Роковини голодоморуТодішні втрати населення тут були відчутнішими, аніж під час Другої світової війни. Історики твердять, що область одна із тих, де від голокосту померло найбільше людей.
Свідки розповідають, що під час голодомору вимирали цілі родини, хутори і села. Вже сьогодні достеменно встановити кількість загиблих неможливо - тодішня влада ретельно замітала сліди злодіянь, тому документальних підтверджень масової загибелі людей залишилося небагато.

Володимир Коротенко (історик): "Всі ці цифри підраховані приблизно по документах перепису 1939 року населення України, в порівняння з матеріалами перепису 1926-го року. Ці документи дають нам уявлення про те, що з 1926 по 1939 населення території, яка входила до складу Полтавської області скоротилося десь приблизно на 400 тисяч. Це при тому, що був уже приріст населення після 33-го року і був приріст населення після 26-го до 33-го".
Євгенії Булат пощастило пережити голод 32 - 33-го років. Жінка говорить, що тоді мертвих навіть не встигали реєструвати, просто вкидали до спільних поховань.
Євгенія Булат (свідок голодомору): "Дуже багато мерло. Під'їжджали бричками. Їдуть і на брички викидають, і везуть на кладовище. Оце викопають яму і туди кидають скільки влізе".
У Полтавському архіві знайшли дані, що смертність людей була настільки масовою, що на цвинтарях не встигали копати могил, тому тіла померлих тримали у лікарнях.
Тарас Пустовіт (заступник директора Державного архіву Полтавської обл.): "Ми зараз створюємо банк даних всіх цих джерел. І серед них дуже одна цікава справа. Це кримінальна справа проти коменданта полтавського кладовища. Він не встигав ховати всіх померлих. А кількість померлих тільки в одній полтавській лікарні досягала 200 трупів. А оскільки в Полтаві було сім лікарень, Полтава була з сто тисячним населенням місто, то можна уявити скільки померлих було навесні 1933 року".
Сьогодні пошуковці опитують свідків голодомору 1932 - 33-го років. Але ці спогади можуть дати лише епізодичне уявлення про трагедію українського народу.

http://www.24tv.com.ua/ukraine/2007-11-24/4030.htm

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ