Заява Київської міської організації товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса з приводу брутального і незаконного втручання авторитарного владного режиму в правозахисну та історико-просвітницьку діяльність організації

memorialПравозахисні організації відіграють надзвичайно важливу роль у справедливій боротьбі прогресивної громадськості з авторитарними і тоталітарними режимами, які заважають утвердженню в світі демократії і законності. Однією з таких правозахисних організацій є Київська міська організація Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса, яка була створена у 1989 році з метою увічнення пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій, зокрема, учасників національно-визвольної боротьби українського народу ХХ століття. Правозахисна та історико-просвітницька діяльність організації сприяла поваленню в СРСР терористичного комуністичного режиму та відновленню незалежної демократичної Української держави.

Разом з незалежною Україною Київська міська організація Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса впевнено вступила у ХХІ століття, реалізуючи свої нові ідеї та проекти.

Так, у 2001 р., у приміщенні, відремонтованому за власні кошти членів організації, науковим відділом Товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса створено першу в Україні музейну експозицію «Забуттю не підлягає - хроніка комуністичної інквізиції», яка відображає трагічні події історії України 1917 - 1991 років, коли наш народ став жертвою комуністичного тоталітарного режиму Совєтської Росії. В експозиції представлено історичні матеріали, вивчення яких передбачено програмами з історії України для загальноосвітніх та вищих навчальних закладів. У 2003 р. експозиція була зареєстрована Міністерством освіти і науки України (Свідоцтво № 8148) та отримала позитивну оцінку Інституту історії НАН України. Всього Товариством було надруковано 900 комплектів експозиції (комплект - 54 плакати), з них англійською мовою 150 комплектів.

750 комплектів експозиції «Забуттю не підлягає» за розпорядженням адміністрації Президента України безкоштовно отримали всі регіони України. 70 комплектів Товариством безкоштовно передано Міністерству закордонних справ України для демонстрації закордоном. Це сприяло визнанню багатьма країнами світу Голодомору 1933 року в Україні геноцидом українців.

З часом на базі експозиції утворився музейний заклад, який у 2007 році, за рішенням конференції Товариства, отримав назву «Музей Совєтської окупації». Щорічно його відвідує до 15 тис. оcіб, зокрема, у складі організованих груп шкільної та студентської молоді зі всієї України. Згідно розпоряджень міських голів м.Києва О.Омельченка і Л.Черновецького районні відділи освіти систематично спрямовують освітні заклади столиці на ознайомлення з матеріалами музею.

Також музей неодноразово відвідували студенти з Австралії, Австрії, Білорусі, Бразилії, Італії, Канади, Німеччини, Норвегії, Південно-Африканської Республіки, Польщі, Росії, Фінляндії, Франції, США, країн Балтії. Відвідувачі висловлювали своє захоплення експозицією, про що свідчать їх вдячні записи у музейній книзі відгуків.

Крім того, при Товаристві функціонує бібліотека із 4000 примірників книжок за тематикою діяльності організації «Меморіал» і відеотека з 950 науково-популярних відеофільмів. Щотижня у вівторок о 18 год. в Товаристві проводяться збори громадськості (дискусійний клуб) з показом та обговоренням відеофільмів.

Екскурсії організованим групам відвідувачів проводять 2 науковці-екскурсоводи Товариства. Екскурсійний супровід та показ відеофільмів відвідувачам проводиться безкоштовно.

У 2009 - 2010 роках науковцями Товариства додатково створено експозиції:

  1. «Українські Соловки».
  2. «Київський мартиролог».
  3. «Втрачена пам'ять».
  4. «Мовна експозиція».
  5. «Народна війна».

У співавторстві з іншими громадськими організаціями створені експозиції:

1.«Зламані долі».

2.«Нищення Духовності».

У 2009 р. видано збірник документів «Український хліб на експорт 1932 - 1933 рр.», по 80 примірників якого безкоштовно, за розпорядженням адміністрації Президента України, отримали всі обласні бібліотеки України.

У 2009 р. серед учнів шкіл Голосіївського району м.Києва, на території якого розташований музей, проведено конкурс на кращий малюнок про Голодомор 1932 - 1933 рр. в Україні.

Протягом 2009 року в 10 бібліотеках Голосіївського району та інших установах столиці демонструвались пересувні експозиції «Забуттю не підлягає - хроніка комуністичної інквізиції».

У 2008 р. спільно з Лігою Українців Канади створено фільм «Між Гітлером і Сталіним. Україна у 2-й світові війні». У 2009 р. Товариством безкоштовно передано всім областям України по 60 копій фільму.

У 2009 р. проведено 3 наукові конференції.

У 2009 р проведено 2 семінари з вчителями історії шкіл Голосіївського району та із заступниками директорів з виховної роботи професійно-технічних училищ.

У 2009 р науковцями Товариства проведено 3-х денний семінар-навчання з студентами та працівниками соціальних служб зі збору спогадів про Голодомор 1933 року.

Протягом 2009 - 2010 рр. проводився збір спогадів про Голодомор 1933 року серед киян та видана книга «Кияни - свідки Голодомору».

У 2010 р. видані книги «Дем'янів Лаз. Геноцид Галичини» та «Муштровий впоряд дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура») Українського козацтва (навчально-методичний посібник)».

У 2010 р. створений та відкритий комп'ютерний інформаційний центр розсекречених за останні роки архівних документів.

У 2010 р проведено 2 наукові конференції.

Протягом 2009-2010 рр. у державних та галузевих архівах СБУ віднайдено та оцифровано 70 тис. архівних документів з тематики державотворення та визвольної боротьби українського народу. (в даний час документи опрацьовуються).

У 2010 р. за віднайденими та вивченими документами завершено музейну експозицію «Народна війна» та презентовано її в Українському домі м.Києва.

У 2011 році видано путівник до музейної експозиції «Народна війна».

Київська міська організація Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса активно діє також у світовій гуманітарній сфері. Так, у 2010 році проведена зустріч з депутатами Європарламенту та представниками Міжнародного Червоного Хреста на тему «Гуманітарна політика».

Товариство бере активну участь у державних та громадських заходах, зокрема, у проведенні дня вшанування пам'яті жертв репресій у Національному заповіднику «Биківнянські могили».

Науковці Товариства надають безкоштовні консультації з історії викладачам, студентам та учням старших класів шкіл. Правники Товариства надають безкоштовну юридичну консультацію репресованим громадянам.

Така активна правозахисна та історико-просвітницька діяльність Київської міської організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім.Василя Стуса отримала схвальну оцінку прогресивної громадськості в Україні та за її межами. Водночас прихильники сталінського тоталітаризму постійно намагалися перешкодити діяльності організації, організували проти неї брудні провокації. Зокрема тільки у 2009 р. 4 рази у нічний час у музейних залах було побито вікна. По цих випадках на наші звернення правоохоронні органи обмежились відписками. Такі аморальні та асоціальні дії антиукраїнських політичних кіл помітно посилилися з приходом до влади в Україні партійної коаліції на чолі з Партією регіонів, чимало провідних членів якої неодноразово публічно зневажали український народ, пам'ять жертв голодоморів і політичних репресій, учасників національно-визвольної боротьби українського народу ХХ століття. Викликає тривогу також те, що прийшовши до влади завдяки демократичному ладу, правлячий режим топче демократію і силоміць нав'язує українському суспільству авторитарну модель правління, яка поступово набирає рис тоталітаризму. Це проявляється, зокрема, у постійному використані в боротьбі з інакомислячими державних силових структур, серед них і спецслужб. Саме вони, на нашу думку, стали виконавцями чергової провокації проти Київської міської організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім.Василя Стуса.

Нещодавно приміщення Товариства і музею відвідали представники Служби безпеки України і Київської міської державної адміністрації, які прискіпливо цікавилися діяльністю Товариства. Після їх візитів Товариству на тиждень безпідставно відключили телефонний зв'язок. Як стало відомо керівництву Товариства з неофіційних джерел, підставою для таких дій представників державної спецслужби та міської влади Києва став лист, направлений на адресу Президента України, прем'єр-міністра України, Голови Київської міської державної адміністрації, Голови Служби безпеки України, Генерального прокурора України від громадянки Журавської Анни Іванівни, жительки с.Обтово, Кролевецького району, Сумської області. У цьому листі Київська міська організація Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім.Василя Стуса і її голова Роман Круцик звинувачуються в «протиправній діяльності», «розпалюванні міжнаціональної ненависті та ворожнечі», «посяганні на територіальну цілісність і недоторканість України», «співробітництві із західними спецслужбами», «зраді Батьківщини». Тобто, маємо типовий перелік звинувачень, які висувалися українським патріотам сталінськими опричниками у 30-і роки минулого століття.

Перевіркою, здійсненою керівництвом Товариства спільно з журналістами, встановлено, що громадянка Журавська Анна Іванівна дійсно проживала в с.Обтово, Кролевецького району, Чернігівської області, постійно зловживала алкоголем, пропала безвісти і з 2008 року перебуває в розшуку. Це ставить під сумнів її «авторство» листа. Водночас наявність у листі паспортних даних громадянки Журавської Анни Іванівни свідчить про вільний доступ справжніх авторів наклепницького листа до державних закладів, де ці дані зберігаються. Це наводить на певні роздуми.

Аналіз форми, змісту і стилю написання листа дає підстави стверджувати, що лист написаний не в далекому селі на Сумщині, а в Києві і є замовним. Не виключено, що невдовзі Товариство здобуде більш точну інформацію про дійсних замовників та виконавців провокації з листом проти правозахисної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса. Це дасть змогу перевести справу з листом у юридичну площину. Однак вже зараз ми, члени Київської міської організації Всеукраїнського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса, висловлюємо свій рішучий протест проти незаконних дій правлячого режиму на чолі з партією Регіонів, який нахабно топче демократичні здобутки українського народу і перетворює Україну в заповідник неосталінського тоталітаризму. Ми звертаємося до урядів провідних країн світу дати справедливу оцінку внутрішньої політики нинішнього керівництва України, як це зроблено стосовно Президента Білорусі А.Лукашенка та його найближчого оточення. Ми звертаємося до правозахисних організацій Європи, Америки і Росії за підтримкою у протидії терору спецслужб, які порушують громадянські свободи та демократію в Україні. Ми запевняємо наших прихильників, що ніякими провокаціями, репресіями погрозами та залякуваннями нас не зламати. Ми й надалі будемо здійснювати нашу правозахисну та історико-просвітницьку діяльність в інтересах українського народу та в ім'я історичної правди.

Прийнято на загальних зборах Товариства 10 травня 2011 р.

Голова Київської міської організації

Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса,

Народний депутат України 2-го скликання Р.Круцик

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ