МАРІЧКА ГАЛАБУРДА - ЧИГРИН - MARIKA HALABURDA -CZYHRYN
29 ELEBANA STREET
ST. MARYS, NSW, 2760 AUSTRALIA
TEL & FAX 61 - 2 - 9 6 2 3 4 6 8 1
E-MAIL: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

У четвер 15-го жовтня 1959 року в Мюнхені від руки вбивці, аґента КҐБ Богдана Сташинського трагічно згинув провідник Організації Українських Націоналістів (ОУН) Степан Андрійович Бандера. Степан Бандера впав на сходах у коридорі на першому поверсі будинку, в якому жив на вулиці Кройтмайра ч. 7 й помер у годині 13.10, маючи 50 років. Вбивця втік. 16.10.1959 лікарська експертиза ствердила смерть у наслідок отрути синильної кислоти. Українська діяспора зрозуміла, що Провідника вбито, а хто вбивця не важко було догадатися. Велелюдний похорон Степана Бандери відбувся у вівторок 19-го жовтня 1959 року з української церкви св. Івана Хрестителя. Поховано його на цвинтарі Валдфрідгоф (Waldfriedhof, Munchen) у Мюнхені.

Інформація про те, що вбивця Степана Бандери перебуває в руках західньо-німецької поліції й контррозвідки з'явилася в п'ятницю 17.11.1961. Богдан Сташинський втік із Східного Берліна до Західного Берліна. Ніхто зразу не хотів повірити тому, що він розповідав. Та вбивця показав їм деякі документи, свої фальшиві паспорти і розповів усе про свою працю. Та все до найменших деталів підтвердилося. Сташинський признався, що він й убив др. Лева Ребета. Суд над каґебістом, вбивцею Степана Бандери й Лева Ребета розпочався майже три роки після вбивства в місті Карлсруге в понеділок 8-го жовтня 1962-го року.

Перед судом Богдан Сташинський виявив своїх московських наказників. Світ дізнався правду про дійсні стосунки між імперською Москвою й поневоленою Україною. Безпосереднім наказодавцем вбивства - це віце-прем'єр СССР та голова КҐБ - Александер Шелєпін. З книги "Вбивці Бандери перед судом" довідуємося, що: - КҐБ завербувала Сташинського до співпраці в 1950-му році. Пройшов він відповідний вишкіл у школі розвідників КҐБ у Києві. Після вбивства Лева Ребета (12.10.1957р.), йому дано наказ убити Степана Бандеру.

Богдан Сташинський полетів на початку січня 1959 р. з Москви до Берліна, а потім до Мюнхена стежити за звичками й рухами Ст. Бандери. Знайшов адресу в телефонічній книзі.

Був і в Ротердамі на жалібних відзначеннях пам'яті Євгена Коновальця. В травні місяці він в друге летить до Мюнхена, маючи при собі ґазовий пістоль, а й комплект ключів-двійників до квартири, в якій жив Ст. Бандера в будинку ч. 7 Кройтмайр шстрасе. Третього дня стеження за квартирою Бандери, Богданові Сташинському при побаченні Бандери здали нерви й він не виконав замаху, вияснивши своїм зверхникам, що при Бандері була озброєна охорона. Йому повірили.

В жовтні його знову викликали до Москви. Там дали йому двоцівковий газовий пістоль й наказали при будь яких обставинах обов'язково вбити Бандеру. У Мюнхені кілька днів він спостерігав за квартирою Бандери. 15-го жовтня він відімкнув привезеним із Москви ключем двері і закрив їх. Богдан сховався за дверима. По деякому часі почув, що до будинку під'їхало авто. Хтось почав відкривати двері. Це був Степан Бандера. Богдан скоро сходами пішов у гору. Почув, як Бандера відкривав двері. Сташинський на суді сказав:"Ми зустрілися біля дверей. Бандера тримав у правій руці торбу чи якийсь пакунок із червоними помідорами. Я зробив вигляд ніби зав'язую шнурівку на черевикові. Бандера нічого не зауважив, не підозрівав. Я спустився в низ, пройшов біля нього й запитався - "щось не функціонує?". Бандера здивовано повернувся до мене й сказав "вже в порядку". В цю хвилину я направив йому револьвера прямо в обличчя й натиснув спуск обох цівок. Негайно повернувся, закрив за собою двері і пішов геть." Сташинському вдалося втекти, він кинув зброю в потік. Швидким поїздом виїхав до Франкфурту. 22-го листопада того ж року його приймав у Москві чекіст Алексндер Шелєпін. З його рук Богдан отримав орден червоного прапора, за заслуги перед СССР.

Німецький суд, у якому слухалися зізнання Богдана Сташинського про вбивство Лева Ребета та Степана Бандеру, міг 19-го жовтня 1962 року винести присуд на страту, але, зважаючи на сердечне розкаяння підсудного та важливість поданих відомостей про діяльність КҐБ, які він подав урядам західних держав, обмежився присудом на 8 років. Сташинському тоді було 30 років. У 1966-му році він вийшов із в'язниці…і зник десь на Заході під іншим прізвищем.

Степан Бандера -, прізвище якого стало символом самостійницьких змагань України, народився 1-го січня 1909 року у селі Старий Угринів, на Калушщині в родині священика Андрія Бандери. Свою участь у боротьбі проти польської окупації Степан Бандера розпочав ще юнаком, як член УВО. З хвилиною постання ОУН, став зразу референтом пропаґанди в Крайовій Екзикутиві ОУН, а 1933 року краєвим Провідником ОУН. Як крайовий Провідник ОУН Степан Бандера здобув собі славу, яка відгомоном пішла далеко поза кордони польської держави і спонукав всіх, хто цікавиться проблемами Східної Європи призадуматися над тим, проти кого й, за що ведеться боротьба. Ім'я Бандери стало відоме в Україні з часу Варшавського процесу в 1935-му році, який приніс йому засуд - кару смерти за проти польську діяльність. Після упадку Польщі тисячі політв'язнів, а між ними і Степан Бандера вийшли на волю. Бандера очолив провід ОУН і за короткий час до вибуху німецько-сов'єтської війни розбудував організацію. Актом 30-го червня 1941-го року ОУН під проводом Степана Бандери проголосила відновлення самостійности України. Гітлєр зареаґував. Арештовано Бандеру. Його запроторено у концтабір. Капітуляція Німеччини приносить Бандері волю. Він знову перебирає провід ОУН і стає символом боротьби українського народу проти нового окупанта - большевицької Москви. Червона Москва уважала, що коли її вдасться знищити Степана Бандеру, під ім'ям якого велася боротьба ОУН, УПА, УГВР, то тим самим припинить боротьбу в Україні й у діяспорі зм'якшить проти-большевицьку дію. Тому на доручення КҐБ, агентура московського терористичного апарату шукала за місцем праці й замешкання Бандери. Рівночасно діяла під оглядом нищення організаційних зв'язків і морального підривання ОУН. Було кілька спроб замаху на життя Степана Бандери. У 1947-му атентат підготовляв агент Ярослав Мороз із доручення Київського КҐБ. Вислали його до Німеччини, але розвідка ОУН, Служба Безпеки розкрила його. Він втік із Німеччини. В 1948-му році до Західної Німеччини прибув із Польщі агент МҐБ Володимир Стельмащук, капітан Армії Крайової. Він створив у Німеччині боївку, яка віднайшла місце перебування Степана Бандери в селі Socking (Сокинґ) біля Старнберга (Starnberg) - 28 км від Мюнхена. Служба Безпеки також викрила його. В 1952-му році два агенти Горст Лєґуда та Лєман пробували здійснити замах на життя Бандери. Німецька розвідка викрила їх, працю, вони були заарештовані німецькою поліцією й засудженні за шпигунство.

В 1953- му році Степан Лібгольц приїхав з України й видавав із себе прихильника визвольних змагань та Служба безпеки викрила його наміри. По роках безуспішних старань на 15 років після закінчення Другої Світової війни Москві вдалося таки досягнути ганебної мети й 15-го жовтня 1959 року агентові КҐБ Богданові Сташинському вдалося виконати наказ КҐБ. Зізнання Сташинського скомпрометувала можновладців в Москві перед Західнім світом.

Пам'ятник Степана Бандери стоїть у Його родинному селі Старий Угринів. Був він так відслонений 14.10.1990 р. Авторка цього нарису була присутньою на цих урочистостях. Пам'ятник був висаджений у повітря в ночі з 30 на 31.12.1990. Подібний пам'ятник стоїть і в Коломиї. Другий пам'ятник Бандери в Старому Угриневі відслонена в 1993- му році.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ