krucyk-01

Результатом роботи у 18 регіональних архівах та документосховищах СБУ, опрацювання 350 фондів, більше 1,5 тисячі архівних справ та понад 70 тисяч документів стала експозиція «Народна війна». Стенди із документами, фотографіями, загальним описом подій поділено на 23 розділи, що охоплюють період від початку визвольного руху у 1917 році до цинічної спроби його придушення штучно організованим голодомором 1932-33-го років.Автором ідеї та керівником проекту цієї експозиції є екснародний депутат України, нині голова Київської міської організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» імені Василя Стуса Роман Круцик.

 14 грудня 2011 року у Вінницькому Державному Педагогічному Університеті ім. М. Коцюбинського за участі Романа Миколайовича  відбулася презентація експозиції«Народна війна», організаторами якої стали: Вінницьке обласне громадсько-політичне об’єднання«Український дім» (голова, депутат обласної ради Сергій Свитко), управління з питань внутрішньої політики Вінницької облдержадміністрації (1-й заступник начальника Володимир Лазаренко), інститут історії, етнології та права педуніверситету (директор, канд. іст. наук Юрій Зінько), обласний краєзнавчий музей (директор Катерина Висоцька).  

З великим зацікавленням з виставкою ознайомлювались не тільки студенти, а й науковці-історики, зокрема, проректор педуніверситету, канд. іст. наук Олександр Криворучко, заступники директора інституту історії, етнології та права, канд. іст. наук Юрій Степанчук  та Віталій Тучинський, викладачі, кандидати іст. наук Анатолій Лисий, Сергій Калитко, Олександр Кравчук, Сергій Гальчак, доцент Вінницького Національного Технічного Університету, історик Леонід Філонов, а також представники ЗМІ від Українського радіомовлення, обласного держаного телебачення, обласної радіостудії«Місто над Бугом», газети обласної ради та облдержадміністрації«Вінниччина», міської газети«Вінницькі вісті».  

 Розповідаючи присутнім про роботу групи науковців над експозицією, Роман Круцик відзначив значний внесок у опрацюванні та наданні архівних матеріалів для неї вінницького дослідника, кандидата історичних наук, провідного спеціаліста Державного архіву у Вінницькій області Костянтина Завальнюка.

Аналізуючи події національно-визвольної боротьби, Роман Миколайович навів ряд досліджених документів, які свідчать про спланований більшовиками характер розправи над українським народом:

- тільки в архівах ЧК на початок 1930-х років було зафіксовано 268 селянських повстань в Україні. 23 грудня 1932 року Балицький у доповідній записці Сталіну з тривогою повідомляв, що в Україні масово зростає Петлюрівський повстанський рух і, якщо так піде й надалі, Україну більшовики можуть втратити. З реакцією Сталін не забарився і 28 грудня надіслав телеграму на місця з вимогою посилити репресії, а  1 січня особисто Косіору Сталіним надіслана повторно аналогічна телеграма. 2 січня Косіор направляє телеграми у всі райони, колгоспи і радгоспи з вимогою посилення репресій і хлібозаготівель. Щоб зламати опір українців було застосовано терор голодом.

Також Роман Круцик звернув увагу на повстанську боротьбу у центральних, східних та південних областях України:

-хочу показати, що в Східній Україні, на Поділлі, Наддніпрянщині національно-визвольний рух 1917-32 рр був більш масштабним, ніж боротьба  в Західній Україні в період Другої світової війни та після її закінчення. Це – свідчення державницьких прагнень українців. Не дивно, що радянська влада робила все можливе, аби стерти цю сторінку історії з народної пам’яті. Аж до 1950-х років фізично знищувалися всі учасники тих подій.

 Описуючи політику російського більшовизму на українських землях, історик наголошує на терміні«окупація», кажучи, що не цуралися цього слова й самі загарбники:

 - Фрунзе у 1921 році заявляв, що в Червоній армії, що діяла на теренах України було 90%«великоросів». 25 мільйонів золотих російських рублів було виділено російськими банками на окупацію України у 1917 році. Як інакше оцінювати те, на території України українців розстрілювали«іменем Російської Федерації». Або практику заручників: якщо те чи інше село не ставало на бік більшовиків, вони набирали заручників з числа жінок і дітей і розстрілювали їх за«жеребом».

 У процесі опрацювання документів виставки знайдено й чимало матеріалів, що змушують по-новому подивитися на окремі історичні процеси. Наприклад, - каже Р.Круцик,- є очевидним, що  з усіх своїх ворогів більшовики найбільше боялися Гетьмана Скоропадського. Нами знайдено документи, що підтверджують: у Москві було проведено дві наради на найвищому рівні, де вирішувалось, як знищити Скоропадського. Спочатку вирішили не фізично його вбити, а підкупом посіяти розбрат серед оточення Гетьмана. Троцький навіть розпорядився виділити для цього 4 мільйони рублів. Але афера не вдалася. Тоді почали розглядатись варіанти вбивства. Як засвідчують документи, вбивство Скоропадського мало стати сигналом до повстання. Насправді повстання проти Гетьмана підняла не стільки Директорія, як московські агенти, що були заслані з Москви у всі куточки України. Про це говорять чекістські докумени. Відомо про 18 засекречених співробітників ЧК, що працювали над«питанням Скоропадського». Є підстави вважати, що якби Директорія приєдналась тоді до Гетьмана, ми можливо не втратили б державу…

Щодо таємних агентів більшовицьких спецслужб, то їх імена поступово стають відомими широкому загалу. Адже, на переконання Р.Круцика, народ має знати своїх«героїв», попри те, що живі їх внуки чи правнуки:

 - Зараз ми готуємо до видання збірку, у якій будуть вміщені біографічні дані середньої та вищої ланки працівників ЧК, ГПУ по кожній області України періоду 1917-1932 рр. Подібний список ми вже опублікували по Івано-Франківщині, деякі люди справді ображалися, але вони мають зрозуміти, що настав час скинути цей камінь з душі і далі жити нормальним життям.    

 Аби матеріали виставки«Народна війна» були доступними не лише відвідувачам, вони вміщені у спеціальний путівник, виданий організаторами. Також відкрито відповідний сайт «Народна війна». Адже роботи над дослідженням визвольного руху, кажуть дослідники,«не початий край. Визвольна боротьба за власну державу - це є політична історія українського народу, української держави. Ось чому наші недруги так заповзято очорнюють визвольну боротьбу українців».

 15 та 16 грудня з експозицією«Народна війна»  продовжували знайомитись студенти педуніверситету, а з 17-го грудня 2011 - вона демонструється для громадськості у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї .

       Експозицію представиляли Голова Київського «Меморіалу», автор книги та експозиції Р. Круцик і член Ради товариства М. Кобилянський».

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ