Олена Білозерська, http://bilozerska.livejournal.com/425500.html

NV_KMA5 квітня 2011 р. у Києво-Могилянській Академії відбулося відкриття виставки «Народна війна», присвяченої національно-визвольній боротьбі українців у 1920-х роках. Вона триватиме у Могилянці до 15 квітня. Виставка є результатом більш ніж дворічної праці науковців київського "Меморіалу" в архівах 18-ти областей України. Вона являє собою плакати з інформацією - портретами повстанців і отаманів, фотокопіями унікальних документів… Плакатів багато, вони займають цілий довгий коридор. Наскільки я знаю, відкриття цієї виставки - результат домовленості патріотичної молоді з мережі "Український студент" з ректором.

Приємно, до речі, бачити таку виставку саме у Могилянці, яка останнім часом зажила "лівацької" слави.Зал під час відкриття був повний, у залі - дуже багато студентства, деякі люди навіть приїхали з інших міст.

s320x240 s320x240
Голова Київського «Меморіалу Роман КРУЦИК багато розповідав про повстанський рух на східній і центральній Україні. Він казав про те, що повстання, які охопили у 20-і роки Центральну Україну, були навіть масштабніші, ніж бої УПА. Розповідав про унікальні документи, знайдені в архівах, зараз багато що з них готується до видання. Наприклад, «Меморіал» готує до видання автобіографію отамана Гордалевича. Взагалі, в архівах стільки документів, що можна написати десятки таких книг, як «Чорний Ворон» і бойовики знімати, щоб не про Зою Космодем'янську і Павлика Морозова діти читали.

KMA_NV17«Незадовго до зміни влади, - каже Роман Круцик, - ми забрали у Наливайченка і зовнішньої розвідки копії всіх розсекречених документів. Всі вони - 80 Гб - зараз доступні у «Меморіалі».

У 1946 році роках згори прийшов наказ створити паспорти районів. Там серед національностей навіть не згадувалося слово «українці», зате була чудова статистика про повстанський рух у даному регіоні. По всьому сходу України створювалась ОУН. Частина була знищена німцями, частина пішла в підпілля.

Не було такого регіону України, де не було повстань. Кількість їх була приблизно однаковою, 30-40 повстань в середньому. На Одещині було 57 повстань. І цей рух не був стихійним, він координувався через штаби.

Деякі йшли до більшовиків, брали у них гроші на створення більшовицького полку - а в результаті це ставав повстанський полк.

s320x240

Вінницька область, Зміївський район, 1929 рік. Вчитель і студенти технікуму створили підпільну організацію, зі своїм статутом, і згідно статуту вихід з організації карався смертю. Що їх примусило?

В одному селі неграмотний дідусь писав вірші, 16-річний хлопчик їх записував, і вони розклеювали їх у вигляді листівок. І в них вже тоді було слово «Голодомор».

Родина отаманів Соколовських - 3 брати, коли вони загинули, повстанський загін перебрала на себе їхня сестра Маруся.

У Хмельницькому архіві є акти, що палили документи часів УНР. Тут все підчищалося, щоб люди нічого не знали. Всі ті архіви, що нам залишили наші колонізатори - вони ніколи не писали про нас позитивно, завжди висвітлювали все негативно, але в їхньому бахвальстві завжди можна знайти зернину правди.

Будьонний і Денікін робили єврейські погроми, а згори була настанова списувати все на українців.

Радянською владою готувалося виселення з України до Сибіру всіх, хто вже відсидів у таборах.

В Інтернеті вся ця інформація є, а нам зараз треба думати, як довести цю інформацію до села, щоб у людей пробудилася національна свідомість.

s320x240 s320x240
Письменник, автор роману «Чорний ворон», заступник голови НСПУ Василь ШКЛЯР подякував Романові Круцику, як великому знавцеві війн, Круцик був його першим консультантом при написанні роману. Він, зокрема, особисто зустрічався з Дудаєвим, посприяв звільненню з полону Алли Дудаєвої, через що він персона нон-грата в Росії, що є найвищою похвалою для українця (бурхливі оплески).

KMA_NV3Це не громадянська, а українсько-російська війна, сказав Шкляр. Як правильно: українсько-російська чи російсько-українська?
«Правильно - російсько-українська, бо вони перші напали», - підказав хтось.

Холодноярівці казали: «На запитання російською мовою відповідь може бути тільки постріл!» (оплески) Війна точилася око за око, зуб за зуб, але наших героїв нарекли бандитами. Гляньте на їхні просвітлені обличчя, на красиве обличчя головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки. Його брат закінчив консерваторію. Всі отамани були вчителями, офіцерами, це була інтелігенція, це був цвіт нації, і всі вони поклали своє життя за долю України.

KMA_NV5Ця українсько-російська війна триває і досі (бурхливі оплески). Вона не закінчена, бо досі хочуть довершити тодішню мету, як у хвилину розпачу чи просвітління Фрунзе сказав мудру фразу: «Ми ніколи не переможемо цей народ, поки не вирвемо у нього мову». Через що й сьогодні точиться така битва за мову, і боротьба це тяжка.

В.Шкляр процитував блискучу фразу Миколи Міхновського - про те, що нація, яка не визволить себе до настання демократії, має дуже мало шансів, бо коли один голос мають і патріот, і загарбник (чи його нащадок), боротися тяжко. Але все одно ми переможемо.

Роман Коваль у Холодному Яру сказав Ющенкові: «Біля могил холодноярців ієрархії немає, і якщо ви запізнитесь бодай на хвилину, слова вам ніхто не дасть!» (бурхливі оплески). Зустрінемось на вшануваннях у Холодному Яру!

s320x240 KMA_NV7

Президент Могилянки Сергій КВІТ казав про Миколу Міхновського, як про «найбільш поетичну постать українських визвольних змагань». Його роль була винятково важливою. Спочатку він був єдиним студентом університету, який завжди у вузі розмовляв українською. Його «Самостійна Україна» мала винятковий вплив на творчість Франка, хоча той був поколінням старший.
На Байковому цвинтарі знайшли, дуже імовірно, його могилу. Його поховали за межами цвинтаря, як самогубця, хоча це майже напевно було убивство. Чоловік, який бачив його повішеним, звернув увагу, що ноги його були дуже високо від землі, і внизу не було нічого, на що можна було залізти.

s320x240KMA_NV9
Мовознавець, доктор філологічних наук професор НАУКМА Лариса МАСЕНКО від імені викладачів кафедри української мови подякувала тим, хто у часи наступу на все українське створив таку виставку, яка показує потужність повстанського руху на східній Україні. Пані Масенко підтримала пропозицію зібрати кошти на екранізацію роману «Залишенець». І, мабуть, не випадково з вуст цієї зрілого віку інтелігентної жінки не один раз пролунало слово «опір».

s320x240KMA_NV16
Депутат Київської облради Андрій ІЛЛЄНКО:

Величезна цінність цієї виставки полягає в тому, що вона допомагає відроджувати пам'ять про визвольні змагання. 1917 рік, з якого все почалося - до цього більше 100 років українська нація була розірвана між двома імперіями, її навіть не визнавали нацією, а якоюсь субетнічною групою більших націй. Народження нації у її сучасному розумінні виявилося невигідним усім європейським гравцям, не тільки Москві. Антанта теж робила все, щоб існувала панська Польща, а українці були розірвані між різними державами. Німці використовували Україну як сировинну базу. Проти українців воювала вся тогочасна Європа - більшовики, білогвардійці, поляки, і не було зовнішніх сил, на які можна було спертися. Ілюзія, що хтось нам допоможе, українців багато чому навчила. У другу світову ми робили ставку лише на власні сили.

KMA_NV14KMA_NV15Усілякі Табачники нав'язують нам думку про існування двох Україн: патріотичної Галичини і совкової інертної решти. Ця виставка - потужний удар по такому уявленню. Вона свідчить, що боротьба за незалежність України почалася з центру і сходу.

Причому якщо боротьбу бандерівців вороги очорнювали (але не замовчували), то боротьбу мешканців сходу і центру приховували, замовчували, про це багато років нічого не було відомо. Коли розказуєш про це східнякам - що ці отамани - їхні односельці і предки, у людей відкриваються очі, і вони починають усвідомлювати обсяг навязуваної їм брехні.
Коли кажеш, що ОУН-УПА - це продовження їхньої боротьби, у людей теж відкриваються очі. У кожній оунівській хаті-читальні, у кожному осередку, основна книга, яку читали і передавали з рук в руки, був «Холодний яр» Горліса-Горського.

Правда про повстанців не залишає Табачникам жодного шансу. Не дарма повстанці називали себе отаманами і козаками - це було відродження національної памяті, повноцінне відродження України у її найкращому вияві. На жаль, політичний провід виявився недостойним цих отаманів і козаків. Це нам наука на майбутнє.

Ця народна війна не була програна. Бо це була лише дуже велика, масштабна і розтягнута у часі битва величезної війни, яка триває досі. Її переможним завершенням буде наповнення української держави українським змістом, і утвердження її на вічні віки. Слава Україні!

s320x240KMA_NV8
Політолог Юрій НОЄВИЙ:
«В Україні так склалося, що історія - це політика, а політика - це історія. Людина, яка втратила память, не може навіть чітко ідентифікувати себе і своїх родичів. Без усвідомлення минулого ми не визначимо свій інтерес. Тому українські політики так сильно концентруються на минулому. Ця виставка - черговий крок до того, щоб сказати, що Україна єдина, і її розірваність - організована антиукраїнськими силами, і питання стоїть лише у поширенні інформації.

Коли ми говоримо про історію - говоримо про майбутнє.
Ми змогли організуватися (повстанські загони), національно солідаризуватися, поставили мету (незалежність України), Україна є, але вона є українською лише формально і повинна наповнюватись українським змістом.

Також не треба забувати, що колоніальною адмінстрацією були здобуті політичні й економічні посади. Коли настала незалежність, вони, не зумівши зупинити цей процес, вирішили його очолити, приватизовуючи на себе державне майно і землю.
У майбутньому нас чекає революція і соціальна справедливість. Бо обійти це питання ми не зможемо. Національна ідея для нас - повновладдя української нації на своїй землі. А оскільки спільнота повинна бути власником, отже - соціальна революція.

В кінці слухачам представили 2 книги Круцика - путівник по експозиції і працю «Дем'янів Лаз» про геноцид Галичини - звірства радянської армії з 1939 по 1941 роки.

s320x240KMA_NV18
P.S. Цю керамічну тарілочку з портретом Степана Бандери, виготовлену майстрами з Черкас, подарував мені сьогодні, під час відкриття виставки, пан Олександр Басараб з черкаської організації «Воля». У майбутньому вони планують зробити тарілочки з портретами Тараса Шевченка, Лесі Українки тощо, але почали вони - черкащани - зі Степана Бандери. Ця маленька тарілочка - живе і матеріальне свідчення правоти сьогоднішніх промовців.

s320x240 s320x240


s320x240 s320x240
s320x240 s320x240
s320x240 s320x240

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ