Петро ЧубенкоПетру Чубенку саме 24 листопада виповнюється вісімдесят вісім. Дідусь, який ще малим пережив великий голод, цього дня вшановує пам'ять усіх тих, хто відчув на собі жахи тих голодних років.

Малим хлопцем, на початку 30-их, Петро Чубенко не дуже добре розумів, що відбувається. Каже, людей змушували віддавати велику частку свого врожаю. Так починався голод.

Худоби у селі не було взагалі. Приходили з сільради і, нічого не пояснюючи, відбирали усе, чим можна було прогодуватися.

Петро Губенко (свідок голодомору): "Забрали овець, забрали корову і до побачення. Особливо в 32-му році - по дворах з піками ходили чоловік 10 ударників і давай штрикати - чи не закопаний де хліб. Забирали у кого находили жито пшеницю, картоплю".

Під час голодомору селяни поділились на куркулів, середняків та бідняків. Батько Петра Чубенка працював на заводі у місті, йому давали пайок - одну хлібину на день для всієї родини. Із таким харчуванням їх у селі називали середняками. Але, крім хліба, доводилось їсти все, що перетравлював шлунок.

Петро Губенко (свідок голодомору): "Я їздив саночками на станції Максимівна. Там лежала кукурудза для спирт заводу. Сніг її притрусив, я виковирював з під сніга, набирав і віз додому. Лишили і варили суп".

Найбільше раділи весні. На деревах з'явилося листя - а це означало, що можна щось їстівне приготувати.

Петро Губенко (свідок голодомору): "На вишні рвав листя, сушили, товкли у ступі. З спіртзаводу діставали м'якину з проса і все це мішали і пекли з цього матиржиники".

Односельців, які помирали із голоду, здебільшого ховали на власних подвір'ях, бо везти покійних на цвинтар рідним уже не вистачало сил. Окрім голоду, люди зазнали ще й фізичних знущань.

Петро Губенко (свідок голодомору): "Приходять зимою, їх чоловік десять, говорять - виходь із хати, а не виходиш, залазять на верх затикають бовдирь. Починають розвалювати хату. А жінки, діти йдіть куди хочете".

Страшні були роки - пригадує Петро Чубенко. І додає - добре, що нарешті почали говорити правду про трагедію початку 30-их.

http://www.24tv.com.ua/ukraine/2007-11-24/4045.htm

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ