділ сільського господарства:

19.Завідуючий -Гонтаренко Андрій, українець з СУЗ.

20.Агроном -Розумов, росіянин.

21. -"- -"- -Труш Т.

Відділ соцзабезпечення:

22.Завідуючий -Олексина Софія, українка,

родом з м. Болехів, безпартійна.

Відділ шляхів:

23.Завідуючий -Димид Іван, українець,

родом з с. Гошів, безпартійний.

Райфінвідділ:

24.Завідуючий -Левченко Антін, ур. 1898 р., українець з СУЗ,

осв. 9 кл. СШ, член ВКП/б/.

25.Гол. бухгалтер -Смірнов Микола, ур. 1908 р., росіянин,

родом з м. Новосибірськ, осв. середня,

член ВКП/б/.

26.Секретар -Клочко Марія, ур. 1929 р., українка,

родом з Харківської обл., осв. 7 кл. НСШ,

член ВЛКСМ.

27.Зам. головного бухгалтера -Шалена Надя, ур. 1925 р., українка,

родом з м. Смоленськ, осв. 7 кл. СШ,

член ВЛКСМ.

28.Ст. бухгалт. по податках -Микитин Оля, ур. 1927 р., українка,

родом з м. Болехів, осв. середня, безпартійна.

29.Ст. інсп -"- -Бойко Леоній, ур. 1923 р., молдаван,

родом з Чернівецької обл., осв. 8 кл. СШ,

член ВЛКСМ.

30.Участ. інсп. -"- -Паньков Володимир, ур. 1927 р., росіянин,

родом з Московської обл., осв. 6 кл. НСШ,

безпартійний.

31.Участковий інсп. по подат. -Тетерчук Василь, ур. 1917 р., україець,

родом з Запоріжської обл., осв. 6 кл. НСШ,

безпартійний.

32.Ст. інсп. по подат. в місті -Сашко Катя, ур. 1928 р., українка,

родом з Запоріжської обл., осв. 7 кл. НСШ,

член ВЛКСМ.

33.Ст. інсп. по подат. від доход. -Базалей Наталія, ур. 1924 р., українка,

родом з м. Харків, осв. середня,

член ВЛКСМ.

34.Ст. бухгалтер -"- -Кузнєцов Льоня, ур. 1918 р., росіянинка,

родом з Сталінградської обл., осв. 9 кл. СШ,

член ВЛКСМ.

35.Ст. інсп. по под. від бездіт. -Труш Іван, ур. 1910 р., українець,

родом з м. Рава Руська, осв. 4 кл. НШ,

член ВЛКСМ.

36.Ст. бухгалтер -"- -Семініхіна К., ур. 1927 р., українка,

родом з Харківської обл., осв. 8 кл. СШ,

член ВЛКСМ.

37.Податковий рахівник -Мазурик Софія, ур. 1929 р., українка,

родом з м. Болехів, осв. 7 кл. НСШ,

безпартійний.

38.Ст. інспектор по бюдж. -Дячкін Кузьма, ур. 1896 р., українець,

родом з Дніпропетровської обл., осв. 4 кл. НШ,

член ВКП/б/.

39.Ст. інспектор держстраху -Павлишин Дмитро, ур. 1913 р., українець,

родом з с. Тисів, осв. 4 кл. НШ,

безпартійний.

40.Ревізор держстраху -Іванова Ніна, ур. 1927 р., росіянка,

родом з Харківської обл., осв. середня,

член ВЛКСМ.

41.Бухгалтер держстраху -Дуб Михайло, ур. 1924 р., українка,

родом з с. Тисів, осв. 6 кл. НШ,

безпартійний.

42.Рахівник держстраху -Шлапак Осипа, ур. 1929 р., українка,

родом з м. Болехів, осв. 7 кл. НСШ,

безпартійний.

43.Участ. інсп. держстраху -Лукін Тимофій, ур. 1917 р., росіянин,

родом з Смоленської обл., осв. 7 кл. НСШ,

член ВКП/б/.

44.Зав. торгвідділом -Фомін Сергій.

45.Зав. комун відділом -Половінкін Іван.

46.Нач. планової комісії -Павлюченко.

Відділ культосвітньої роботи:

47.Зав. райбудинку культури -Піс, росіянин.

48.Інстр. будинку культури -Міщенко, рос.

49.Зав. кінотеатру -Псеха, росіянин.

50.Зав. рай бібліотеки -Малик В., рос.

51.Зав. фізкультури і спорту -Зім'янков.

15. Міськвиконком:

а/ Долинський міськвиконком.

1. Голова -Пушков Дмитро Васильович.

2. Секретар -Буяк Стефанія, українка, родом з м. Долини.

3. Зав. комунгоспом -Моренний Петро Іванович.

4. Бухгалтер комунгоспу -Баландін Тетяна.

5. Бригадир комунгоспу -Лаврів Василь Теодорович.

6. Зав. водопроводом -Мурин Ілля Прокопович.

7. Бухгалтер водопроводів -Альоша.

8. Інкасатор оплат від водопр. -Юркевич Лариса Л.

9. Зав. рем контори -інж. Генцієвський.

10.Бухгалтер рем контори -Кодій Іван.

11.Маляр -Кишка Олекса.

12.Зав. лазні -Салогуб.

13.Бухгалтер лазні -Павленко Зіна.

14.Зав. домоуправи ч.1 -Петрів Антін Матвійович.

15.Бухгалтер домоуправи ч.1 -Теліщак Стефанія.

16.Зав. домоуправи ч.2 -Ігнатів Микола Петрович.

17.Бухгалтер домоуправи ч.2 -Качанський Петро.

18.Зав. домоуправи ч.3 -Салюк.

19.Бухгалтер домоуправи ч.3 -Власова Катерина.

б/ Болехівський міськвиконком.

1. Голова -Ярош.

2. Зав. комунгоспом -Зоря Іван.

Про інших працівників Болехівського міськвиконкому матеріалів не одержано.

16. Нарсуд:

а/ Долинський райнарсуд.

1.Нарсуддя -Кудімова Віра Петрівна, ур. 1903 р., росіянка,

осв. середня,

член ВКП/б/.

2.Секретар -Краснюк Олександра, ур. 1920 р., українка,

осв. середня.

3.Секретар -Тимощук Марія Андріївна, ур. 1929 р., українка,

осв. неповносередня.

б/ Вигодський райнарсуд.

1. Нарсуддя -Валішев Григорій.

2. Секретар -Тимофеєва Марія.

в/ Болехівський райнарсуд.

1. Нар суддя -Кучма Віра С.

17. Прокурор:

а/ Долинський р-н.

1. Прокурор -Слєпенков Віталій, ур. 1914 р., росіянин,

осв. 8 кл. СШ,

член ВКП/б/.

2. Секретар -Русин Тереса Михайлівна, ур. 1921 р., українка,

осв. неповносередня,

безпартійна.

3. Слідчий -Кирилов Володимир, ур. 1916 р., росіянин,

осв. середня,

член ВКП/б/.

б/ Вигодський р-н.

1. Прокурор -Гершедович, ур. 1920 р., жид,

осв. середня, родом з м. Бердичів,

член ВКП/б/.

Про інших працівників Виготської прокуратури матеріалів не одержано.

в/ Болехівський р-н.

1. Прокурор -Кроков Степан С.

Про інших працівників Болехівської прокуратури матеріалів не одержано.

18. Держбанк:

а/ Долинський держбанк.

1. Директор держбанку -Сосоєв Яків Миколаєвич, ур. 1893 р.,

член ВКП/б/.

2. Ст.. інспектор -Апашин Теодор Якович, ур. 1915 р., росіянин,

безпартійний.

3. Інспектор -Вудная Валентина, ур. 1926 р., українка з СУЗ,

член ВЛКСМ.

4. Старший касієр -Андрейчук Ольга Осипівна, ур. 1921 р. в м.

Долина, осв. неповносередня, безпартійна.

5. Ст. інкасатор -Петрушка Іван Дмитрович, ур. 1925 р.,

українець, безпартійний.

6. Головний бухгалтер -Кривокорито Яків, ур. 1918 р., росіянин,

член ВКП/б/.

7.

Всіх службовців у Долинському держбанку - 19 чол.

б/ Вигодський держбанк.

1. Директор -Вихор Віктор Ф., ур. 1918 р., росіянин,

місце походж. - Ростовська обл.,

осв. середня, член ВКП/б/.

2. Інспектор -Сидоренко Галя, ур. 1926 р., українка,

місце походж. - Київська обл.,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

3. -Жуйкова Степанія, ур. 1927 р., полька,

місце походж. - Станиславівська обл.,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

4. Касієр -Гугля Степанія, ур. 1912 р., росіянка,

місце походж. - Чернівецька обл.,

осв. неповносередня,

кандидат в члени ВКП/б/.

5. Главбух -Мажогіна Анна, ур. 1912 р., росіянка,

місце походж. - м. Курськ,

осв. середня, член ВКП/б/.

6. Операціоніст -Вихор Миколай Ф., ур. 1922 р., росіянин,

місце походж. - Ростовська обл.,

осв. неповно середня, член ВКП/б/.

Про Болехівський держбанк матеріалів не одержано.

19. Ощадкаса:

а/ Долинський р-н.

1. Директор -Коваленко К.

2. Бухгалтер -Мостовий.

3. Контролер -Медвідь Марія.

До місяця липня директором /завідуючим/ Долинської райощадкаси був Буяк Ярко, українець, родом з м. Долина, член ВКП/б/.

б/ Вигодський р-н.

1. Завідуючий -Сарапьонов, ур. 1918 р., росіянин,

місце походж. - Воронізька обл.,

осв. середня, член ВКП/б/.

2. Главбух -Сасник Ярослав, ур. 1924 р., українець,

місце походж. - с. Княжолука,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

3. Касієр -Онуфрійчук Віра, ур. 1928 р., українка,

місце походж. - Полтавська обл.,

осв. неповно середня.

4. Касієр -Грибович Рузя, ур. 1928 р., українка,

місце походж. - смт. Вигода.

осв. неповно середня.

5. Контролер -Сердюк Тетяна, ур. 1926 р., українка,

місце походж. - Запоріжська обл.,

осв. середня, член ВЛКСМ.

6. -"- -Мельник Юстина, ур. 1930 р.,

місце походж. - с. Новоселиця,

осв. неповно середня.

в/ Болехівський р-н.

1. Завідуючий -Ізотов.

Про інших працівників Болехівської райощадкаси даних немає.

20. Райспоживспілка:

1. Голова РСС -Селезнов Олекса Андрійович, ур. 1919 р.,

росіянин, осв. середня, член ВКП/б/.

2. Головний бухгалтер -Кузнєцов Іван Якович, ур. 1907 р., росіянин,

осв. 5 кл. СШ, безпартійний.

3. Завторг -Мушкевич Роман, ур. 1899 р., українець з СУЗ,

осв. середня, безпартійний.

4. Плановик -Кісельва Антонина Сергіївна, ур. 1926 р.,

росіянка,осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

5. Ревізор -Зібровський Степан Іванович, ур. 1888 р.,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

6. Інструктор -Лисаник Дмитро Павлович, ур. 1928 р.,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

7. Секретар -Колесник Роман Андрійович, ур. 1929 р.,

українець, осв. середня, безпартійний.

8. Завідуючий бази -Штеньович Іван Андрійович, ур. 1895 р.

в м. Долина, осв. 6 кл. НШ, безпартійний.

9. Бухгалтер бази -Ігнатів Володимир Васильвич, ур. 1900 р. в

м. Долина,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

10.Зав. заготконтори -Лінденбаум Хаїм, ур. 1901 р.,

жид, осв. 6 кл. НШ, безпартійний.

11.Зав. бази заготконтори -Горбовий Євстахій, ур. 1897 р.,

українець, осв. 6 кл. НШ, безпартійний.

12.Бухгалтер заготконтори -Лихацький Осип, ур. 1896 р.,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

13.Зав. раймагу -Суковатий Мирослав, ур. 1911 р. в м. Долина,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

14.Завідуючий чайні -Набитович Андрій Дмитрович, ур. 1922 р.

в м. Долина,

українець, осв. 7 кл. НШ, безпартійний.

Міське споживче товариство в м. Долина

1. Голова МСТ -Майхрович Осип Андрійович, ур. 1885 р.

в м. Долина,

українець, осв. 7 кл. НШ, безпартійний.

2. Бухгалтер -Маруняк Юліан Михайлович, ур. 1909 р.

в м. Долина,

українець, осв. 7 кл. НШ, безпартійний.

ССТ удержує в місті і на дільницях міста 22 торговельні точки і 1 базу.

У всіх селах району існують ССТ. Головами, бухгалтерами і крамарями всіх ССТ є сільські люди /місцеві/.

Укрплодоовоч:

1. Директор -Грицей Іван Андрійович, ур. 1905 р.

в м. Долина,

українець, член ВКП/б/.

2. Зам. директора -Атаманчук Василь, ур. 1901 р.,

українець, безпартійний.

3. Головний бухгалтер -Васильківський Степан, ур. 1904 р.,

українець, безпартійний.

4. Касієр -Жмуркевич Антін Іванович, ур. 1905 р.,

українець, безпартійний.

5. Статистик -Табака Іванна, ур. 1928 р.,

українка, безпартійна.

6. Нач. транспорту -Будзінський Теодор, ур. 1918 р.,

українець, безпартійний.

7. Нач. бондарського цеху -Притуляк Олекса Миколаєвич, ур. 1913 р.,

українець, безпартійний.

8. Завідуючий бази -Любачівський Лев, ур. 1907 р.,

українець, безпартійний.

9. Механік -Шикеринець Михайло, ур. 1919 р.,

українець, безпартійний.

10.Моторист -Костецький Борис, ур. 1928 р.,

українець, безпартійний.

11.Технорук -Котів Кондрат, ур. 1894 р.,

українець, безпартійний.

Під кінець звітного періоду змінено директора укрплодоовоч Грицей Івана. На його місце назначено Будзінського Теодора, який до того часу був начальником транспорту.

б/ Вигодська РСС

1. Голова РСС -Гутак Михайло, ур. 1912 р. в с. Пациків,

українець, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

2. Зам. голови -Грабовська Ніна, ур. 1924 р., росіянка,

осв. середня, безпартійна.

3. Головний бухгалтер -Сорокопуд Володимир, ур. 1918 р., жид,

родом з СУЗ, осв. середня, безпартійний.

4. Завторг -Козлов Іван, ур. 1908 р., українець з СУЗ,

осв. НШ, кандидат в члени ВКП/б/.

5. Плановик -Чимбарцова Олена, ур. 1912 р., росіянка,

осв. середня.

6. Ревізор -Долішній Василь, ур. 1924 р. в с. Тяпче,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

7. Інструктор -Шеховцова Ліда, ур. 1926 р., росіянка,

осв. неповносередня.

8. Експедитор -Севоснопов Павло, ур. 1914 р., росіянин,

осв. неповносередня.

9. Секретар -Дорош Анна, ур. 1926 р. в с. Велдіж, українка.

осв. неповносередня.

10.Завідуючий бази -Янцур Дмитро, ур. 1896 р. в с. Пациків,

українець, осв. 4 кл. НШ.

11.Завідуючий заготконтори -Кучерявенко Степан, ур. 1918 р., українець

з СУЗ, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

12.Зав. бази заготконтори -Семенишин Василь, ур. 1915 р. в с. Пациків,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

13.Голов. бухг. -"- -Граб'євська Ліда, ур. 1927 р., росіянка,

осв. середня, член ВЛКСМ.

14.Пом. бухг. -"- -Сувровцова Марія, ур. 1924 р., росіянка,

осв. середня, член ВЛКСМ.

15.Інструктор -Семьонов Константин, ур. 1919 р., росіянин,

осв. неповносередня, член ВКП/б/.

Про Вигодське МТС матеріалів не одержано.

В Вигодському р-ні ССТ існують в селах: Пациків, Велдіж, Новошин, Лолин, Ілем'я, Мізунь Старий, Кальна. По інших селах є тільки філії ССТ. Кромі ССТ в с. Велдіж, по всіх селах Вигодського р-ну ССТ і їх філії обсаджені виключно місцевим елементом. В с. Велдіж бухгалтером ССТ є Іваненко Михайло, ур. 1923 р., українець з СУЗ, безпартійний.

Голови і бухгалтери ССТ одержують місячну зарплату в сумі 350 руб., а крамарі оплачуються від товарообороту по 1,4%.

ОРС в смт. Вигода.

1. Начальник -Семків Михайло, ур. 1916 р. в с. Старий Мізунь,

українець, безпартійний.

2. Бухгалтер -Волохін Ілля, ур. 1903 р., українець з СУЗ,

осв. середня.

3. Магазинер -Мельник Василь, ур. 1906 р. в с. Старий Мізунь,

українець, безпартійний.

в/ Болехівська РСС.

1. Голова РСС -Савін Ігор, ур. 1910 р., жид з СУЗ,

осв. середня, член ВКП/б/.

2. Головний бухгалтер -Боднарчук Федір, ур. 1915 р., жид з СУЗ,

осв. середня, член ВКП/б/.

3. Завторг -Рябовпнов, ур. 1900 р., жид з СУЗ,

осв. середня, член ВКП/б/.

4. Плановик -Твердунов М., ур. 1922 р., українець з СУЗ,

осв. 6 кл. НСШ, безпартійний.

5. Ревізор -Горішний Василь, ур. 1925 р. в с. Тяпче,

українець, осв. 7 кл. НШ, безпартійний.

6. Секретар -Піханова Катерина, ур. 1920 р., українка з СУЗ,

осв. середня, член ВКП/б/.

7. Касієр -Бойко Софія, ур. 1928 р., українка з СУЗ,

осв. середня, член ВЛКСМ.

8. Пом. бухгалтера -Росик Аля, ур. 1929 р., росіянка,

осв. 8 кл. СШ, член ВЛКСМ.

9. -"- -Матіїв Іван, ур. 1929 р. в с. Тяпче, українець,

осв. середня, безпартійний.

10. -"- -Савчин Володимир, ур. 1928 р. в м. Болехів,

українець, осв. середня, безпартійний.

11.Бухгалтер бази -Кваснишин І., ур. 1925 р. в м. Болехів,

українець, осв. середня, безпартійний.

12.Завідуючий бази -Рудницький П., ур. 1900 р.,

українець, осв. 5 кл. НШ,безпартійний.

13.Картотечник -Карпенко Таня, ур. 1928 р.,

росіянка, осв. 8 кл. НШ, член ВЛКСМ.

14.Експедитор -Корпан Микола, ур. 1925 р. в с. Гозіїв,

українець, осв. 7 кл. НШ,безпартійний.

15.Завідуючий заготконтори -Марков, ур. 1915 р.,

жид зі Сходу, осв. середня, член ВКП/б/.

16.Бухгалтер заготконтори -Конин, ур. 1901 р.,

Українець з СУЗ, осв. середня, член ВКП/б/.

17.Заготівчик -"- -Кращокін, ур. 1905 р.,

росіянин, осв. середня, член ВКП/б/.

18.Статистик -"- -Владика Василь, ур. 1925 р. в с. Тяпче,

українець, осв. 7 кл. НШ,безпартійний.

Міське споживче товариство:

1. Голова МСТ -Лійко Адам, ур. 1918 р., переселенець з-за Сяну,

українець, осв. середня, безпартійний.

2. Головний бухгалтер -Алексеєв, ур. 1924 р.,

росіянин, осв. середня, член ВКП/б/.

3. Пом. бухгалтера -Долішний Іван, ур. 1925 р. в с. Тяпче,

українець, осв. 7 кл. НШ,безпартійний.

В Болехівському р-ні ССТ існують в слідуючих селах: Човгани, Гозіїв, Підбереш, Гошів, Витвиця, Церківна, Слобода Болехівська, Тисів, Поляниці. По інших селах існують тільки філії ССТ. Всі ССТ і філії в Болехівському р-ні обсаджені виключно місцевим елементом.

21. Уповмінзаг:

а/ Долинський р-н.

1. Райуповмінзаг -Чекіна Т.М., ур. 1891 р.,

українець з СУЗ, осв. неповносередня,

член ВКП/б/.

2. Зам. уповмінзагу -Добров Іван Леонтієвич, ур. 1910 р.,

болгар, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

3. Бухг -"- -Ряброк Микола Прокопович, ур. 1922 р.,

українець з СУЗ, осв. середня, безпартійний.

4. Статистик -"- -Жмуркевич Осипа Володимирівна,

ур. 1927 р. в м. Долина,

українка, осв. 7 кл. НШ,безпартійна.

5. -"- -"- -Костецька Ярослава, ур. 1927 р. в м. Долина,

українка, осв. 5 кл. НШ, безпартійна.

6. -"- -"- -Гладиш Галина, ур. 1929 р. в м. Долина,

українка, осв. 6 кл. НСШ, безпартійний.

7. Директор Заготзерно -Милованов А.

8. Зав. складом -"- -Скібич.

9. -"- -"- -Баннікова.

10.Технорук -"- -Тунгускова.

11.Зав. лаборатор. -"- -Гусєва.

12.Директор конт. Заготскот -Боднаров М.

13.Зав. сінопунктом -Деба І.

14.Зав. пунктом Союзутиль -Бідер А.

15.Директор маслозаводу -Безкровний Дмитро.

16.Зам. дир. -"- -Парамонов.

17.Технорук -"- -Семенов Д.

б/ Вигодський р-н.

1. Райуповмінзаг -Ревенко Іван, ур. 1902 р.,

місце походж. - Запоріжська обл.,

українець, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

2. Зам. уповмінзагу -Лабарчук, ур. 1908 р.,

місце походж. - м. Коломия,

українець, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

3. Статистик -"- -Грибович Анна, ур. 1926 р. в с. Пациків,

українка, осв. неповносередня,

безпартійна.

4. -"- -"- -Ярич Стефанія, ур. 1928 р. в с. Пациків,

українка, осв. неповносередня,

безпартійна.

5. -"- -"- -Дзвонковська З., ур. 1930 р. в с. Пациків,

українка, осв. неповносередня,

член ВЛКСМ.

6. Директор маслозаводу -Каїнов, ур. 1916 р.,

росіянин, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

7. Інспектор -"- -Галінський, ур. 1900 р.,

росіянин, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

8. Бухгалтер -"- -Колоненко, ур. 1899 р.,

росіянин, осв. неповносередня, член ВКП/б/.

9. Зав. лаборат. -"- -Дубінін, ур. 1922 р.,

росіянин, осв. середня, безпартійний.

10.Касієр -"- -Федорич, ур. 1922 р. в с. Новошин,

українець, осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

в/ Болехівський р-н.

1. Райуповмінзаг -Руденко Афтанас, українець з СУЗ.

2. Директор конт. Заготскот -Харченко.

3. Дир. конт. Заготживсирівців -Піх.

4. Директор маслозаводу -Кальмук, українець, родом з с. Гериня.

22. Трести, комбінати, фабрики, заводи, верстати:

а/ Долинський р-н.

Сіль завод в м. Долина:

1. Директор -Шевченко Петро Сидорович, ур. 1905 р.,

українець з СУЗ, член ВКП/б/.

2. Гол. інженер -Іванів Осип Іванович, ур. 1907 р. в м. Долина,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

3. Інженер-хімік -Костюченко Константин Кир., ур. 1903 р.,

українець з СУЗ, безпартійний.

4. Головний механік -Штень Мирослав Іванович, ур. 1907 р.

в м. Долина, українець, безпартійний.

5. Експедитор -Єрофеєв Константин, ур. 1917 р.,

росіянин, член ВКП/б/.

6. Начальник збуту -Данюк Степан Михайлович, ур. 1911 р.

в м. Долина, українець, безпартійний.

7. Ст. економіст -Яцковська Марія Миколаївна, ур. 1922 р.

в м. Долина, українка, безпартійна.

8. Гол. бухгалтер -Радипін Євген Василєвич, ур. 1910 р.,

росіянин, безпартійний.

9. Ст. бухгалтер -Грицей Дарія Миколаївна, ур. 1922 р.

в м. Долина,

українка, безпартійна.

10.Касієр -Москаленко Євгенія Іванівна, ур. 1925 р.,

українка з СУЗ, член ВЛКСМ.

Загальна кількість робітників і службовців сільзаводу - 110 чол.

Паровий млин в м. Долина:

1. Директор -Огурицин.

2. Керівник -Зінюк Ярослав.

3. Механік -Сніжко.

Загальна кількість робітників і службовців - 15 чол.

Копальня нафти в м. Долина /нафтоучасток № 7/:

1. Директор -Кульчицький Петро Михайлович,

ур. 1900 р., безпартійний.

Загальна кількість робітників копальні нафти - 10 чол. Всі робітники місцеві.

Копальня нафти в м. Долина належить до нафтопромислу №6 в с. Рипне, Рожнятівського р-ну, а останній підпорядковується Дрогобицькому нафтотрестові.

Електрівня в м. Долина:

1. Директор -Ганюк Еміліян, родом з м. Долина,

українець, безпартійний.

2. Ст. технік -Суковатий Іван, родом з м. Долина,

українець, безпартійний.

3. Нач. по сіті -Хмуркевич Богдан, родом з м. Долина,

українець.

4. Електромонтер -Курташ Вільгельм Петрович,родом з м. Долина,

українець, безпартійний.

Промкомбінат:

1. Директор -Зібаровський Осип Осипович, ур. 1921 р.,

Українець з СУЗ, кандидат в члени ВКП/б/.

2. Бухгалтер -Луців Василь Григорович, ур. 1921 р.,

українець, осв. середня, безпартійний.

В промкомбінаті працюють 3 шевці, 2 боднарі, 2 ковалі, 3 фризієри.

Шевсько-кравецький артіль ім.. Лаврищева в м. Долина:

1. Голова -Березовський Вінцентій, родом з м. Долина,

поляк, безпартійний.

2. Технорук -Грабовий Микола, українець, безпартійний.

3. Гол. бухгалтер -Душинська Наталія Іванівна, родм з м. Долина,

українка, безпартійна.

4. Касієр -Грицей Євгенія Володимирівна,

родом з м. Долина,

українка, безпартійна.

В артілі працює 18 шевців і 15 кравців.

Пекарня в м. Долина /при МСТ/:

1. Завідуючий -Бакаляр Назар Прокопович, ур. 1907 р.,

українець з СУЗ, безпартійний.

В пекарні працює 4 пекарі.

Цегельний завод в с. Раків, Долинського р-ну:

1. Завідуючий -Данилів Михайло Ф., ур. 1905 р. в с. Раків,

українець, безпартійний.

Крім того, на заводі працює 6 робітників. Всі вони українці, родом з с. Раків.

Млин в с. Белеїв, Долинського р-ну:

1. Завідуючий -Матійців Дмитро Олексович,

родом з с. Белеїв, українець.

2. Мельник -Гарилишин Герасим Осипович,

родом з с. Белеїв, українець.

б/ Вигодський р-н.

Хімічний завод /суха дистиляція дерева/ в смт. Вигода:

1. Директор -Маркіян, росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. директора -Максимович Євген, українець,

родом з м. Львів, член ВКП/б/.

3. Бухгалтер -Горшков Павло, росіянин, член ВКП/б/.

4. Касієр -Грушаник Анастас,українець,родом з с. Пациків.

5. Статистик -Федова Ліда, росіянина, член ВКП/б/.

6. Секретар -Туркевич Оксана, росіянина, член ВКП/б/.

7. Майстер -Мікуляк Михайло,

українець, родом з смт. Вигода,член ВКП/б/.

На заводі працює около 120 робітників. Всі вони місцеві, українці.

Завод виробляє деревний спирт, деревний вугіль, сирівець для виробу стрільного пороху, шевську смолу, оцтовий квас, тир.

Завод сільськогосподарських машин в с. Велдіж, Вигодського р-ну:

1. Директор -Усачов, ур. 1903 р., росіянин,

осв. вища, член ВКП/б/.

2. Бухгалтер -Тисяк Степан, ур. 1895 р. в с. Лолин, українець,

осв. середня, безпартійний.

3. Касієр -Усачова, ур. 1918 р., росіянинка,

осв. середня, безпартійна.

4. Магазинер -Смоляний Яким, ур. 1915 р., українець з СУЗ,

осв. середня, безпартійний.

5. Поставщик -Мацура Микола, ур. 1918 р., росіянин,

осв. непоносередня, безпартійний.

Цей завод виробляє сільськогосподарський реманент як: лопати, джагани, цвяхи до боронів, частини до січкарень, частини до плугів, кухонну посуду і інше. На заводі працює 24 робітників. Всі вони українці з сіл Велдіж і Пациків, Вигодського р-ну.

Електрівня в с. Мізунь Старий:

1. Завідуючий -Кріль Володимир, ур. 1920 р. в с.Мізунь Старий,

українець, осв. середня, безпартійний.

2. Електромонтер -Кобинець Олександр, ур. 1918 р.

в с.МізуньСтарий, українець,

осв. 4 кл. НШ , безпартійний.

3. -"- -Наум Микола, ур. 1918 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

Електрівня в с. Мізунь Старий поділяється на два відділи, які поміщуються в двох окремих будинках. Один відділ освічує райцентр Вигода, а другий - село.

Водяний млин в с. Мізунь Старий:

1. Завідуючий -Мацалак Михайло, ур. 1915 р. в с. Велдіж,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

2. Мельник -Костів Федір, ур. 1910 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

3. -"- -Семків Ілько, ур. 1900 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

в/ Болехівський р-н.

Сільзавод в м. Болехів:

1. Директор -Богун Дмитро, ур. 1899 р., місце походж. -

Київська обл., українець, осв. 4 кл. НШ,

член ВКП/б/.

2. Гол. інженер -Олексин Микола, ур. 1900 р. в м. Болехів,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

3. Гол. механік -Стрипа Григорій, ур. 1902 р., місце походж. -

Тернопіль,українець,осв. 6 кл.НШ,безпартійний.

4. Експедитор -Андрусишин С., ур. 1895 р. в м. Болехів,

українець, осв. 6 кл. НШ, безпартійний.

5. Плановик -Кушлик Іван, ур. 1883 р., місце походж. -

м. Калуш, українець, осв. 6 кл. НШ,безпартійний.

6. Нач. кадрів -Виноградов М., ур. 1902 р., жид зі Сходу,

осв. 7 кл. НШ, член ВКП/б/.

7. Лаборант -Чуракова, ур. 1925 р., росіянина,

осв. 9 кл. СШ, безпартійна.

8. Гол. бухгалтер -Бережна Катерина, ур. 1928 р.,

українка з СУЗ, осв. 8 кл. СШ, член ВЛКСМ.

9. Ст.. бухгалтер -Суханова К., ур. 1927 р.,

українка з СУЗ, осв. 7 кл. НСШ, член ВЛКСМ.

10.Бухгалтер -Лиснецький Г., ур. 1876 р., місце походж. -

м. Стрий, українець, осв. вища, безпартійний.

11.Касієр -Ормозовський, ур. 1886 р. в м. Болехів,

українець, осв. 6 кл. НШ, безпартійний.

12.Секретар -Нетягін Катерина, ур. 1926 р., жидівка зі Сходу,

осв. 7 кл. НШ, член ВЛКСМ.

На сільзаводі в м. Болехів працює 20 службовців /14 українців з СУЗ, 3 українці з СУЗ, 1 росіянин, 2 жиди/ і 110 робітників /108 українців з СУЗ, 1 поляк/.

На заводі працює 4 панви, які опалюються газом з Дашави, Стрийського р-ну. Одна панва виварює на зміну 10-15 тонн солі.

Шкір завод в м. Болехів:

1. Директор -Яковлєв Володимир, ур. 1911 р., місце походж. -

м. Харків українець, осв. вища, член ВКП/б/.

2. Зам. директора -інж. Шахновідзе Володимир, ур. 1893 р.,

грузин, осв. вища, безпартійний.

3. Нач. кадрів -Голишев Іван, ур. 1915 р., місце походж. -

м. Київ, жид, осв. середня, член ВКП/б/.

4. Гол. механік -Корендій Михайло, ур. 1908 р., місце походж. -

м. Станіслав, українець,

осв. середня, безпартійний.

5. Нач. план. відділу -Бозух Катерина, ур. 1917 р., місце походж. -

М. Харків, українка, осв. вища, безпартійна.

6. Економіст -Севастіянов Іван, ур. 1917 р.,

росіянин, осв. середня, безпартійний.

7. Нач. ОТК -Котлярова Валя, ур. 1911 р., жидівка зі Сходу.

осв. вища, безпартійна.

8. Бухгалтер -Свідерський Андрій, ур. 1905 р.,

українець, осв. вища, безпартійний.

9. -"- -Хотіїв Павло, ур. 1917 р.,

українець, осв. середня, безпартійний.

10. -"- -Капець Василь, ур. 1915 р. в м. Болехів,

українець, осв. середня, безпартійний.

11.Касієр -Возніца Чеслава, ур. 1925 р. в м. Болехів,

полька, осв. середня, безпартійна.

12.Секретар -Соболь Люба, ур. 1926 р. в м. Болехів,

українка, осв. середня, безпартійна.

13.Нач. цеху -Юзьків Осип, ур. 1914 р. в м. Болехів,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

14.Майстер -Дарнопук Леонтій, ур. 1917 р.,

Українець з СУЗ, осв. середня, член ВКП/б/.

15. -"- -Болюк Володимир, ур. 1908 р. в м. Болехів,

українець, неграмотний, безпартійний.

16.Магазинер продукції -Романишин Мирон, ур. 1925 р. в м. Болехів,

українець, осв. середня, безпартійний.

17. -"- сировини -Васілєвський Б., ур. 1905 р. в м. Болехів,

поляк, осв. середня, безпартійний.

18.Нач. снабженія -Четверіков Василь, ур. 1915 р., місце походж. -

Ленінград, росіянин, осв. середня, безпартійний.

19.Агент -"- -Смірнов Віктор, ур. 1918 р., місце походж. -

Ленінград, росіянин, осв. середня, безпартійний.

20. -"- -"- -Павляк Володимир, ур. 1928 р. в м. Болехів,

українець, осв. середня, безпартійний.

21. -"- -"- -Голдиш Іван, ур. 1907 р. в с. Гошів,

українець, осв. середня, безпартійний.

22.Рахівник складу -Буднікова Таня, ур. 1928 р.,

росіянка, осв. середня, безпартійна.

23. -"- зав. цеху -Смоляк Марія, ур. 1927 р. в м. Болехів,

українка, осв. 6 кл. НШ, безпартійна.

На заводі працює 88 робітників; з того 72 українців з ЗУЗ, 3 укр. з СУЗ, 5 росіян, 5 поляків, 3 жиди.

Завод охороняє 10 місцевих стрибків, якими командує Сапожніков, жид зі Сходу.

Пекарня в м. Болехів /при МСТ/:

1. Завідуючий -Горшителін, ур. 1918 р., жид зі Сходу.

осв. середня, член ВКП/б/.

В пекарні працює 2 пекарів: один українець з м. Болехів, а другий українець з СУЗ.

Електрівня в м. Болехів:

1. Директор -Маляндевич Василь, українець з м. Болехова.

2. Старший технік -Юзьків Микола, українець, родом з м. Болехів.

Цегельно-черепинний завод в м. Болехів:

1. Директор -Мудрицький Антін, ур. 1913 р. в м. Болехів,

українець, осв. неповносередня, безпартійний.

2. Зам. директора -Іванишин Мирон, ур. 1914 р. в м. Болехів,

Українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

3. Головний механік -Сенів Василь, ур. 1889 р., українець, родом з

м. Болехів, осв. середня, безпартійний.

4. -"- бухгалтер -Сторож Дмитро, ур. 1913 р., українець, родом з

Товмацького р-ну, осв. 7 кл. НШ, безпартійний.

5. Секретар -Поворужніцька Я., ур. 1910 р. в м. Болехів,

полька, осв. вища, безпартійна.

На заводі працює 45 робітників; з того 44 українців з ЗУЗ, 1 поляк.

На терені болехівського р-ну є 18 водяних млинів. Вони знаходяться в слідуючих місцевостях:

м. Болехів -2 млини /вальцові/;

с. Княжолука -1 млин /1 вальці і камінь/;

с. Витвиця -1 -"- /камінь/;

с. Станківці -1 -"- /камінь/;

с. Слобода Болехівська -1 -"- /камінь/;

с. Лужки -1 -"- /камінь/;

с. Танява -1 -"- /камінь/;

с. Бубнищі -1 -"- /камінь/;

с. Поляниці -1 -"- /камінь/;

с. Бряза -1 -"- /камінь/;

с. Човгани -1 -"- /1 вальці і 1 камінь/;

с. Гозіїв -2 млини /в обох-1 вальці, 3 камені, 1 каспер/;

с. Підбереж -2 -"- /в обох-2 камені, 1 каспер, 1 просак/;

с. Гошів -1 млин /2 вальців, 1 камінь, 1 просак, 1 каспер/;

с. Тяпче -1 -"- /2 камені, 1 каспер/;

У всіх млинах, крім гошівського, завідуючими і мельниками працюють місцеві українці. В гошівському млині, який колись був власністю монастиря оо. Василиян, завідуючим є Курмечов Микола, жид зі Сходу, член ВКП/б/. Мельниками в цьому млині працюють місцеві українці.

Рибгосп в с. Човгани:

1. Завідуючий -Фединчук Андрій, українець,родом з с.Човгани.

2. Ставовий -Фединчук Гнат -"- -"-

3. Робітник -Капець Андрій -"- -"-

Кромі вищезгаданих, в цьому рибгоспі працює 5 місцевих селян, засуджених на примусову працю від 6-12 місяців.

Рибгосп має 10 ставів, які занімають около 250 га площі. Підпорядкований Стрийському рибтрестові.

В м. Болехів існують ще такі підприємства: райпромкомбінат РСС, бондарня, шевський артіль, кравецький артіль, артіль "Червоний хімік", обозомебельний завод, який підпорядковується "облместпромові". Матеріалів про ці підприємства немає.

23. Участок, лісопункт, ліспромгосп, лісотрест:

Всі підприємства лісової промисловості /крім ДОК-ів/, на даному терені підпорядковані трестові "Станіславліспром". Кому підпорядковуються ДОК-и /деревообробні комбінати/ покишо не устійнено.

а/ Долинський р-н.

Ліспромкомбінат /разом з лісопильним цехом/:

1. Директор -Клоков О.Т., жид зі Сходу, член ВКП/б/.

2. Гол. інженер -інж. Ляляк М.М., українець з ЗУЗ, безпартійний.

3. Інженер -Зборовський А.М., українець, родом з м. Долина,

член ВКП/б/, осв. неповносередня.

4. Гол. бухгалтер -Денеш Ф.М., чех, член ВКП/б/.

5. Касієр -Маївський Василь, українець, родом з м.Долина,

безпартійний.

6. Майстер -Угринівський О., українець, безпартійний.

7. -"- -Струтинський Е., українець, безпартійний.

8. -"- -Штеньович Е., українець, безпартійний.

9. -"- -Романів Василь, українець, безпартійний.

10. -"- -Теліщак, українець, безпартійний.

11. -"- -Бажієвич, поляк, член ВКП/б/.

Всіх службовців і робітників в ліс промкомбінаті разом з лісопильним цехом - 169 чол.

Долинському ліспромгоспові підпорядковані: вузькоколійка, яка возить дерево з Рахинсько-Болехівських лісів, лісопункт Рахиня, лісопункт Туря Велика.

Вузькоколійка Долинського ліспромкомбінату:

1. Начальник -Трунін А., росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. начальника -Кондратюк -"- -"-

3. -"- -"- -Кузнєцов -"- -"-

4. Залізнодорож. майстер -Райс А.А. -"- -"-

5. -"- -"- -Іваськевич Іван, українець, безпартійний.

6. -"- -"- -Борасюк О., рос., член ВЛКСМ.

Всіх робітників на вузькоколійці - 11 чол.

Лісопункт Рахиня:

1. Начальник -Любарський, жид з СУЗ, член ВКП/б/.

2. Технорук -Любачівський Михайло, українець,

родом з м. Долина, безпартійний.

3. Бухгалтер -Хабер Василь, українець, безпартійний.

4. Пом. бухгалтера -Гуторович Л., рос., член ВЛКСМ.

Всіх працівників у Рахинському лісопункті 140 чол.

Лісопункт Туря Велика:

1. Начальник -Попик Семко, українець, безпартійний.

2. Технорук -Баранський Микола, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Стефурак Василь, -"- -"-

4. Майстер -Бегмета Павло -"- -"-

5. Завхоз -Фендик Теодор -"- -"-

Всіх робітників у Великотурянському лісопункті - 40 чол.

Долинський ліспромгосп "Донбасшахтоліс":

1. Директор -Шаталов Н.В.

2. Гол. інженер -Гавриленко М.

3. Нач. ОРС-у -Семенюк Микола Абрамович.

4. Нач. механізованого лісопункту -Мотренко.

У Долинському ліспромгоспі "Донбасшахтоліс" працює 9 службовців, 34 шоферів і їх помічників /17 автомашин/, ремонтна бригада в числі 7 чол., вантажна бригада - 68 чол., заготівельна бригада - 50 чол. Майже всі робітники і службовці цього підприємства - це елемент з СУЗ.

В Долинському р-ні експлуатують ліс також такі підприємства як "Воєнліспромхоз" і "Одеський обллісозаг". Однак про них даних немає.

б/ Вигодський р-н.

Вигодський ліспромкомбінат:

1. Директор -Гордійчук Лука, ур. 1918 р., українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

2. Зам. директора -Лощуков Антін, ур. 1915 р., росіянин,

член ВКП/б/.

3. Гол. інженер -Безпальчий Павло, ур. 1912 р., українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

4. Інж. безпеки -Прокопович Василь, ур.1900 р.,українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

5. Гол. бухгалтер -Кудинський Е., ур. 1908 р., росіянин,

безпартійний.

6. Нач. план. відділу -Вузвицький Іван, ур. 1914 р., жид зі Сходу.

безпартійний.

7. Нач. кадрів -Сковін Дмитро, ур. 1916 р., українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

8. Секретар -Сутулін Настя, росіянинка,член ВКП/б/.

9. Касієр -Голінова Анна, ур. 1922 р., українка з СУЗ,

член ВЛКСМ.

10.Нач. будів. відділу -Хаязаков Микола, ур. 1917 р., росіянин,

безпартійний.

11.Технік -"- -Баничук Петро, ур. 1915 р., українець з СУЗ,

безпартійний.

12.Нач. обозу -Мікіч Іван, ур. 1918 р., жид зі Сходу,

член ВКП/б/.

13.Інженер -Мицько Марія, ур. 1920 р., українка з СУЗ,

член ВКП/б/.

14. -"- -Кравець Степан, ур. 1918 р., українець з СУЗ,

безпартійний.

15.Плановик -Лещуков Михайло, ур. 1930 р., росіянин,

безпартійний.

16.Нач. реалізації -Мельник Михайло, ур. 1921 р. в с. Новоселиця,

українець, безпартійний.

17.Інспектор кадрів -Лотоцька Анна, ур. 1926 р. в с. Пациків,

українка, член ВЛКСМ.

18.Нач. автоколони -Молібога Олекса, ур. 1923 р., росіянин,

член ВКП/б/.

19.Мех. автоколони -Скоробогацько А., ур. 1903 р., росіянин,

член ВКП/б/.

20.Секр. перв. парторг. -Сутулін Михайло, росіянин.

Вигодському лісокомбінатові підпорядковані: вузькоколійка, лісопильний завод, Мізунський лісопункт, Солотвинський лісопункт, Людвиківський лісопункт.

Про персонал вузькоколійки Вигодського ліс промкомбінату даних немає.

Лісопильний завод в смт. Вигода:

1. Начальник -Мельник Онуфрій, ур. 1908 р. в с. Новоселиця,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

2. Зам. начальника -Дубський Іван, ур. 1923 р. в с. Новоселиця,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

3. Головний механік -Сорокін Майор, ур. 1904 р. в с. ,

росіянин, безпартійний.

4. Механік -Клецун Володимир, ур. 1920 р. в с. Новоселиця,

українець, безпартійний.

5. Інженер -Безпальчий, ур. 1909 р. в смт. Вигода ,

українець, осв. вища,безпартійний.

6. -"- -Слєпов, ур. 1905 р.,

росіянин, осв. середня,безпартійний.

7. Машиніст -Мисько Гаврило, ур. 1902 р. в смт. Вигода,

українець, осв. 4 кл. НШ, член ВКП/б/.

8. Нач. столярні -Безділь Михайло, ур. 1903 р. в с.Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

9. Нач. "кльоцпляцу" -Каба, ур. 1905 р. в с. Новоселиця,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

10.Нач. "матеріалпляцу" -Матійчин Іван, ур. 1906 р. в с. Пациків,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

11.Майстер -Тимочко Ярослав, ур. 1920 р. в с. Кропивник,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

12. -"- -Мельник, ур. 1901 р. в с. Новоселиця,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

13.Нач. охорони -Колєснік, ур. 1903 р., українець з СУЗ,

осв. неповносередня,безпартійний.

14.Санітарка -Сапсай Галина, ур. 1923 р., росіянка,

осв. неповносередня,безпартійна.

На заводі працює 200 робітників; з того 160 місцевих українців /з поблизьких сіл/, 30 українців з СУЗ, 8 москалів і 2 поляки.

На заводі працює 5 пилорам /гатрів/.

Мізунський лісопункт:

1. Начальник -Биляк Михайло, ур. 1894 р. в с. Княжолука,

українець, осв. середня,безпартійний.

2. Технорук -Кобинець Михайло,ур.1904р. в с.Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

3. Бухгалтер -Беляк Василь, ур. 1922 р. в с. Княжолука,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

4. Бухгалтер -Кобинець Михайло, ур. 1899 р. в с. Мізунь

Старий, українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

5. Рахівник -Дяків Микола, ур. 1898 р. в с. Княжолука,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

6. Відбірщик -Наум Василь, ур. 1900 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. 4 кл. НШ,безпартійний.

Солотвинський лісопункт:

1. Начальник -Жимелко Левко, ур. 1902 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

2. Технорук -Мельник Василь, ур. 1908 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

3. Бухгалтер -Наум Михайло, ур. 1919 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

4. Касієр -Пирко Микола, ур. 1931 р. в с. Княжолука,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

5. Майстер -Грибович Федір, ур. 1914 р. в с. Пациків,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

6. -"- -Тюшка Федір, ур. 1900 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

7. -"- -Кос Василь, ур. 1920 р. в с. Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

8. Бракар -Кобинець Михайло,ур.1924р.в с.Мізунь Старий,

українець, осв. неповносередня,безпартійний.

9. -"- -Костів Федір, ур. 1902 р. в с. Мізунь Старий,

українець, безпартійний.

10.Кладовщик -Головач Степан, ур. 1906 р. в с. Мізунь Старий,

українець, безпартійний.

Людвиківський лісопункт:

1. Начальник -Фединяк Михайло, ур. 1910 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

2. Технорук -Лутчин Василь, ур. 1895 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Мельник Федір, ур. 1921 р. в с. Новоселиця,

українець, безпартійний.

4. -"- -Шутка Анна, ур. 1923 р. в с. Велдіж,

українка, безпартійна.

5. Статистик -Воробець Петро, ур. 1900 р. в с. Лолин,

українець, безпартійний.

6. Майстер -Даниляк Юрко, ур. 1923 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

7. -"- -Гафінець Яків, родом з с. Новошин,

українець, безпартійний.

8. -"- -Тисяк Микола, родом з с. Лолин,

українець, безпартійний.

9. -"- -Пикало Іван, родом з с. Сенечів,

українець, безпартійний.

10.Технорук участку Жакля -Семко Василь, ур. 1910 р. в с. Максимівка,

українець, безпартійний.

11.Майстер уч. Жакля -Мацалак Михайло, ур. 1916 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

12. -"- -Грушаник Антін, ур. 1923 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

13. -"- -Мирович Дмитро, ур. 1916 р. в с. Велдіж,

українець, безпартійний.

Ілемський лісопункт /належить до Рожнятівського ліспромгоспу/:

1. Начальник -Тимофеїв Олекса, ур. 1919 р.,

росіянин, кандидат в члени ВКП/б/.

2. Технорук -Гаврилів Іван, ур. 1901 р. в с. Ілем'я,

українець, безпартійний.

3. Ст. бухгалтер -Пилипів Михайло, ур. 1900 р. в с. Струтин

Вижний, українець, безпартійний.

4. Пом. бухгалтера -Тимофеїв Михайло, ур. 1926 р.,

росіянин, член ВЛКСМ.

5. Касієр -Біланин Михайло, ур. 1892 р. в с. Струтин

Вижний, українець, безпартійний.

6. Статистик -Матійчин Іван, ур. 1899 р. в с. Лолин,

українець, безпартійний.

7. Завхоз -Зозулин Микола, ур. 1905 р. в с. Ілем'я,

українець, безпартійний.

8. Пом. касієра -Біланин Богдан, ур.1928 р. в с.Струтин Вижний,

українець, безпартійний.

9. Майстер -Луцик Іван, ур. 1905 р. в с. Ілем'я,

українець, безпартійний.

10. -"- -Луцик Василь, ур. 1902 р. в с. Ілем'я,

українець, безпартійний.

11. -"- -Милевич Іван, ур. 1909 р. в с. Ілем'я,

українець, безпартійний.

в/ Болехівський р-н.

В Болехівському р-ні є такі підприємства лісової промисловості:

1. Деревообробний комбінат /ДОК/;

2. "Лісгоспм'ясомолпром".

Матеріалів про ці підприємства не одержано.

24. Лісництво, лісгосп:

а/ Долинський р-н.

Долинський лісгосп:

1. Директор -Широков Олекса /інж./, ур. 1910 р., росіянин,

член ВКП/б/.

2. Ст. лісничий -Лінник Михайло, ур. 1910 р.,українець,

осв. середня, безпартійний.

3. Інж. лісонасаджень -Будников Осип, ур. 1888 р., росіянин,

безпартійний.

4. Інспектор лісоохор. -Андрусів Степан, ур. 1904 р.,українець,

осв. неповносередня, безпартійний.

5. Лісотехнік -Дідоха Михайло, ур. 1920 р.,українець,

осв. середня, безпартійний.

6. Пом. лісничого -Шестакова Маргарита, ур. 1922 р., росіянина,

осв. середня, безпартійна.

7. Нач. утільцеху -Пластинін Констанин, ур. 1912 р., росіянин,

осв. середня, безпартійний.

8. Нач. ОРС-у -Пуляєв Віталій, ур. 1915 р., росіянин,

осв. середня, безпартійний.

9. Завхоз -Кицмар Микола, ур. 1908 р.,українець,

осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

10.Гол. бухгалтер -Лихниченко Іван, ур. 1900 р.,українець,

осв. середня, безпартійний.

11.Касієр -Тіщук Ольга, ур. 1926 р.,українка,

осв. середня, безпартійна.

12.Машиністка -Дановська Марія, ур. 1893 р., росіянинка,

осв. середня, безпартійна.

Долинському лісгоспові підпорядковані слідуючі лісництва:

1. в с. Рахиня /Рахинське лісництво/;

2. в с. Туря Мала /Малотурянське лісництво/;

3. в с. Болехів /Болехівське лісництво/;

4. в с. Церківна, Болехівського р-ну, /Церків'янське лісництво/;

5. в с. Поляниці, -"- -"- /Поляницьке лісництво/;

6. в с. Козаківка /Бряза/, -"- /Козаківське лісництво/;

7. в с. Спас, Рожнятівського р-ну /Спаське лісництво/;

8. в с. Ілем'я -"- /Ілемське лісництво/.

В Болехівському р-ні лісгоспу немає і, як бачимо, діяльність поодиноких лісгоспів не покривається з большевицьким адміністрацій ним розподілом терену, як це буває з підприємствами лісової промисловості.

Рахинське лісництво:

1. Лісничий -Стадник Семен, ур. 1922 р., осв. середня,

українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Цап Василь, ур. 1906 р., осв. неповносередня,

українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Бориско Марія, ур. 1923 р., осв. неповносередня,

українка, безпартійна.

4. Об'їзний -Кузеляк Василь, ур. 1912 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, безпартійний.

5. -"- -Глюз Василь Пилипович, ур. 1914 р.,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

6. -"- -Вецко Василь І., ур. 1898 р., осв. 4 кл. НШ,

українець, безпартійний.

В лісництві працює 11 лісників. Всі вони місцеві, українці.

Болехівське лісництво:

1. Лісничий -Мікулин, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -"- -Герон,

3. Бухгалтер -"- -Шмега

Церків'янське лісництво:

1. Лісничий -Ільницький Михайло, ур. 1906 р. в с. Станківці,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Штурмак Микола, ур. 1926 р. в с. Церківна,

осв. середня, українець, безпартійний.

В лісництві працює 10 лісників. Всі - місцеві, українці.

Поляницьке лісництво:

1. Лісничий -Шмега Федір, ур. 1896 р. в с. Поляниці,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Борисенко Володимир, осв. неповносередня,

українець з СУЗ, безпартійний.

В лісництві працює 9 лісників. Всі - місцеві, українці.

Козаківське лісництво:

1. Лісничий -Коник, переселенець з-за Сяну,

українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Кобилинець Ф., родом з с. Бряза,

українець, безпартійний.

В лісництві працює 5 лісників. Всі - місцеві, українці.

Ілемське лісництво:

1. Лісничий -Левчук Петро, ур. 1921 р. в с. Ілем'я,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Дяків Василь, ур. 1899 р. в с. Ілем'я,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Марків Іван, ур. 1927 р. в с. Ілем'я,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

4. Об'їздний -Микитин Іван, ур. 1901 р. в с. Ілем'я,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

5. -"- -Довган Іван, ур. 1907 р. в с. Ілем'я,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

В лісництві працює 11 лісників. Всі вони українці, родом з с. Ілем'я.

б/ Вигодський р-н.

Вигодський лісгосп:

1. Директор -Бардиш Олекса, ур. 1908 р. в с. Пациків,

осв. неповносередня, українець, член ВКП/б/.

2. Ст. лісничий -Родаковський В., ур. 1889 р.,

осв. вища, росіянин, безпартійний.

3. Інженер -Кальмук Іван, ур. 1905 р. в с. Пшеничник,

осв. середня, українець, безпартійний.

4. Інспектор -Волдаров Василь, ур. 1903 р. в с. ,

осв. середня, росіянин, член ВКП/б/.

5. Нач. ОРС-у -Семків Михайло, ур. 1914 р. в с. Мізунь Старий,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

6. Завзох -Керничишин Яків, ур.1919р. в с. Мізунь Старий,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

7. Бухгалтер -Бойчук Дмитро, ур. 1902 р. в с. Велдіж,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

8. -"- -Сідоль Анна, ур. 1918 р.,

осв. середня, українка з СУЗ, безпартійна.

9. -"- -Волохін Іван, ур. 1901 р.,

осв. середня, росіянин, безпартійний.

10. -"- -Гавриш Михайло, ур. 1929 р. в с. Максимівка,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

11.Секретар -Шимків Григорій, ур. 1924 р. в с. Княжолука,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

Вигодському лісгоспові підпорядковані слідуючі лісництва:

1. Лісництво Мізунь Старий;

2. -"- Жакля;

3. -"- Людвиківка;

4. -"- Правичі;

5. -"- Вишків;

6. -"- Солотвина;

7. -"- Соболь.

Лісництво Мізунь Старий:

1. Лісничий -Пельчер Іван, ур. 1904 р. в с. Новошин,

осв. середня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Наум Федір, ур. 1906 р. в с. Мізунь Старий,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Красюкова Анна, ур. 1916 р. в с. ,

осв. середня, росіянка, безпартійна.

4. Об'їзний -Винник Юрко, ур. 1903 р. в с. Мізунь Старий,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

5. -"- -Семків Василь, ур. 1910 р. в с. Новоселиця,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

6. -"- -Пінас Василь, ур. 1895 р. в с. Кропивник,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

В лісництві працює 12 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Жакля:

1. Лісничий -Видрак Петро, ур. 1904 р. в с. Велдіж,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Кобинець Антін, ур. 1894 р. в с. Велдіж,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Малинович Петро, ур. 1901 р. в с. Велдіж,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

В лісництві працює 3 об'їзних і 9 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Людвиківка:

1. Лісничий -Сухарник Антін, ур. 1906 р. в с. Велдіж,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Штогрин Адам, ур. 1908 р. в с. Максимівка,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Видрак Яків, ур. 1930 р. в с. Велдіж,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

В лісництві працює 2 об'їзних і 10 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Правичі:

1. Лісничий -Гафінець Василь, ур. 1920 р. в с. Новошин,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Дарвай Михайло, ур. 1919 р. в с. Нягрин,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Кобинець Михайло, ур. 1912 р. в с. Новошин,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

В лісництві працює 2 об'їзних і 9 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Вишків:

1. Лісничий -Шубинець Олекса, ур. 1910 р. в с. Вишків,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Штогрин Микола, ур. 1913 р. в с. Вишків,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

В лісництві працює 3 об'їзних і 10 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Солотвина:

1. Лісничий -Шльмак Петро, ур. 1924 р. в с. Мізунь Старий,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Ониськів Омелян, ур.1914 р. в с. Мізунь Старий,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Содоль Анна, ур. 1918 р.,

осв. середня, українка з СУЗ, безпартійна.

В лісництві працює 2 об'їзних і 6 лісників. Всі - місцеві, українці.

Лісництво Соболь:

1. Лісничий -Шльмак Михайло, ур.1893 р. в с. Мізунь Старий,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Пом. лісничого -Шимків Осип, ур. 1903 р. в с. Княжолука,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

3. Бухгалтер -Ковач Анастасія, ур. 1920 р. в с. Мізунь Старий,

осв. середня, росіянинка, безпартійна.

В лісництві працює 2 об'їзних і 5 лісників. Всі - місцеві, українці.

25. Машино-тракторна станція /МТС/:

Долинська машино- тракторна станція.

1. Директор -Кулінічев Костянтин Андрійович, росіянин,

член ВКП/б/.

У Вигодському і Болехівському р-нах машино-тракторних станцій немає.

26. Радгоспи, колгоспи, підсобні господарства:

Колгосп ім. 30-річчя Жовтня в с. Надіїв, Долинського р-ну.

1. Голова -Басараб Микола, ур. 1903 р., осв. 6 кл. НШ,

росіянин, член ВКП/б/.

2. Бухгалтер -Стадник Валя, ур. 1922 р., осв. неповносередня,

українка з СУЗ, член ВЛКСМ.

3. Агроном -Павленко Петро, ур.1906 р.,осв. неповносередня,

українець з СУЗ, безпартійний.

4. Бригадир -Бухтаров Степан Д., ур. 19 р., осв. 5 кл. НШ,

росіянин, член ВКП/б/.

5. Ланкова -Волковецька Розалія, ур. 1920 р., осв. 4 кл. НШ,

українка з СУЗ, член ВЛКСМ.

Всіх колгоспників разом з правлінням - 22 чол.; з того 2 українців з с. Надіїв, 10 українців з СУЗ, 10 росіян.

Колгосп має 120 га орної землі, яку насильно забрали большевики від місцевих селян, 10 корів, 5 коней, 5 свиней, 2 воли, 1 автомашину, 1 сінокосилку, 1 сівалку, 1 млинок, 1 віз, 4 плуги, 8 борон, 30 кіс, 50 серпів. Колгосп зорганізований осінню 1947 р.

Підсобне господарство при Долинській МТС:

1. Завідуючий -Мазур Михайло Іванович, ур. 1922 р.,

українець, безпартійний.

Підсобне господарство має 15 га орної землі, 4 коні, 4 корови, 4 свині, 2 телят, 2 кози. В ньому постійно працює 7 робітників.

Про підсобні господарства в Болехівському і Вигодському р-нах даних немає. Радгоспів в цьому терені немає.

27. Поштамт /контора зв'язку, пошта/:

а/ Долинський р-н.

Поштамт /райконтора міністерства зв'язку/ в м. Долина:

1. Начальник -Окороков Пантелій, ур. 1894 р.,

росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. начальника -Штень Ярослав, ур. 1928 р.,

українець, безпартійний.

3. Ст. бухгалтер -Лутчин Василь, ур. 1921 р.,

українець, безпартійний.

4. Рахівник -Андрусів Іван, ур. 1924 р.,

українець, безпартійний.

5. Касієр -Угриновський В.О., ур. 1927 р.,

українець, безпартійний.

6. Ст. пошт. агент -Чихачева Н.О., ур. 1896 р.,

росіянина, безпартійна.

7. Пошт. агент -Хомищак Катерина, ур. 1927 р.,

українка, безпартійна.

Всіх працівників у Долинській райконторі зв'язку - 31 чол.; в тому 22 українців з ЗУЗ, 2 українців з СУЗ, 6 росіян, 1 поляк.

Долинська райконтора зв'язку має філії в с. Рахиня, в с. Тростянець, в с. Туря Велика і в смт Брошнів.

Філія Долинської райконтори зв'язку в с. Рахиня:

1. Начальник -Козак Іван, українець, родом з с. Рахиня,

безпартійний.

Філія Долинської райконтори зв'язку в с. Тростянець:

1. Начальник -Гошовський Іван, українець,

родом з с. Тростянець, безпартійний.

Філія Долинської райконтори зв'язку в с. Туря Велика:

1. Начальник -Крайник Юрко, українець,

родом з с. Туря Велика, безпартійний.

б/ Вигодський р-н.

Поштамт /райконтора міністерства зв'язку/ в смт Вигода:

1. Начальник -Мамаєв Степан, ур. 1906 р., росіянин,

осв. середня, член ВКП/б/.

2. Зам. начальника -Бернард Олекса, ур. 1908 р., росіянин,

осв. середня, член ВКП/б/.

3. Ст.. бухгалтер -Граблевська Ніна, росіянинка,

осв. неповносередня, безпартійна.

4. Касієр -Хлусова Ніна, ур. 1925 р., росіянинка,

осв. середня, член ВЛКСМ.

5. Пошт. агент -Сташенко Ніна, українка з СУЗ,

безпартійна.

6. Телефоніст -Бочкарьова Галя, росіянинка,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

7. -"- -Дралюк Ніна, ур. 19 р., росіянинка,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

8. -"- -Семенишин Юстина, українка,

родом з с. Новоселиця,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

9. -"- -Хунько Марія, українка з СУЗ,

осв. неповносередня, безпартійна.

10.Монтер -Малик Іван, українець, родом з с. Велдіж,

осв. неповносередня, безпартійний.

11. -"- -Гірник Роман, ур. 1930 р. в смт Вигода, поляк,

осв. 4 кл. НШ, член ВЛКСМ.

12. -"- -Матійчин Дмитро, українець родом з с. Велдіж,

осв. неповносередня, безпартійний.

13.Листоноша -Супрун Дмитро,ур.1928 р. в с. Велдіж,українець,

осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

14. -"- -Іванов Петро, ур. 1928 р., українець з СУЗ,

осв. неповносередня, член ВЛКСМ.

15. -"- -Юрів Юрко, ур.1905 р. в смт Вигода, українець,

осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

16. -"- -Бернард, ур. 1929 р., росіянин,

осв. початкова, член ВЛКСМ.

17. -"- -Гутак Дмитро, ур. 1910 р. в с. Новоселиця,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

18. -"- -Мельник Юрко, ур. 1932 р. в с. Пациків,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

19. -"- -Грушаник Ілько, ур. 1902 р. в с. Кропивник,

українець, осв. 4 кл. НШ, безпартійний.

Виготська райконтора зв'язку має філію тільки в с. Велдіж. Начальником філії є Юрків Микола, ур. 1910 р. в с. Велдіж, осв. неповносередня, українець, безпартійний.

в/ Болехівський р-н:

Поштамт /райконтора міністерства зв'язку/ в м. Болехів:

1. Начальник -Матіїв Олекса, ур. 1916 р., осв. неповносередня,

росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. начальника -Мудрицький Олекса, ур. 1897 р. в м. Болехів,

осв. неповно середня, українець, безпартійний.

3. Ст. бухгалтер -Лугова Галина, ур. 1925 р. в м. Болехів,

осв. неповносередня, українка, безпартійна.

При райконторі є такі відділи:

1. Спецзв'язку:

1. Завідуючий -Богодухов Іван, ур. 1914 р., осв. середня,

українець з СУЗ, член ВКП/б/.

2. Доставщик -Нікович Марія, ур.1929 р., осв. неповносередня,

росіянинка, член ВЛКСМ.

3. Дижурна -Сеніхіна Віра, ур. 1923 р., осв. неповносередня,

росіянинка, член ВЛКСМ.

2. Телеграфний:

1. Телеграфіст -Данильчук Ольга, ур. 1926 р.,

осв. неповносередня, українка, безпартійна.

2. -"- -Соболь Ірина, ур. 1928 р. в м. Болехів,

осв. неповносередня, українка, безпартійна.

3. Доставщик -Дорош Ярослав, ур. 1921 р. в м. Болехів,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

3. Телефонний:

1. Ст. телефоніст -Дідур Ірина, ур. 1918 р.,

осв. неповносередня, українка з СУЗ,безпартійна.

2. Телефоніст -Антонова Марія, ур. 1925 р.,

осв. неповносередня, українка з СУЗ,безпартійна.

3. -"- -Малшевська Анна, ур. 1930 р., місце походж. -

Войнилівський р-н, Станис. обл.,

осв. неповносередня, українка, безпартійна.

4. -"- -Тиханова Зен., ур. 1923 р.,

осв. неповносередня, росіянинка, безпартійна.

4. Союздруку:

1. Завідуючий -Луговий Роман, ур. 1923 р. в м. Болехів,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Касієр -Кульчицький Василь.

5. Радіовузол:

1. Технік -Лаб'як Іван Дмитрович, ур. 1915 р.,

місце походж. - Дрогобицька обл.,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

2. Майстер -Ромасевич Михайло, ур. 1931 р.,

місце походж. - Львівська обл.,

осв. неповносередня, українець, безпартійний.

Кромі цього, в райконторі зв'язку працюють ще такі службовці і робітники: сортировщик - 1, пом. сортировщика - 1, обмінщики - 2, майстри телефонічних ліній - 2, листоноші - 7, завгосп - 1, візники - 2, сторож - 1, уборщиця - 1.

Болехівська райконтора зв'язку має 2 філії і 3 поштові агенції.

Філія райконтори зв'язку в с. Витвиця:

1. Начальник -Волковецький М., ур. 1896 р. в с. Витвиця,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

При філії працює 3 листоношів. Всі вони місцеві, українці.

Філія райконтори зв'язку в с. Поляниці:

1. Начальник -Кондрат Петро, ур. 1918 р. в с. Поляниці,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

При філії працює 3 листоношів. Всі вони місцеві, українці.

Поштова агенція в с. Слобода Болехівська:

1. Завідуючий -Янишівський І., ур. 1914 р. в с. Витвиця,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

Поштова агенція в с. Гошів:

1. Завідуючий -Король Ярослав, ур. 1924 р. в с. Гериня,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

Поштова агенція в с. Човгани:

1. Завідуючий -Гошовський М., ур. 1896 р. в с. Гозіїв,

осв. 4 кл. НШ, українець, безпартійний.

При всіх агенціях працює по одному листоношові. Всі вони місцеві, українці.

Загальне число працівників Болехівської райконтори зв'язку - 53 чол.; з того 45 українців з ЗУЗ, 2 українців з СУЗ, 4 росіян, 2 поляки.

28. Залізниця:

Залізнична станція в м. Долина.

1. Начальник -Кап. зал. дор. Логінов, росіянин, член ВКП/б/.

2. Дижурний руху -Грицей Михайло, українець, родом з м. Долина,

безпартійний.

3. -"- -Ігнатів Ярослав, українець, родом з м. Долина,

безпартійний.

4. -"- -Жмуркевич Е., українець, родом з м. Долина,

безпартійний.

5. -"- -Гретчак Іван, -"- -"- -"- -"-

6. Стрілочник бльоку -Маївський Осип, -"- -"- -"- -"-

7. -"- -Маруняк Теодор, -"- -"- -"- -"-

8. -"- -Максимович Іван, українець, безпартійний.

9. -"- -Кецмур Василь, -"- -"-

10. -"- -Кецмур Степан, -"- -"-

11. -"- -Сенів, -"- -"-

12. -"- -Гузій, -"- -"-

13. -"- -Креховецький Маріян, -"- -"-

14. -"- -Матіїшин, -"- -"-

15.Кондуктор -Грицей Степан, -"- -"-

16. -"- -Грицей Володимир, -"- -"-

17. -"- -Данилів, -"- -"-

18. -"- -Волковецький Микола, -"- -"-

19. -"- -Ліскевич Леопольд, -"- -"-

20.Товарний касієр -Маївський Теодор, -"- -"-

21.Пом. касієра -Худин Михайло, -"- -"-

22.Білетний касієр -Винник Осип, -"- -"-

23. -"- -Рудик Іван, -"- -"-

24.Секретар -Горбовий Ярослав, -"- -"-

25.Майстер зал. дор. -Макух, -"- -"-

26.Бригадир зал. дор. -Стефанів Михайло, -"- -"-

27. -"- -Жмуркевич, -"- -"-

28. -"- -Куціль, -"- -"-

Кромі цього, на залізничній дорозі працює 110 робітників, а на зал. станції - 4 магазинєри, 2 помічники, 2 столярі.

Долинська залізнична станція обсаджена майже самими українцями з ЗУЗ.

Залізнична станція в с. Креховичі:

1. Начальник -кап. зал. дор. Фьодоров, ур. 1905 р.,

росіянин, член ВКП/б/.

Докладніших даних про обсаду цієї станції не одержано.

Залізнична станція в смт Вигода:

Про залізничну станцію в смт Вигода матеріалів не одержано.

Залізнична станція в м. Болехів:

1. Начальник -Розумов Павло, росіянин, член ВКП/б/.

2. Зам. начальника -Герцик Володимир, українець,

родом з м. Болехів, безпартійний.

Докладніших даних про обсаду цієї станції не одержано.

29. Друкарні:

Друкарня газети "Червона Долина" в м. Долина:

1. Редактор -Новицький Василь, українець, член ВКП/б/.

2. Інструктор -Морів В.

Про інших працівників цієї друкарні матеріалів не одержано.

Друкарня газети "За більшовицькі темпи" в м. Болехів:

1. Редактор -Третяков Олекса, осв. вища, українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

2. Інструктор -Божко Леон, осв. середня, українець з СУЗ,

член ВКП/б/.

3. Коректор -Коршунова Варвара, осв. середня,

українка з СУЗ, член ВЛКСМ.

4. Бухгалтер -Деркач Марія, осв. середня, українка з СУЗ,

член ВКП/б/.

5. Секретар -Суханова О., осв. середня, українка з СУЗ,

член ВКП/б/.

6. Зав. друкарні -Гладишева Марія, осв. середня, українка з СУЗ,

член ВЛКСМ.

7. Друкар -Лінкіна Марія, осв. середня, жидівка зі Сходу,

член ВЛКСМ.

8. -"- -Онищенко Марія, осв. середня, росіянка,

член ВЛКСМ.

9. -"- -Водлак Онуфрій, ур. 1922 р. в м. Болехів,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

10. -"- -Гошовський Іван, ур. 1930 р. в с. Гозіїв,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

11.Складач -Гошовський Василь, ур. 1928 р. в с. Гозіїв,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

12. -"- -Бундиковський Микола, ур.1929 р. в м. Болехів,

українець, безпартійний.

13. -"- -Кваснишин Олекса, ур. 1929 р. в м. Болехів,

осв. 7 кл. НШ, українець, безпартійний.

Друкарня газети "Вільна Україна" в смт Вигода:

1. Редактор -Охріменко Е., ур. 1900 р.,

осв. вища, росіянинка, член ВКП/б/.

2. Зам. редактора -Вільчинська, ур. 1922 р.,

осв. середня, полька з СУЗ, член ВКП/б/.

3. Бухгалтер -Некрашевич Віра, ур. 1922 р.,

осв. середня, українка з СУЗ, член ВКП/б/.

4. Зав. друкарні -Васько, ур. 1915 р.,

осв. середня, росіянин, член ВКП/б/.

Доповнюючі матеріали до 1-го розділу "Ворожого середовища" будуть подані в слідуючих звітах.

2. ДІЯЛЬНІСТЬ ІНСТИТУЦІЙ ОКУПАНТА І ЙОГО ПОЛІТИКА

В ПООДИНОКИХ ДІЛЯНКАХ ЖИТТЯ.

1. Гірництво і промисловість:

Нафтоучасток №7 в м. Долина-Підлівче:

В звітному періоді нафтоучасток не виконував, як звичайно, своїх виробничих планів. За планом, одержаним з Рипенського нафтопромислу №6, нафтоучасток мав виконати слідуючу роботу:

1. видобувати щоденно 800-850 кг ропи;

2. вичистити щомісяця 2 старі шиби, щоб можна було одержувати з них більше ропи;

3. збудувати 1 новий шиб;

4. урухомити механічний кират;

5. забезпечити підзиму мотори від морозу;

6. підготовити резервуар на ропу, потрібний в час великих снігових опадів.

Фактично в цьому часі на нафтоучастку проведена слідуюча робота: в м. липні і вересні видобуто щоденно пересічно 700 кг ропи, а в м. серпні - 600 кг ропи; відставлено до Рипного і Крехович 91 тонну ропи. Шибів не вичищено, резервуар не приготовлено, моторів під зиму не забезпечено, нового шибу не збудовано.

Нафтоучасток працює щоденно тільки на одну зміну. Пересічна зарплата робітників виносить 400 руб., а директора - 1100 руб. вмісяць.

Сільзавод в м. Долина:

В м. липні сільзавод мав за планом виварити 750 тонн соли, відвантажити 42 вагони соли, зужити 160 куб. метрів газу і добитися, щоб собівартість продукції одної тонни соли виносила не більше, як 197 руб. Фактично в цьому місяці виварено 557 тонн соли, виконуючи виробничий план на 74,2%, відвантажено 15 вагонів соли, виконуючи план відвантаження на 35%, зужито 198 куб. метрів газу. Собівартість продукції однієї тонни соли в цьому місяці становила 305 руб.

В м. вересні сільзавод за планом мав виварити 750 тонн соли і відвантажити 42 вагони соли, але фактично виварено тільки 600 тонн соли /80%/ і відвантажено 15 вагонів.

Місячна зарплата робітникам і службовцям сільзаводу при 100% виконанню плану виносить 56.000 руб., але в місяці липні в зв'язку з невиконанням плану виплачено тільки 49.000 руб. Середня зарплата робітника сільзаводу становить 319 руб., а службовця-510 руб.

Невиконування планів продукції большевицька адміністрація заводу оправдує слабим тисненням газу і проривом газо труб, а не відвантажування вагонів - браком останніх.

Завод в поганому фінансовому положенні. Під кінець місяця липня різні підприємства винні були заводові за сіль 1.540.000 руб., а завод державі повинен був виплатити прибуткового податку 750.000 руб. Іншим установам завод винен 107.000 руб.

Внаслідок чого робітникам не була виплачена зарплата за місяці червень і липень.

Фактичних стахановців на сільзаводі немає. Робітники, що рекрутуються переважно з місцевого елементу, наставлені до большевицького режиму. Причиною цього є, в першу чергу, низька зарплата та політична зрілість місцевого українського робітництва.

Паровий млин в м. Долина:

В млині є 4 пари вальців і 1 камінь. Місячно млин перемолює около 100 тонн зерна.

Долинський ліспромкомбінат:

Числові дані про виконання роботи в м. липні і вересні:

Ч.п.

Липень

Вересень

1

Заготовлено в лісі цілого дерева куб. м.

1247

2572

2

Заготовлено в лісі опалового дерева куб. м.

690

1232

3

Підвезено підводами до вузькоколійки ділового дерева куб. м.

899

3032

4

Підвезено підводами до вузькоколійки опалового дерева куб. м.

126

1836

5

Вивезено на тартак вузькоколійкою ділового дерева куб. м.

3724

2618

6

Вивезено на тартак вузькоколійкою опалового дерева куб. м.

499

1948

7

Вивезено на тартак підводами ділового дерева куб. м.

180

---

8

Вивезено на тартак підводами опалового дерева куб. м.

37

143

9

Порізано на тартаці ділового дерева куб. м.

2784

2453

10

Відвантажено на Схід ділового дерева куб. м.

4273

1135

11

Відвантажено на Схід різних матеріалів куб. м.

1924

1992

Шкірзавод в м. Болехів:

В третьму кварталі шкір завод мав в плані виготовити 650 ц. юхту. План виконано на 117%.

Сировину завод одержує з "заготживсировина" в м. Самбір, Дрогобич, Жидачів та з Станіславова. Готову продукцію відсилається за нарядами з області на схід та частинно до кооперативних підприємств.

Кваліфіковані робітники шкір заводу заробляють вмісяць від 400-900 руб., а звичайні - 180-600 руб. Директор заводу і його замісник одержують в місяць 1200 руб., гол. механік, нач. цеху і планового відділу по 1000 руб., інші службовці від 500-700 руб.

Внаслідок низької реальної вартості зарплати працівникиі службовці в поважних масштабах розкрадають готову продукцію і перепродують її на "чорному ринку". Напр., в Болехові на "чорному ринку" можна завжди дістати всякого рода шкіру, тоді коли в кооперативних торговельних підприємствах не можна дістати її майже ніколи.

Сільзавод в м. Болехів:

Числові дані про продукцію в м-цях січні-серпні 1948 р.

Ч.п.

Місяці

Плян виварки соли в т.

Виконано в тоннах

Експортовано тонн

1

Січень

900

957

743

2

Лютий

850

899

981

3

Березень

1000

1001

683

4

Квітень

950

1008

691

5

Травень

900

1023

941

6

Червень

950

999

246

7

Липень

1100

996

396

8

Серпень

1050

1061

743

На день 1-го серпня 48 р. в магазині сільзаводу запас соли становив 4172 тонни.

Завод має 4 панви, які опалюється газом з Дашави. Кожна панва може виварити на зміну 10-15 тонн соли. Завод працює на 3 зміни.

Місячна зарплата службовців - 250-1000 руб., робітників - 150-500 руб.

2. Хліборобство:

Величина посівних площ під поодинокими культурами /неповні дані/ в

а/ Долинський р-н.

Ч.п.

Село

Пшениця

Жито

Ячмінь

Овес

Кукурудз.

Бараболя

1

Долина-Оболоня

28,47

56,48

21,59

55,69

3,33

57,46

2

Слобода Долин.

3,52

18,68

14,95

20,25

2,31

21,52

3

Тростянець

12,38

50

15,55

54,57

5,26

31,64

4

Якубів

15

56

36

45

5

71

5

Солуків

5,5

60

19

70

-

79

6

Яворів

6

47

20

57

4

60

7

Релеїв

23

33

12

42

7

36

8

Туря Велика

47

111

61

26

12

70

9

Рахиня

5,55

39,27

17,63

38,12

7,66

48,82

10

Надіїв

11,25

19,05

20,69

55,15

8,72

150,30

11

Раків

23,30

126,02

43,78

78

9

98,20

12

Креховичі

21

92,58

21,17

70

9,12

215

Бракує даних з с. Туря Мала і Долина-Новичка.

б/ Вигодський р-н.

Ч.п.

Село

Жито

Ячмінь

Овес

Городні

Бараболя

Інші

1

Вигода

4

1

2

3

12

2

2

Пациків

35

4

30

3

27

18

3

Новоселиця

42

6

24

4

33

22

4

Мізунь Старий

85

15

73

6

95

32

5

Кропивник

70

9

71

4

68

19

6

Пшеничник

27

5

31

3

19

24

7

Ново шин

55

8

102

4

71

42

8

Велдіж

96

21

115

7

110

45

9

Максимівна

116

2

15

2

20

14

10

Лолин

39

18

67

5

75

36

11

Нягрин

13

2

24

3

19

13

12

Кальна

40

21

78

8

68

5

Разом

522

112

632

52

617

272

в/ Болехівський р-н.

Ч.п.

Село

Пшениця

Жито

Ячмінь

Овес

Гречка

Просо

Бараболя

1

Човгани

40

263

33

50

2

4

72

2

Гозіїв

12

80

16

40

8

3

80

3

Підбереж

8

40

10

32

-

-

48

4

Гериня

15

45

7

15

2

2

70

5

Гошів

25

250

5

25

-

-

90

6

Тяпче

14

40

20

10

-

-

63

7

Тисів

-

175

63

162

-

3

137

8

Поляниці

-

11

4

21

-

-

25

9

Бубнищі

-

5

1

8

-

-

16

10

Танява

-

13

5

27

-

-

29

Бракує даних з м. Болехів і сс. Княжолука, Витвиця, Станківці, Церківна, Ростічки, Слобода Болехівська, Липа, Лужки, Брязк.

З весною урожай сільськогосподарських культур заповідався надзвичайно багатий, але внаслідок постійних дощів він обнизався майже наполовину. В селах, розповсюджених біля рік і потоків, повінь знищила дуже багато посівів та сіна. В гірських теренах багато шкоди селянам зробили опади граду.

Не зважаючи на поганий урожай, большевики наложили на селян величезного розміру контингент збіжжя, яке протягом звітного часу насильно у селян грабували. По всіх селах терену були розіслані на час т. зв. хлібоздачі озброєні групи большевицьких посіпак, які, знущаючись над населенням, примушували його здавати для большевицьких ненажер нераз останній кілограм зерна. Багато селян, що не хотіли добровільно здати контингент збіжжя, були побиті, або було зграбовано в них багато більше збіжжя, як вони мали здати, так що декому не залишилось навіть насіння. /Поодинокі факти подані в "інформаційному звіті"/.

За зрабоване збіжжя селяни одержували такі ціни: за 1ц жита - 5,50руб., за 1ц вівса-4руб. В той час в кооперативах за 1 кг житньої разової муки треба було заплатити 3,70 руб., а за 1 кг кукурудзяної муки - 3,50 руб. Мимо того, що в кооперативі мука була така дорога, купити її могли тільки учителі та медперсонал, а селянинові, якщо потрібно було, можна було дістати хіба на базарі.

Числові дані про розмір контингентів збіжжя на 1948 р.:

а/ Долинський р-н.

Плян в ц

1. Долина-місто 70

2. Долина-Новичка 300

3. Долина-Оболоня 600

4. Туря Мала 120

5. Рахиня 200

6. Слобода Долинська 120

7. Белеїв 420

8. Солуків 300

9. Тростянець 400

10.Туря Велика 600

11.Яворів 120

12.Якубів 200

13.Надіїв 600

14.Раків 500

15.Креховичі 600

16.Підсобні господарства 54

------------------

Разом 5204

б/ Болехівський р-н.

Плян в ц

1. Човгани 850

2. Гозіїв 300

3. Гошів 300

4. Гериня 300

5. Тяпче 300

6. Танява 100

7. Тисів 300

8. Підбереж 350

9. Поляниці 150

10.Станківці 75

11.Слобода Болехівська 50

12.Витвиця 220

13.Княжолука 350

14.Церківна 150

15.Ростічки 350

16.Бубнищі 35

------------------

Разом 4180

Бракує даних з м. Болехів. Села Липа, Лужки і Бряза від контингенту збіжжя звільнені.

Про кількість зрабованого большевиками збіжжя докладних даних немає, бо в селах, де ще контингент збіжжя не стягнений, большевики продовжують грабувати селян дальше. Однак треба припускати, що при помочі сильного терору вони діб'ються певних успіхів.

Про грабіж колгоспників колгоспу ім.. 30-річчя Жовтня в с. Надіїв докладних даних немає. Матеріяльний стан цього колгоспу є так поганий, що большевикам потрібно ще давати йому допомогу. Колгоспники голодують і щоб допомогти собі, розкрадають колгоспну конюшину і бляху, яку дістав колгосп на покриття магазину, і міняють їх у одноосібних селян за хліб. За час весняних робіт колгосп здовжився в МТС на 300 ц збіжжя.

Не маючи змоги зібрати силами колгоспників урожай, большевики скликали 14.7. до сільради селян, в яких зграбовано в користь колгоспу поле, і дозволили їм зібрати на своїх полях посіви та здати за це тільки контингент збіжжя. Частину трав на колгоспному полі косили самі колгоспники, а частину давали косити селянам на спілку. Сіно, яке робили колгоспники, наполовину зігнило, бо колгоспники ставляться до роботи недбало, говорячи "на попіл і таке буде".

Щоб допомогти колгоспові зерном, Долинський РВК доручив головам сільрад зібрати урожай з піль родин, вивезених на Сибір, і передати зерно, вимолочене з цього посіву, колгоспові в с. Надіїв. В цій справі голови сільрад дістали письмовий наказ.

29.8. з Надіївського колгоспу втекла місцева провокаторка Петрів Олена, забираючи зі собою корову і весь свій інвентар. Вона вступила до колгоспу 8.7. 48 р. До того часу вона перебувала в райцентрі, співпрацюючи з большевицькими поліційними органами.

Особливих заходів в справі організування нових колгоспів на даному терені большевики в звітному часі не робили.

3. Лісова господарка:

В звітньому періоді большевики дальше посилено експлуатували лісові багатства, занедбуючи рівночасно культурне вирощування лісу. Ліс, звичайно, рубають большевики не там, де він перестарілий або якраз надається до рубання, а там, звідкіля вигідно його транспортувати.

Так напр., в Рахинському лісництві /Долинський лісгосп/ в звітньому часі різні підприємства лісової промисловості врубали ок. 9000 куб. м. дерева, а в ділянці культурного вирощування лісу проведена тільки слідуюча робота: прополено і обсапано саджениць минулих літ - 56 а; прополено і обсапано садже ниць з 1948 р. - 50 а; прочищено молодняку - 10 га; розкорчовано перестарілих шкілок - 3 га./Неповні дані/.

В Вигодському р-ні за звітний період тільки ліс промкомбінат врубав 45.056 куб. м. дерева. Зате плян посіву шкілок весною виконаний тільки в 40%, а плян лісонасаджень - в 43%. /Кожне лісництво мало засіяти 0,5 га шкілок і засадити 50 га зрубів/.

В Болехівському р-ні за звітній час вивезено 3.180 куб. м. дерева тільки до деревообробного комбінату. Про вивозку і вирубку лісу іншими підприємствами немає.

Ліс експлуатують большевики силами насланого елементу з СУЗ та місцеви селян. Останніх до роботи в лісі виганяють насильно, а при спротиві застосовують до них різного рода терор. Супроти лісових робітників застосована сувора "трудова дисципліна". За невиконання норм чи прогул большевики засуджують на ув'язнення або примусову роботу.

Дня 28.8. Райнарсуд в Вигоді засудив лісорубів з с. Велдіж Базалюк Івана і Малиневич Петра за те, що не вийшли одного дня до роботи, на 4 місяці ув'язнення, а 14 інших робітників - на 6 місяців примусової роботи.

Дня 7.9. в м. Болехів нарсуд засудив на 6 місяців примусової роботи фірманів Глушко Василя і Стрижко Дмитра з с. Тисів, які не виконали наложеної на них норми лісовивозки.

За лісовирубку і лісовивозку большевики оплачують робітників слідуючо:

Розмір грубині дерева

Заготівля

Вивізка

некореного

обкореного

м'яке

тверде

Висота

норми в куб.

Оплата за куб. в руб.

Висота норми в куб.

Оплата за куб. в руб.

Віддаль в км

Висота норми в куб.

Оплата за куб. в руб.

Висота норми в куб.

Оплата за куб. в руб.

До11см

12-16

17-21

22-27

28 вгор

1,05

1,63

2,20

2,70

2,83

15,56

10,03

7,43

6,05

5,78

0,88

1,43

1,93

2,31

2,67

18,58

11,48

8,47

7,07

6,12

0,5

1,0

1,5

2,0

2,5

5,70

4,35

3,75

3,15

2,93

2,87

3,76

4,36

5,10

5,58

4,88

3,75

3,22

2,70

2,46

3,35

4,38

5,07

6,05

6,64

Пояснення: при вивозці зарплата від куб. м. начисляється тільки за коні. Фірманові начисляється платня окремо від виконаної норми.

4. Тваринництво:

В колгоспі "30-річчя Жовтня" в с. Надіїв, Долинського р-ну, є тваринницька ферма, яка начисляє 10 корів, 5 свиней, 2 воли і 5 коней.

Нижче подаємо річний плян молоко- і м'ясопостави і його виконання за станом на 30.7.1948 р. по Долинському р-ні.

Ч.

п.

Село

Молоко

М'ясо

Плян /л/

Виконання

Плян /кг/

Виконання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Долина-місто

Долина-Новичка

Долина-Оболоня

Туря-Мала

Рахиня

Слобода Долинська

Белеїв

Солуків

Тростянець

Туря Велика

Яворів

Якубів

Надіїв

Раків

Креховичі

Підсобні госп.

17342

60990

58560

27500

42015

28750

57131

59998

53810

100326

26108

34653

86108

75926

76342

4900

12726

36237

35136

16043

24840

18533

37748

37246

37077

55559

15773

23703

67900

47453

48122

1734

1396

5784

9601

3025

3775

3395

6880

6477

6485

11994

2959

4620

8644

7607

6988

828

781

3273

6018

1802

2258

1711

4267

3088

3375

5400

1700

1272

6407

4927

3179

200

5. Рибна господарка:

В с. Човгани, Болехівського р-ну, є рибгосп, який підпорядковується Стрийському "рибтресту". В ньому є 10 ставів, які занімають 250 га площі. В 1948 р. в ставах було грубої риби /коропи/ 36.000 штук і нарибку 480.000 штук.

Плян вилову риби в 1948р. і його виконання:

Плян Виконано

1. грубої риби 120 ц 83 ц

2. нарибку 240000 шт. 245000 шт.

Вилов риби відбувається в м. вересні. За вилов риби робітникам платили від 380-530 руб. за 1 ц. Виловлену рибу забрав Стрийський "рибтрест".

6. Садівництво і городництво:

Садівництво і городництво на даному терені розвинуте дуже слабо. В теперішній дійсності населення навіть не дбає про розвиток цих ділянок сільського господарства, бо вони не приносять жодних користай, а противно - внаслідок податків від дерев і різних налогів у формі контингентів чи держзакупок стають для селянина зайвим тягарем.

7. Торгівля:

Товарооборот Долинської райспоживспілки в місяці липні 1948 р.

Ч.п.

Назва товару

Кількість

Сума

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Мука

Крупи

Риб'ячі товари

Масло коров'яче

Сир карпатський

Молоко

Цукор

Чай

Конфети

Сіль кухонна

Горілка

Пиво

Вино

Мануфактура звичайна

-"- шерстяна

-"- шовкова

-"- льняна

Кравецькі вироби

Панчохи і скарпетки

Взуття шкіряне

-"- гумове

Галянтерія

Мило господарське

Мило туалетне

Одеколон

Тютюнові вироби/50кг тют. і 811тис.циг/

Сірники

Інші товари

15100 кг

520 "

390 "

150 "

150 "

800 л

1080 кг

10 "

110 "

9400 "

2548 л

12800 "

505 "

8750 м

1280 "

950 "

230 "

36 пар

348 "

235 "

500 кусків

250 "

720 фл.

10000 кор.

55200 руб.

3500 "

4100 "

10200 "

8700 "

2000 "

14000 "

1800 "

2200 "

23500 "

220000 "

120000 "

23500 "

131900 "

167200 "

44300 "

11800 "

59500 "

350 "

50900 "

10600 "

11400 "

2000 "

2100 "

7200 "

121700 "

2000 "

178700 "

Разом 1295950 руб.

Товарооборот Болехівської райспоживспілки в місяці вересні 1948 р. становив загально суму 1.252.400 руб.

Обороти ССТ в Долинському р-ні в місяці липні 1948 р.

1. ССТ Солуків 5847 руб. 7. ССТ Надіїв 6100 руб.

2. -"- Тростянець 11900 -"- 8. -"- Раків 6655 -"-

3. -"- Креховичі 8523 -"- 9. -"- Яворів 3127 -"-

4. -"- Слобода Долин. 4223 -"- 10. -"- Релеїв 10300 -"-

5. -"- Якубів 4710 -"- 11. -"- Туря Вел. 10512 -"-

6. -"- Рахиня 5665 -"-

Обороти ССТ в Долинському р-ні в місяці серпні і вересні 1948 р.

Серпень Вересень

1. ССТ Солуків 4325 руб. 6355 руб.

2. -"- Тростянець 11722 -"- 23999 -"-

3. -"- Креховичі 8655 -"- 15748 -"-

4. -"- Слобода Волинська 4524 -"- 8995 -"-

5. -"- Якубів 3172 -"- 9685 -"-

6. -"- Рахиня 5978 -"- 9649 -"-

7. -"- Надіїв 6198 -"- 9879 -"-

8. -"- Раків 6851 -"- 9690 -"-

9. -"- Яворів 4863 -"- 5543 -"-

10. -"- Релеїв 10198 -"- 11415 -"-

11. -"- Туря Велика 12156 -"- 27255 -"-

Для орієнтації подаємо, які товари одержують ССТ в місяці липні і вересні 1948 р.

ССТ Тростянець одержало в м. липні з РСС слідуючі товари:

Назва товару Кількість Ціна Сума

Горілка 10 л 100 руб. 1000 руб.

Махорка 15 кг 18 -"- 270-"-

Сіль кухонна 600 " 2,60 -"- 1560-"-

Нафта 405 л 2,50 -"- 1012,50 -"-

Мило 50 кус. 4 -"- 200-"-

Мило 4 " 35 -"- 140-"-

Сірники 1000 кор. 0,20 -"- 200-"-

Членські книжки 226 шт. 1,50 -"- 339-"-

Серпи 10 " 7,50 -"- 75-"-

Хустки 5 " 20 -"- 100-"-

-"- 5 " 21 -"- 105-"-

-"- 10 " 34,40 -"- 344-"-

-"- 5 " 29 -"- 145-"-

Полотно 52 м 14,60 -"- 759,20-"-

-"- 55 " 12 -"- 660-"-

-"- 82 " 11,60 -"- 951,20-"-

-"- 81 " 10,60 -"- 858,60-"-

-"- 87 " 11,70 -"- 1017,90-"-

-"- 42 " 11,20 -"- 470,40-"-

-"- 30 " 11,20 -"- 306-"-

Бочка 1 шт. 110 -"- 110-"-

Черевики дівочі 1 п. 94-"-

-"- -"- 1 " 62-"-

-"- чоловічі 1 " 250-"-

-"- жіночі 1 " 228-"-

-"- -"- 1 " 103-"-

Нитки 20 шп. 5,25 -"- 105-"-

Цигарки 20 п. 7-"- 140-"-

-"- 50 " 10-"- 500-"-

-"- 20 " 14-"- 288-"-

Лямпи 20 шт. 11,40-"- 228-"-

Шкла до лямп 100 " 2 -"- 200-"-

-"- -"- 50 " 1,30-"- 65-"-

Ножі столові 20 " 8,80-"- 176-"-

-"- -"- 20 " 6,50 -"- 130-"-

-"- -"- 20 " 4,25 -"- 85-"-

Ґудзики 5 соток 12,60-"- 63-"-

-"- 5 " 24,50-"- 122,50-"-

-"- 30 десяток 3,60-"- 108-"-

-"- 50 " 1,20-"- 60-"-

-"- 500 шт. 0,45-"- 225-"-

Книга жалоб 1 " 2-"-

Кальоші 5 п. 40,50-"- 202,50-"-

-"- 5 " 34-"- 170-"-

Посторонки 2 " 56-"- 112-"-

-"- 2 " 63-"- 126-"-

Візки парокінні 2 " 60 -"- 120-"-

-"- однокінні 5 " 42-"- 210-"-

Кантарки 5 шт. 31-"- 155-"-

Паски ремінні 50 " 1,05 -"- 52,50-"-

-"- -"- 50 " 0,35-"- 17,50-"-

Одеколони 20 фл. 13,20-"- 264-"-

Хустки 10 шт. 36-"- 360-"-

Трикоти 2 " 54-"- 108-"-

Дзеркала 20 " 1,70-"- 34-"-

----------------------------------------

Разом 15781,80 руб.

ССТ Раків одержало в м. вересні з РСС слідуючі товари:

Миски 160 шт. 3,80 руб. 608 руб.

Горшики 40 " 9,50 -"- 380 -"-

-"- 40 " 7,60 -"- 344 -"-

Горнята 100 " 4,40 -"- 440 -"-

Збанків 20 " 9,50 -"- 190 -"-

Лямпи 30 " 11,40 -"- 342 -"-

Шкла до лямп 100 " 2 -"- 200 -"-

Тютюн 20 кг 18 -"- 360 -"-

Цигарки /різні/ 72 п. 900,40 -"-

Ґудзики 151,20 -"-

Зошити 15 шт. 1,00 -"- 15 -"-

Серпи 15 " 7,50 -"- 112,50 -"-

Вино біле 5 фл. 45 -"- 225 -"-

Вино чорне 25 " 42 -"- 1050 -"-

Горілка 10 фл. 50 -"- 500 -"-

Пиво 108 л. 9,60 -"- 1036,80 -"-

Посторонки ремінні 5 п. 63 -"- 315 -"-

-"- полотняні 5 " 56 -"- 280 -"-

Віжки ремінні 5 " 60 -"- 300 -"-

-"- полотняні 5 " 42 -"- 210 -"-

Уздечки 10 шт. 31 -"- 310 -"-

Шлиї 2 " 47 -"- 94 -"-

Нашийники 2 " 28 -"- 56 -"-

Ремінці 50 " 1,50 -"- 50 -"-

-"- 50 " 0,55 -"- 27,50 -"-

-"- 50 " 0,40 -"- 20 -"-

Мука житня 86 кг 3,72 -"- 319,92 -"-

Мило господарське 90 кусків 4 -"- 360 -"-

-----------------------------------

Разом 9197,32 руб.

Подібні товари одержували в звітньому часі з РСС і інші ССТ та МСТ.

Звичайно кращі товари забирають з бази РСС чи МСТ /у всіх районах/ большевицькі чинуші з партії, МВД-МГБ.

В порівнянню до минулих часів, кооперативи одержували більше різних товарів ширвжитку, але всетаки забезпечити населення цими товарами вони не можуть. Основні товари ширвжитку, як убрання і взуття, населення купує виключно по спекулятивних цінах на "чорному ринку". Хоча большевики до певної міри ведуть боротьбу зі спекуляцією, на "чорному ринку" можна дістати все, чого тільки потрібно. Дуже часто спекуляцією займаються навіть самі большевицькі чинуші з мвд, війська і т.д.

В звітньому часі на "чорному ринку" на товари були такі ціни: 1ц пшениці-750 руб., 1ц жита-500 руб., 1кг білої пшеничної муки-20 руб., 1кг пшона-8 руб., 1кг масла-40 руб. /дешевше, як в кооперативі/, 1ц бараболі-100 руб., 1кг м'яса вепр.-35 руб., 1кг солонини-70 руб., 1кг цукру-40 руб., 1 пара чобіт боксових-1000 руб., 1 пара чобіт юхтових-700 руб., 1 убрання святочне-1500-2000 руб., 1 убрання робоче-300-800 руб., 1 купон на убрання з англійського грубого сукна-1200 руб.

8. Фінансова господарка:

Числові дані про плян стягнення третьої державної позики і виконання цього пляну:

а/ Долинський р-н.

Назва села Плановано стягувати Стягнено

1. Долина-Новичка 70 000 руб. 47 000 руб.

2. Релеїв 55 000 -"- 35 067 -"-

3. Тростянець 60 000 -"- 34 200 -"-

4. Солуків 45 000 -"- 21 000 -"-

5. Якубів 25 000 -"- 18 173 -"-

6. Креховичі 75 000 -"- 47 100 -"-

7. Туря Велика 80 000 -"- 63 000 -"-

8. Яворів 15 000 -"- 11 350 -"-

9. Раків 50 000 -"- 30 000 -"-

10.Надіїв 50 000 -"- 55 640 -"-

11.Рахиня 30 000 -"- 28 000 -"-

12.Слобода Волинська 30 000 -"- 10 008 -"-

Бракує даних з Долини-міста, Долини-Оболоня, Турі Малої.

б/ Болехівський р-н.

1. Болехів 130 000 руб. 119 575 руб.

2. Княжолука 60 000 -"- 54 000 -"-

3. Росточки 16 000 -"- 12 828 -"-

4. Липа 4 000 -"- 3 550 -"-

5. Лужки 3 000 -"- 3 400 -"-

6. Слобода Болехівська 8 000 -"- 7 607 -"-

7. Церківна 17 000 -"- 12 050 -"-

8. Станків ці 9 000 -"- 7 191 -"-

9. Витвиця 27 000 -"- 17 475 -"-

10.Гериня 21 000 -"- 20 355 -"-

11.Гошів 25 000 -"- 23 570 -"-

12.Тяпче 20 000 -"- 18 550 -"-

13.Підбереж 40 000 -"- 30 100 -"-

14.Човгани 50 000 -"- 33 464 -"-

15.Гозіїв 20 000 -"- 18 710 -"-

16.Танява 12 000 -"- 11 025 -"-

17.Тисів 40 000 -"- 33 800 -"-

18.Поляниці 20 000 -"- 15 570 -"-

19.Бряза 7 000 -"- 7 000 -"-

20.Бубнищі 8 000 -"- 4 650 -"-

Числові дані про розмір податків і їх стягнення:

а/ Неповні дані з Долинського р-ну:

Село

"халастойський"

сільськогосподарський

страхівка

наложено руб.

стягнено на 31.7.

наложено руб.

стягнено на 31.7.

наложено руб.

стягнено на 31.7.

Креховичі

Тростянець

Туря Велик

Белеїв

Якубів

Солуків

Яворів

11.500

20 000

17 800

8 475

15 000

5 075

230

3 200

7 169

2 100

7 250

2 500

160 000

140 000

77 700

54 000

15 000

25 000

11 000

4 000

11 700

2 000

2 600

11 200

19 270

7 040

12 000

7 783

260

1 500

881

1 300

4 000

848

б/ Болехівський р-н.

Село

сільськогосподарський

страхівка

наложено руб.

стягнено на 30.9.

наложено руб.

стягнено на 30.9.

Княжолука

Ростічки

Липа

Лужки

Слобода Болех.

Церківна

Станків ці

Витвиця

Гериня

Гошів

Тяпче

Підбереж

Човгани

Гозіїв

Тінява

Тисів

Поляниці

Бряза

Бубнищі

м. Болехів

86 500

47 974

8 485

9 540

13 189

25 860

16 271

38 690

33 192

38 620

40 944

54 561

81 823

42 436

23 152

80 500

26 692

25 323

10 068

110 200

30 000

3 000

4 000

8 000

13 000

9 000

15 000

25 000

15 000

23 000

30 000

34 000

30 000

18 000

20 000

15 000

10 000

4 000

63 400

69 000

12 900

4 200

4 200

6 600

9 900

4 900

14 200

11 700

13 000

12 900

11 900

27 800

16 400

6 300

31 300

8 600

7 900

4 300

57 400

10 400

1 700

3 300

3 700

8 000

4 200

8 100

6 700

8 700

5 600

11 300

10 500

12 200

4 500

17 400

4 600

4 600

1 300

25 600

В 1948 р. податки збільшені, в порівнянні до минулих років, майже на 70%. Податки на населення накладають большевики слідуючо:

1. "халастоцький" і бездітний:

а/ "халастоцький" від 20 років життя вгору 150 руб. річно

б/ бездітні 150 -"- -"-

в/ жонаті, що мають 1 дитину 50 -"- -"-

г/ -"- -"- 2 дітей 25 -"- -"-

2. сільськогосподарський /доходовий/:

а/ за 1 га землі орної 95 руб. річно

б/ за 1 га сінокосів 80 -"- -"-

в/ за 1 коня 150 -"- -"-

г/ за 1 корову 150 -"- -"-

д/ за 1 вола 150 -"- -"-

е/ за 1 ялівку робочу 30 -"- -"-

3. страховка:

а/ за 1 коня 40 руб. річно

б/ за 1 корову 40 -"- -"-

в/ за 1 безрогу 9 -"- -"-

г/ за 1 козу або вівцю 6 -"- -"-

д/ від будинків за 1 кв. м. 3 -"- -"-

9. Комунікація, транспорт, зв'язок:

а/ Залізна дорога.

Дня 25.7.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт з військом і автомашинами.

Дня 26.7.48 р. з напряму Львів на Станиславів переїжджав військовий транспорт, що складався з 12 гармат, 10 автомашин, 5 катюш, 200 вопків, в тому числі 15 офіцерів.

Дня 15.8.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з 15 гармат, 4 танків, 4 вагонів війська, в тому числі ок 30 офіцерів.

Дня 27.8.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт з військом і автомашинами. Автомашин було 28, в тому числі 24 легкі.

Дня 29.8.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з 24 легких танків і 4 вагонів амуніції до легких гармат, кулеметів і автоматів.

Дня 3.9.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з 39 вагонів.

Дня 10.9.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з 84 вагонів піхоти і кавалерії.

Дня 11.9.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з танків, гармат і автомашин. Він був заладований, правдоподібно, в м. Калуш.

Дня 19.9.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з війська і амуніції.

Дня 20.9.48 р. з напряму Станиславів на Львів переїжджав військовий транспорт, що складався з 12 танків, 23 катюш і 38 гармат.

З залізничної станції Долина в звітному періоді вислано 1138 вагонів лісоматеріялів /неповні дані з м. липня і вересня/.

В місяці липні з станції Креховичі вислано1100 вагонів лісопродукції, 97 вагонів опалового дерева, 18 вагонів швиль, 182 вагони нафтової ропи, 4 вагони заголіни і 3 вагони худоби.

З станції Болехів в звітньому періоді вислано 100 вагонів соли і 100 тонн шкіри.

б/ Вузькоколійка.

Волинська вузькоколійка розпоряджає 3-ма льокомотивами. В звітньому часі цією колійкою перевезено з лісу до Долини 6342 куб. м. ділового дерева і 2447 куб. м. опалового дерева /дані за місяць липень і вересень/.

Болехівська вузькоколійка має одну льокомотиву. В звітньому періоді цією колією перевезено з лісу 2500 куб. м. ділового дерева.

В місяці вересні Долинський ліспромкомбінат розпочав будувати в Рахинських лісах відногу вузькоколійкової залізничної лінії. Вже збудовано 4 км цієї лінії.

Вигодський ліс промкомбінат розпочав будувати вузькоколійкову залізничну лінію просмиком ріки Свіча. Вона йтиме з Вигоди у Бескид /ок. 30 км/. Попередній вузькоторовий залізничний шлях, що йшов туди, був під час фронту 1944 р. знищений і перемінений у військову дорогу.

Болехівський ДОК розпочав відбудову вузькоколійкової залізничної лінії з с. Брязк у т. зв. Бас арабку.

в/ Автотранспорт.

В м. Долина "Воєнліспромхоз" має 20 автомашин, якими возить дерево.

В м. Болехів ДОК використовує до транспорту дерева 6 автомашин.

10. Міліарна підготовка:

В місяці липні рай воєнкомати зажадали від всіх заводів і установ, щоб подали списки офіцерів і підофіцерів демобілізованих з ЧА та описки автомашин, возів, коней, упряжі і металів /мідь і ін./.

3.7. Долинський рай воєнкомат покликав на 5-денний військовий вишкіл хлопців, ур. 1928 р., але ніхто з покликаних на цей вишкіл не зголосився.

В місяці серпні рай воєнкомати покликали на 1-місячний пере вишкіл демобілізованих старшин і підстаршин та спеціялістів, як шофери, слюсарі, радисти, телефоністи, медики. На цей вишкіл з даного терену відійшло багато "східняків". З місцевих людей був покликаний Чміль Микола с. Василя - сєржант ЧА, машиніст вузькоколійки, зам. в с. Тростянець, Долинського р-ну.

В місяці вересні з сс. Рахиня і Тростянець, Долинського р-ну, большевики забрали до ЧА 3 хлопців, ур. 1928 р.

11. Шкільництво:

Мережа шкіл, кількість учителів та учнів:

Долинський р-н.

Ч.п.

Місцевість

Тип школи

Кількість учителів

Кількість учнів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

м. Долина

с. Креховичі

с. Раків

с. Надіїв

с. Рахиня

с. Тростянець

с. Туря Велика

с. Солуків

с. Белеїв

с. Якубів

с. Яворів

с. Слобода Долинська

с. Туря Мала

СШ

НСШ

НСШ

НСШ

НСШ

НСШ

НСШ

НСШ

ПШ

ПШ

ПШ

ПШ

ПШ

11

10

12

9

9

15

10

4

4

3

3

2

379

292

344

195

258

442

546

115

113

95

65

70

Вигодський р-н.

Ч.п.

Місцевість

Тип школи

Кількість учителів

Кількість учнів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

смт Вигода

с. Велдіж

с. Старий Мізунь

с. Кропивник

с. Кальна

с. Новошин

с. Пациків

с. Максимівка

с. Лолин

с. Нягрин

с. Ілем'я

с. Пшеничник

с. Новоселиця

СШ

НСШ
НСШ
НСШ
НСШ

ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ

14

13

13

9

9

5

3

3

3

2

4

3

4

257

318

298

262

208

150

82

57

124

57

173

76

73

Болехівський р-н.

Ч.п.

Місцевість

Тип школи

Кількість учителів

Кількість учнів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

м. Болехів

м. Болехів

м. Болехів

м. Болехів

с. Човгани

с. Гозіїв

с. Тисів

с. Поляниці

с. Гошів

с. Витвиця

с. Підбереж

с. Слобода Болехівська

с. Ростічки

с. Церківна

с. Княжолука

с. Станківці

с. Бряза

с. Гериня

с. Липа

с. Лужки

с. Бубнищі

с. Танява

с. Тяпче

СШ

НСШ
НСШ/російська/

ПШ-3

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

НСШ і ПШ

ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ
ПШ

25

12

8

11

15

8

16

9

12

9

7

7

6

10

13

2

4

3

2

3

2

2

4

529

313

109

310

395

208

421

193

285

272

211

170

159

243

336

65

112

90

58

74

68

64

112

Всіх учителів в Болехівському р-ні є 190 чол.; з того 82 українців з ЗУЗ, 95 укр. з СУЗ, 9 росіян, 2 поляки, 2 жиди; в тому 54 мужчин і 136 жінок.

При кінці місяця серпня у всіх районах відбувалися учительські конференції, на яких представники партії закликали учителів до активної праці в перевихованні молоді і населення, ставили домагання, щоб молоді учителі стали комсомольцями, картали їх за те, що ходять до церкви і на прощу до монастиря в Гошеві, а також закликали до активної громадської праці на місцях свого перебування. Також доручено учителям переводити виховну роботу серед сільського активу, улаштовуючи для цього два-три рази в тиждень вечірні курси, та ліквідувати по селам неписьменність.

Дня 1. вересня у всіх школах розпочався новий навчальний рік. До того часу всі школи стали відремонтовані та забезпечені паливом і всім необхідним.

12. Культурно-освітне життя:

Все культурно-освітнє життя зосереджується майже виключно в райцентрах. В кожному райцентрі діють рай будинки культури, при яких є зорганізовані гуртки художньої самодіяльности, а також кінотеатри, клуби і бібліотеки. З всіх цих установ в райцентрах користуються майже виключно самі східняки, бо місцеве населення знає, що це засоби большевицької пропаганди, і тому не хоче брати в роботі цих установ жодної участи.

В звітньому часі кінотеатри і кінопересувки висвітлювали такі фільми: "Олександр Покришкін", "Весна", "Кам'яна квітка", "Безпридання", "Таймир", "Поїзд їде на Схід", "Ошибка інж. Качіна", "Свердлов", "Чапаєв", "Марітте", "Наше серце", "Радянська Україна", "17-ті роковини Петрограду", "В далекім плаванню", "Радуга", "Рядовий Матросов Олександер". /Неповні дані/.

Кінопересувки на селах бувають дуже рідко і то тільки тоді, коли в селах є озброєні групи чекістів. Так нпр., в місяці липні в Долинському р-ні кінопересувка виїжджала на села тільки 3 рази, відвідуючи кожноразово тільки одно село. В с. Белеїв вона висвітлювала фільм "Кам'яна квітка", в с Надіїв - фільми "Олександр Покришкін" і "Весна", в с. Яворів - якись фільм про налет радянських льотчиків на Німеччину та про колгоспне життя на Україні.

В Болехівському р-ні в звітньому часі кінопересувка відвідала тільки с. Тисів, Поляниці, Гозіїв, Підбереж, Росточки, Гериня і Станківці. При висвітлюванні кінопересувками фільмів бувають переважно цікаві діти або селяни, яких большевики заганяють туди силою. Добровільно населення сіл не йде дивитись на большевицькі кінофільми ніколи.

4.7.48 р. Долинський гурток художньої самодіяльности виїжджав до м. Калуш, де ставив п'єсу "Приїздь у Дзвонкове".

11.7.48 р. Долинський гурток художньої самодіяльности ставив цю п'єсу в м. Болехів.

25.7.48 р. Долинський гурток художньої самодіяльности давав в с. Надіїв концерт для колгоспників.

13.7.48 р. в м. Долина гостювала Державна капела УРСР "Трембіта". Вона ставила концерт, в програмі якого були совєтські, російські і дві українські "народні" пісні. Одна з цих пісень - це перероблена Колессою на большевицький лад "Ой видно село…".

Про діяльність Долинського гуртка художньої самодіяльности в місяці серпні і вересні, а також про гуртки художньої самодіяльности в інших районах даних немає.

На даному терені діяльні клуби і бібліотеки є тільки в райцентрах. По селах большевики стараються також зорганізувати їх, але це їм не вдається. Тільки в с. Надіїв, Долинського р-ну, і в с. Пациків, Вигодського р-ну, є діяльні клуби і бібліотеки. В с. Надіїв ними користуються колгоспники, а в с. Пациків - комсомольці.

13. Церковно-релігійна ділянка:

Большевики дальше посилено переслідують греко-католицьку церкву та її духовенство.

Дня 7.8.48 р. до монастиря на Ясній Горі в Гошеві зайшло 20 чекістів на чолі з начальником РО МГБ Кириленком, які перевели труси в помешканнях священників, перевіряли документи людей, що прийшли на відпуст, а опісля заарештували трьох священників і забрали їх до Болехова. Арештованих священників слідуючого дня звільнили. Їх арештували за те , що вони не хотять вибратися з монастиря.

На церкви большевики наложили величезні податки. Так нпр., монастир оо. Василиян в Гошеві має заплатити за 1948 рік 220000 руб. податку, церква в с. Човгани - 21800 руб., церква в с. Тяпче - 7000 руб., церква в сс. Підбереж і Гозіїв - по 6000 руб.

14. Внутріпартійне життя:

В перших днях місяця липня в смт Вигода відбулось засідання бюро райкому КП/б/У, на якому заслухано звіт секретаря первинної парторганізації ліспромкомбінату Сутуліна. Засідання ствердило, що партійна організація ліс промкомбінату і її секретар Сутулін погано вели внутріпартійну роботу та не виконували рішень звітно-виробничих партійних зборів. Бюро райкому попередило Сутуліна і зобов'язало його вжити всіх заходів, щоб забезпечити поліпшення внутріпартійної і парт масової роботи, спрямованої на виконання господарських і політичних завдань ліспромкомбінату.

В місяці липні відбулись районні партійні збори в м. Болехів, на яких обговорювалось виконання рішень ЦК КП/б/У від 17.2.48 р. "про посилення організаційно-партійної і масово-політичної роботи на селі". Першим з доповіддю виступив завідуючий відділом пропаганди і агітації райкому КП/б/У Шолупенко.

Він сказав, що за першу половину 1948 р. силами партійних і комсомольських організацій прочитано 137 лекцій для населення, з них 85 в селах, зроблено 370 доповідей, з них 233 в селах, і проведено в селах району 6975 бесід. Але багато лекцій, доповідей і бесід були дуже низької якости, бо в них не порушувались питання життя сіл чи району та не пропагувалось як слід переваг колективного господарства над одноосібним, щоб тим доказати "що організація колгоспів - єдиний шлях до заможного життя і щастя".

Шолупенко в своїй доповіді відмітив також недостатню масово-політичну роботу первинних партійних організацій ДОК-у, шкірзаводу, сільзаводу, райспоживспілки та інших підприємств, заявляючи, що в них робота ведеться від випадку до випадку, що комуністи не підвищують свого політичного рівня, не виступають перед масами з лекціями й доповідями і "рискують перетворитися в діляг і крохоборців". До такої категорії він вчислив комуністів Лазуренка, Сушка, Лендю, Твардовського.

Дальше Шолупенко поррушував недоліки роботи в напрямі упорядкування клубів і хат-читалень по селах і заявив, що до кінця липня треба навести в сільських клубах і хатах-читальнях повний порядок і налагодити в них систематичну роботу, зробити з них справжні центри виховання мас в комуністичному дусі.

На закінчення виступу Шолупенко заявив, що найважнішим завданням партійних чиновників в той час є мобілізація селян на своєчасне збирання врожаю і здачу хліба державі, а також переведення в селах колективізації.

На зборах виступав також секретар райпарткому Топчій. У свойому виступі він відмітив, що комуністи Владіміров і Сушков та ряд інших не виконують партійних доручень, що незадовільно проводить роботу кіно в місті і на селах та що нічого не робиться з вини комуніста Зіменка по розгортанню фізкультурної роботи. Комуністи Владіміров і Сушков мали доручення вести політшколи і за те, що не виконали цього доручення, бюро райпарткому наклало на них партійні стягнення.

Кромі того, на зборах виступало по обговоренні доповіді Шолупенка 13 комуністів.

В другій половині липня 48 р. в м. Долина відбувся черговий четвертий пленум райкому ЛКСМУ, на якому обговорювано питання про створення і організаційне скріплення сільських комсомольських організацій.

Першим з доповіддю виступив секретар райкому ЛКСМУ Зібаровський. Він сказав, що не у всіх селах є створені комсомольські організації, а там, де вони є, в останній час послабили роботу, що комсомольці-уповноважені на села по створенні сільських комсомольських організацій недостатньо проводять свою роботу, не очолюють роботу клубів, не проводять молодіжних зборів і т.п.

В обговоренні доповіді Зібаровського брало участь 13 чол., які притикували роботу райкому комсомолу і його секретарів.

Комсомолець Решетняк, критикуючи райком комсомолу, заявив, що комсомольські організації в селах не закріплюються на довгий час і, не зробивши нічого в одному селі, переводились в друге. Тому вони, не знаючи молоді в селах, в більшості не мали успіхів у своїй роботі.

Комсомолка Підлісна заявила, що райком комсомолу і його секретарі не дають практичної допомоги секретарям сільських комсомольських організацій і мало в тих організаціях бувають. В с. Новичка /дільниця м. Долина/ на протязі пів року не було проведено зборів організації.

Комсомолка-колгоспниця с. Надіїв Бойчук закликала комсомольців району взяти керівництво над Надіївським колгоспом в допомозі збірки хліба та наладнанні агітаційної і культурно-масової діяльности серед колгоспників. На пленумі виступив також секретар Долинського райпарткому Тимошенко, який домагався, щоб райком комсомолу виконав постонови ЦК КП/б/У і ЦК ЛКСМУ про покращення агітаційно-пропагандивної роботи на селі, про створення комсомольських організацій в селах.

17.8.48 р. відбулись партійні збори Вигодської районної парторганізації, на якій були обговорені питання хлібоздачі та заготівлі лісу.

На початку звітного часу райкоми КП/б/У почали організувати в селах т.зв. партійно-кандидатські групи.

В Вигодському р-ні партійно-кандидатська група зорганізована в с. Вишків. Вона начисляє 2 членів і 8 кандидатів в члени ВКП/б/, які прийняті з місцевого населення. Членами ВКП/б/ і кандидатами в члени в цьому селі є Рошко Н.В., Ваганчук О.Л., Томин, Мустіянович. /Про інших даних немає/. Партійно кандидатськими групами в села кермують парторги, призначені райпарткомами. Парторгом партійно-кандидатської групи в с. Вишків є комуніст Голінський.

В Долинському і Болехівському р-нах, правдоподібно, партійно-кандидатських груп по селах большевикам не вдалось ще зорганізувати.

На початку м. липня первинними партійними організаціями в райцентрі Вигода прийнято кандидатами в члени ВКП/б/ Віхорєва А., Котенко Г.

В м. Долина на початку місяця липня зістав викинений з партії Буяк Ярко, українець, родом з м. Долина. Його викинули з партії за шахрайства, яких допускався, будучи директором ощадкаси. Буяк написав листа до Хрущова з зажаленням і внаслідок цього до Долини приїжджав обласний прокурор переводити в тій справі слідство. При слідстві викрилось, що в шахрайстві Буяка були замішані прокурор Сліпенков і секретар райпарткому Шатохін. Шатохін після грошової реформи виміняв в ощадкасі 4000 руб. старих грошей. Але цю справу Шатохін і Сліпенков якось з обласним прокурором поладнали і Буяка при кінці місяця заарештувало МВД.

До с. Яворів, Долинського р-ну, прийшов в місяці липні Сенів Ілько /місцевий, українець/, який перебував в обласній партшколі. Зараз він ширить в селі колгоспну пропаганду та шукає членів в колгосп.

В тому ж селі розпочала діяти комсомольська організація, що начисляє 9 членів, а саме: Чулуп Василь с. Михайла /секретар/, Кицмур Настя д. Антона, Куціль Марія, Куціль Осип с. Івана, Куціль Степан с. Миколи, Куціль Магдалина О., Креховецька Явдоха О., Коляджин Василь М., Кицмур Михайло А. Всі вони вступили в комсомол ще в 1945 р. Пізніше під впливом укр. повстанців вони віднесли у район свої комсомольські білети і зреклися членства. Зараз вони відновили членство знову. В місяці липні секретар райкому комсомолу Зібаровський переводив в цьму селі комсомольські збори, на яких були присутні всі вищевимінені.

В місяці липні большевики зорганізували комсомольську організацію також в с. Надіїв, Долинського р-ну. Членами цієї організації є колгоспники з СУЗ і одна місцева дівчина. Всіх членів комсомольська організація в с. Надіїв начисляє 3 чол. Її секретарем є Зуїв Олекса /східняк/.

В місяці вересні в м. Долина зістав арештований редактор газети "Червона Долина" Бургай А. Населення говорить, що його підозріли, що він належить до якоїсь білогвардійської організації. З ним, правдоподібно, арештовано також 3 працівників з редакції обласної газети "Прикарпатська правда".

Долинський райком КП/б/У заплянував відкрити в новому навчальному 1948/49 році для вишколу членів партії одну партійну школу, 5 політшкіл, 2 гуртки по вивченню історію ВКП/б/, 1 гурток по вивченню класиків марксизму-ленінізму, 73 гуртки по вивченню біографії Леніна і Сталіна, лекторій для інтелігенції.

В минулому році в Долинському р-ні в партійній школі, політшколі і гуртках закінчило навчання 80 комуністів і безпартійних, що становить 33 чол. більше, ніж у передминулому році.

В Болехівському р-ні в минулому навчальному році працювала партійна школа, в якій вчилося 22 комуністів, комсомольців і безпартійних, 10 гуртків по вивченню історії ВКП/б/, в яких навчалось 103 чол.

В цьому навчальному році Болехівський райком КП/б/У заплянував відкрити одну партшколу, 11 політшкіл при первинних парторганізаціях, 9 гуртків підвищеного типу по вивченню "Короткого курсу історії ВКП/б/". Навчання в тих школах і гуртках розпочнеться 10. жовтня.

15. Пропаганда й агітація:

Головна увага большевицької пропаганди в звітному часі була спрямована на виконання пляну хлібоздачі. Вона проводилась при помочі преси, лозунгів а також усно.

Щомісяця тільки на терені Болехівського р-ну большевики поширюють 43 097 різного рода газет і журналів. З того на місто - 36 473 шт., на села - 6 624 шт.

В Долинському р-ні щомісяця в кожному селі поширюється 40 центральних газет, 265 республіканських, 250 обласних, 220 районних.

В звітному часі большевики розкидали і розписували по селах лозунги і заклики в справі хлібоздачі, колективізації, молоко- і м'ясопоставки. На кожне село приблизно було розкинено в звітному часі від 50-200 лозунгів.

В Долинському р-ні протягом цілого звітного періоду відбувся тільки один мітинг в с. Белеїв, який проводив в місяці вересні секретар райпарткому Шатохін в зв'язку з тим, що українські повстанці знищили сільраду і молочарню.

На цьому мітингу Шатохін говорив, що населення підтримує повстанців, і в зв'язку з тим воно повинно понести шкоду за зруйновану сільраду і молочарню. За це він наложив на село додатковий контингент збіжжя в кількості 50 ц. Дальше закликав населення брати зброю і боротися проти бандерівців, грозячи, що в противному разі впаде воно жертвою радянської влади.

В Болехівському р-ні за даний час большевики перевели 7 мітингів в справі хлібоздачі, 1 мітинг з нагоди смерти Данова, 1 мітинг в справі вивозки лісу, 1 мітинг в зв'язку з знищенням в с. Човгани українськими повстанцями сільради і молочарні. Крім того, 16.7. в м. Болехів відбулись по всіх заводах і підприємствах мітинги з приводу поранення секретаря італійської компартії Тольятті.

В Вигодському р-ні за звітний час большевики провели 3 мітинги, присвячені справі хлібоздачі.

Мітинги большевики організовують насильно, зганяючи на них населення під штином. Але що й такий метод часто буває безуспішний, тому вони відбуваються дуже рідко. Зате частіше переводять большевики збори з сільськими активами.

На всіх мітингах і зборах, крім згаданих справ, большевики порушували також питання боротьби проти нашого руху, використовуючи при тому безглузді старі аргументи, які на населення не мають жодного впливу. Часто закликають також, щоб населення брало зброю і творило в селах "істребітельні батальйони". Для прикладу наводимо перебіг мітингів в с. Витвиця і в с. Човгани, Болехівського р-ну.

1.9.48 р. в с. Витвиця переводили мітинг з нагоди смерти Жданова 2-ий секретар РК КП/б/У Соколов і голова РВК Кочан. На мітингу було присутніх 28 селян. Після прочитання повідомлення про смерть Жданова та доповіді про його життя і діяльність, Соколов говорив присутнім, що УПА - це самі німецькі поліцаї та запроданці українського народу, які вивішали в Західній Україні 15% людей і нічого доброго не вміли зробити. Опісля сказав, що на село дадуть зброю для 30 людей, які повинні обороняти село перед "бандитами", а коли зброї ніхто не схоче взяти, то 100 людей нехай пече собі хліб і приготовляється до вивозу на Сибір.

Дня 19.9.48 р. в с. Човгани большевики зігнали 35 людей і перевели мітинг в зв'язку з тим, що українські повстанці знищили в тому селі сільраду і молочарню. На мітингу виступав зав. райфінвідділу Левченко та нач. РО МВД Шкурпела. У свойому виступі Левченко говорив селянам, що повстанці /"бандити"/ навмисно нищать сільради і молочарні, щоб тим способом гнати селян в тюрми, на Сибір, щоб большевики здирали від селян останню копійку за знищені будинки. Він сказав, що на село в зв'язку з тим буде наложено 40 000 руб., якими покриється шкоду, яку зробили "бандити", а це тому, що селяни їм помагають харчами, перекривають їх, не хотять про них повідомляти органи МГБ чи брати зброю і охороняти село. "Ви годуєте їх хлібом, а вони за це вбивають вас і нищать все шо попало" - Сказав Левченко.

Шкурпела у свойому виступі закликав селян брати зброю і боронити село перед такими "бандитами", як Сурмач і Кіс, і нахвалявся, що їх скоро піб'ють і тоді не буде кого боятись та кому здавати контингенти.

16. Поліційний терор, провокація, судівництво:

В звітному періоді облав на села большевицькі поліційні органи не практикували. Зате в цілому терені большевицькі спецгрупи переводили просічки невеликих клаптиків лісу, які, звичайно, були спровоковані агентами МВД-МГБ. Більшого розміру облава на ліс відбулась в Длинському р-ні в місяці вересні.

В днях 17-20.9.48 р. група большевиків в числі 400 чол. з Станіславова і поблизьких районів перевела облаву на ліси між сс. Болохів-Туря Велика-Дідушичі Малі-Човгани-Тростянець. Облаву переводили в цей спосіб, що поділялись на групи від 20-50 осіб і переходили розстрільною всі підозрілі місця. Під час облави большевики вбили над с. Туря Велика кущ. іф. с.п. д. Коваля.

На села большевики практикували тільки наскоки, під час яких в поодиноких будинках переводили труси чи арештували підозрілих їм людей. Такі наскоки відбувались переважно ніччю. Їхньою ціллю було постійно тріожити і неспокоїти населення. При помочі наскоків і ревізій большевицькі поліційні органи часто в'яжуться також з своєю агентурою.

Масово практикували большевицькі поліційні органи в звітному періоді засідки, головно в Вигодському р-ні. Звичайно засідки робили ніччю на місцях, куди колись переходили чи переходять повстанці, в селах біля підозрілих хат, біля мостів, кладок, в збіжжю, на окраїнах лісів і т.п.

Днем тримали засідки тільки в лісах або закритих теренах. Під час засідок большевики сильно конспіруються і не показуються місцевому населенню. Коли з місцевого населення на місці засідки хтось їх побачить, тоді вони загрожують його і переносять в інше місце, або тримають біля себе аж до того часу, доки не відійдуть.

В Болехівському р-ні большевики перебиралися за українських повстанців і підступом, провокуючи населення, хотіли одержати матеріяли про наш рух.

Дня 20.9.48 р. в с. Розтічки 2 чекістів, перебраних за українських повстанців, ходило вечором по селі і замовляло у селян для "хлопців" вечерю. Але місцеві селяни зорієнтувалися, що це підступ, і виганяли їх з хат. Тоді чекісти зайшли до учительки родом з СУЗ, дали їй бефон на 70 руб. і зажадали від неї гроші. Учителька, не зорієнтувавшись, дала їм 70 руб. Після того чекісти питали її, чому вона так часто ходить до Болехова, на що перестрашена учителька відповіла, що вона з МВД нічого не має і ніколи там не заходить. Перебрані чекісти після того відійшли.

23.9.48 р. в с. Станків ці 5 чекістів, перебраних за повстанців, зайшли до голови сільради і хотіли його заарештувати. Голова відразу зорієнтувався, що це підступ, і не хотів нікуди йти. Чекісти з пістолями в руках прискакували до нього і кричали, щоб скоро збирався, бо їх захопить в селі день, але побачивши, що це їм не вдасться, відійшли, покликуючи себе по псевдах. Другого дня голова сільради зголосив про це нач. РО МГБ Кириленку, на що дістав відповідь, що то були бандеровці на чолі з Дорошенком і хотіли його за добру співпрацю з ними застрілити. "Маєш щастя, що їх день захапував і мусили втікти в ліс" - сказав голові Кириленко.

Під час боьлевицьких акцій на даному терені стало вбитими 9 цивільних осіб і 16 повстанців.

В звітному часі большевики робили особливі заходи, щоб зорганізувати по селах "істребітельні батальйони". Акція ця проводилась майже в цілому терені. Большевики примінювали при ній різного рода терор, щоб тим способом примусити населення взяти зброю, але проте успіхів не мали. Тільки в сс. Гозіїв і Підбереж, Болехівського р-ну, вдалось большевикам силою зорганізувати "стрибків". В с. Гозіїв 12.9. силою накинули зброю 13-ом чол., а в с. Підбереж дня 14.9. - 7-ом чол. Ці стрибки проіснували всього тільки кільканадцять днів, бо 24.9. повстанці роззброїли "стрибків" в с. Підбереж, а слідуючого дня в с. Гозіїв большевики забрали від "стрибків" зброю самі. Протягом цього часу згадані "істребітельні батальйони" були цілком недіяльні. "Стрибки" тримали зброю на печах, а самі занималися роботою біля господарки.

17. Колонізація наших земель чужинцями - даних немає.

ВЛАСНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

1. Характеристика населення

а/ Селянство:

Українське селянство, як бідніше так і багатіше, наставлене до большевицького режиму скрайньо ворожо. Причини цього - це, в першу чергу, національна свідомість селянства, а також надмірний грабіж сільськогосподарського дорібку, величезні податки, намагання насильницьким способом сколективізувати сільське господарство та терор збоку московсько-большевицьких окупантів.

Всі большевицькі зарядження українське селянство бойкотує і виконує тільки під впливом сильного терору та насильства. Большевицька агітація і пропаганда на селян не має впливу, бо вони свідомі того, що це брехня, ціллю якої є тільки оманути народ та всеціло підпорядковувати його большевицькій імперіялістичній кліці. Ворожий терор до певної міри примушує селян виконувати деякі большевицькі зарядження, але рівночасно посилює в них ненависть до окупанта та жадобу пімсти за свої кривди.

Матеріяльна сторінка селян в останньому часі дуже підупала. Селяни ожебрачені за чотири роки большевицької окупації всякого рода контингентами чи поставками, податками, налогами і т.д. Відчувають брак одягу, взуття, а цього року в зв'язку з поганим урожаєм - вже відтепер харчів.

До організованого большевиками культурно-освітнього життя наше селянство ставиться, як до большевицької агітації й пропаганди. Одиноку тільки школу старається воно використати для того, щоб дати своїм дітям деяке знання. Але й тут український селянин пильно слідить за тим, щоб в цій школі його дитина сприймала тільки те, що добре, а гидилась большевицько-яничарським вихованням. Основне виховання селянські діти одержують вдома. Тут батьки вчать їх любити свій народ, шанувати прадідівську віру, рідну мову і ненавидіти кровожадного окупанта, що вбиває і замучує в нелюдський спосіб найкращих синів і дочок українського народу.

Ідейний стан і національна свідомість українського селянства на досить високому рівні. Однак моральна сторінка в порівнянню до передвоєнних часів значно підупала. Причиною цього є брак легальних культурних осередків, де населення могло б виховуватись, а також до певної міри воєнні лихоліття останніх часів.

До церкви і релігії ставиться українське селянство з особливою пошаною. Переслідування церкви і греко-католицького духовенства та вірних большевиками створює ще одну площину зудару між окупантом та українським народом взагалі.

До нашого руху селянство наставлене дуже прихильно. Воно допомагає нам всім, чим тільки може, бо знає, що одинокі ми захищаємо народ перед цілковитим закріпаченням в колгоспах, активно боремося проти ворога, не жаліючи при тому навіть свойого життя.

Наша пропаганда має на селянство великий вплив, бо вона відбиває по більшій части його власні інтереси. Сьогодні кожен селянин свідомий того, що колиб не було нашої боротьби, нашої пропаганди, то большевики давно вже зорганізували б тут колгосп та розрахувались би з населенням по своїй волі.

Наші вказівки і заклики старається селянство по можности виконувати. Якоб не такий сильний терор, то ворог не дістав би від селянина ані зерна збіжжя, ані копійки, ані чого іншого. Політична виробленість селянських мас досить висока. Однак в більшости, як і цілість населення, в майбутньому орієнтується в першу чергу на інтервенцію зі сторони заходу.

Можливості духово-ідейного виділовування, політично-пропагандивної праці, організаційного закріплення, революційно-визвольної, повстансько-збройної боротьби в середовищі селян на даному терені - досить великі.

б/ Робітництво:

Взагальному робітництво на даному терені рекрутується з сільського і міського елементу, для якого основним джерелом прибутку є не верстат праці, а домашнє рільне господарство. Професійного робітництва на даному терені є дуже мало. Тому характеристика робітництва майже нічим не буде різнитися від характеристики селянських мас.

В середовищі такого робітництва окупантові приходить зударатися з ним в двох площинах його особистих інтересів: на площині інтересів його домашнього господарства і на площині його робітничих інтересів.

В першому випадку робітник свідомий того, що коли в нього заберуть землю під колгосп, він буде позбавлений основного джерела удержання своєї сім'ї і муситиме з нею помирати з голоду, а також боляче відчуває большевицьку грабіж дорібків цього господарства у формі різних контингентів, поставок, податків т.п.

В другому випадку робітник бачить, що його большевики силою держать при вартості праці, за нужденну оплату експлуатують його фізичні сили та що весь його труд іде в користь московсько-большевицької кліки. На практиці робітник має змогу переконатись, що керівництво верстатами його праці спочиває в руках партійних вельмож, що з ним не числяться та що він виконує ролю живої машини.

Професіональних стахановців серед робітників немає. Якщо хтось з робітників деколи виконує норму, то це тільки тому, щоб уникнути переслідування збоку ворога.

З нашим рухом і ідеями робітництво обзнакомлене широко і ставиться до нас дуже прихильно.

в/ Інтелігенція:

Міська інтелігенція наставлена до большевиків ворожо. Причиною цього є висока національна свідомість інтелігенції, низький життєвий рівень, невдоволення існуючим режимом. Інтелігенція, як і інші шари українського суспільства, старається не виконувати большевицькі зарядження, однак ворожий терор має на неї величезний вплив і вона старається його за всяку ціну оминувати. Ворожа пропаганда й агітація не має на неї жодного впливу.

До нашого руху ставиться вона прихильно, співчуває нам в нашій боротьбі, тішиться нашими успіхами і боліє над жертвами, але активно до боротьби не включається, задержуючи вичікуючу поставу. Серед інтелігенції яскраво відбивається егоїзм і бажання спокійного сімейного життя, брак самопосвяти для добра рідного народу. І це, власне, є причиною її неактивности.

Можливості ведення нашої роботи серед міської інтелігенції під сучасну пору до певної міри обмежені.

Сільська інтелігенція наставлена до большевизму також ворожо. До нашого руху ставиться вона дуже прихильно і активно нам старається допомагати. Вона безпосередньо стрічається з нами і нашою боротьбою і тому наші ідеї і боротьба мають на неї більші впливи, як на інтелігенцію в містах.

г/ Молодь:

Назагал наша молодь наставлена до большевицького режиму скрайньо ворожо. Найкращим доказом цього є факт, що большевикам не вдається втягнути її до комуністичних організацій, як комсомол і піонери, що молодь ухиляється від мобілізації в ЧА і до ФЗН, не хоче їхати на роботи в Донбас, не хоче вчитися російської мови і нею говорити. Причиною такої постави молоді є в першу чергу вплив нашої боротьби і наших ідей та висока національна свідомість.

Середньошкільна молодь дуже часто у випадках, коли большевики хотять втягнути її силою в комсомол, навіть залишає школи. Шкільний доріст нищить по школах портрети большевицьких вельмож та видирає ці портрети з шкільних книжок або робить з них карикатури. Часто в книжці того чи іншого учня, головно в селах, можна стрінути портрет Сталіна, на якому видерті очі або його голова.

Сільська молодь постійно співає протибольшевицькі пісні, нищить большевицькі плякати і лозунги, не бере участи в організованих большевиками клубах і т.п.

До нашого руху вся молодь ставиться прихильно. Вона допомагає нам розовідкою, харчами, розповсюджує наші лозунги, заклики, листівки, залюбки читає нашу літературу, прибирає і відновлює могили Героїв та святкує національні свята.

д/ Наддніпрянці:

Члени партії, комсомолу, чільні працівники большевицької адміністрації наставлені до нашого руху ворожо. За виїмком одиниць, всі вони ведуть проти нас активну боротьбу.

Постава інших наддніпрянців до нашого руху є різна. Ті, що перебувають постійно в райцентрах і до них наші ідеї не мають широкого доступу, або ті, що приїхали на наші землі зі СУЗ недавно і з нашими ідеями ще докладно не обзнайомлені, ставляться до нас обоятно, а не рідко під впливом большевицької пропаганди бояться нас. Знову інші, що перебувають на селах і мають нагоду безпосередньо стрічатися з нашою боротьбою, читати нашу літературу, ставляться до нас прихильно. Але між ними є багато таких, які не можуть уявити собі, в який спосіб може закінчитись наша боротьба успішно, коли ми набагато слабші від окупанта. Часто можна стрінути серед цієї категорії наддніпрянців таку фразу: - Мені подобаються ваші ідеї, але що ви можете зробити супроти такого сильного СССР, який потрапив розбити Німеччину, Японію і виграв другу світову війну. Є також багато таких наддніпрянців, які ставляться до нашої боротьби прихильно, але до певної міри критично, мовляв, нам багато також обітцяли большевики, доки не прийшли до влади, а пізніше всі ці обіцянки лишились тільки на папері і хто знає, як буде, коли ви здобудете Українську Державу.

З большевицького режиму вони невдоволені і наставлені до нього неприхильно. Навіть серед працівників большевицьких поліційних органів трапляються одиниці, наставлені до большевиків ворожо. Для прикладу наведу один факт.

24.7.48 р. в с. Церківна, Болехівського р-ну, під час облави господарі стрінулись з одним чекістом, ст.. сєржантом, який стояв на полі на заставі. Чекіст побачив переходящих селян, попросив у них закурити і при тому розговорився з ними.

-Дивіться, яка це культура, що я мушу топтати ваші ниви. Але начальство дає приказ і я мушу йти. Коли ми йшли воювати, то нам говорили, що знесуть колгоспи, що буде хорошо жити, і тому ми воювали. Ми здобули Берлін, війна закінчилась, але того, що нам обіцяли, немає. Обрехали. І за що ми воювали? Колгоспи далі є, налоги щораз більші, зерно забирають в магазини, а хліб печуть такий, що якби кинув ним до стіни, то не можна б відірвати. Остались інваліди без рук, без ніг і тепер дістають за те по 50 руб. допомоги в місяць. От яке то життя. І за що я маю досі воювати. Ті, що діставали під час війни заслуги і медалі, тепер не дістають ні копійки, а медалі валяються в придорожніх ровах.

Дальше розповідав, що на Сході в колгоспах нужда, що на колгоспників накладають великі налоги і немилосердно грабують їх.

На запитання одного з господарів, чому не кине зброю і не йде додому, відоповів: - Як це можна зробити. Заловлять, посадять в тюрму, а коли що-небудь сказав би проти влади, то засудять не менше, як на яких 18 літ. Після того сказав: - Всі налоги стягають на танки, літаки і всякого рода іншу зброю, але ми їх розіб'ємо такими косами, як ти несеш, або дрючками. Коли подивитись, як живуть люди в західних областях, в Німеччині, в Польщі та всіх інших державах, то там не так, як в СССР. Там кожен господар має свою нивку, худобу, коні.

Господар відповів йому, що й тут є великі налоги та що в селян грабують все. - Вірю вам - сказав сєржант - і роплакався.

Після того опам'ятався, обтер сльози і просив господарів, щоб про їхню розмову нікому не говорили, бо він пропав би.

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ