8 червня 2014 р. в урочищі Демянів Лаз на Івано-Франківщині відбулось вшанування пам’яті жертв комуністичних репресій 1939–1941 рр. Починаючи з 1990 р. тут традиційно на Свято Трійці збирається громадськість Прикарпаття.

Дем’янів Лаз це перші розкопки в Україні, проведені у 1989 р., де за висновками порушеної карної справи та висновками судово-медичних експертиз юридично було доведено злочин тодішньої комуністичної влади. У трьох могилах було виявлено 524 останки серед яких 160 жінок в тому числі і останки немовляти.

У 20-ту річницю розкопок завершено будівництво та впорядкування комплексу Дем’янового Лазу. У підвалах основного пам’ятника «Каплиці дзвіниці» створено музей до експонатів якого увійшли особисті речі закатованих, знайдених при розкопках, а також архівні документи знищених віднайдених у архівах колишнього НКВД. При розкопках у залишках одягу були віднайдені залишки документів (протоколи обшуків і копії вироків) за якими було встановлено біля 30 прізвищ жертв.

В 2009 р. Р. Куциком (ініціатор і керівник розкопок) за встановленими прізвищами у архіві Івано-Франківського СБУ були віднайдені особові карні справи знищених у Дем’яновому Лазі. За цими справами було встановлено ще додатково біля 500 прізвищ розстріляних НКВД жителів Прикарпаття. У створеному музеї вперше наочно проведена люстрація – опубліковані прізвища біля 400 НКВДистів що творили злочини у 1939–1941 рр. на Прикарпатті. Р. Куциком в 2009 р. видана книга «Дем’янів Лаз. Геноцид Галичини» з якою можна ознайомитись на Інтернет сторінці Київського «Меморіалу» за адресою: http://memorial.ktev.ua

Меморіальний комплекс Демянів Лаз є найкращим в Україні місцем вшанування пам’яті жертв комуністичних репресій. Музей створений під керівництвом Романа Круцика, Руслана Коцаби (виконуючий обов’язки директора Музею Визвольних Змагань) та працівників музею.

У цьогорічному вшануванні памяті жертв взяли участь духовенство області, представники місцевої влади, ветерани визвольних змагань, родини розстріляних, представники громадських організацій і партій Івано-Франківської області, представники місцевих ЗМІ та громадськість області.

На мітингу-реквіємі виступив Р. Круцик, який сказав: «У давніх римлян був рецепт гуманітарної інтервенції та знищення народів, що є актуальним і донині: «Щоб перемогти народ без війни, заміни його героїв на власних».

Хіба не це ми бачимо на прикладі українського сьогодення, наповненого намаганнями перевернути історію України, сфальсифікувати чи взагалі змусити забути окремі її сторінки? Час серйозно замислитися: що ми, сучасні українці, втрачаємо разом із власною історією? Тому поверненням правдивої історії і національної памяті повинна займатись держава а не окремі організації і ентузіасти, тоді у нас не повториться ні Криму ні подій Донецька і Луганська…».

IMG 2674IMG 2682IMG 2686IMG 2717IMG 2733-1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ