25 листопада 2014 року в Українському домі відбулася презентація Музейної експозиції «Народна війна» та Першого тому Збірника документів «Чекістське досьє окупованої України».

 5682

Захід відкрив голова «Меморіалу» Степан Кубів, який провів паралелі між нинішньою війною з Росією та визвольними змаганнями 1917-1923 років, закликав пам’ятати і шанувати чин полеглих героїв Небесної сотні та українських військових, які віддали життя, захищаючи Україну під час АТО та повідомив, що стараннями «Меморіалу» світ побачив перший том унікальної збірки документів «Чекістське досьє окупованої України». В цьому збірнику оцифровані документи, які прямо свідчать про злочини російської окупаційної влади в Україні та розповідають про деталі збройного опору українського народу.

5794

Після того слово надали історикам, урядовцям та громадським діячам, які допомагали у відкритті виставки та намагалися в той чи інший спосіб нести історичну правду в маси.

Роман Круцик, історик, заступник голови Товариства «Меморіал» імені Василя Стуса:

«Коли ми вперше презентували нашу виставку, то викликали цим велике занепокоєння в Росії. Місцева Держдума навіть висловила протест проти виставки і закликала її заборонити. Тому коли до влади прийшов Янукович, нас стали пресувати, за наказом своїх господарів з Москви екс-президент доручив Вадиму Колесниченку організувати переслідування нашої ініціативи. В Кремлі добре знали, хто саме організував війну, окупацію, голод та репресії в Україні. Це була Росія, хай і червона. Тому Путін і компанія так бояться, що ми почнемо писати і поширювати правдиву історію.

Попри переслідування за часів Януковича, нам тим не менш вдалося відвідати 18 областей і оцифрувати близько 20 тисяч документів. Презентації нашої виставки відбувалися навіть на Сході.

Щодо книги «Чекістське досьє окупованої України», яку я хочу сьогодні презентувати, то вона стала зводом документів, які свідчать – в період з 1917 по 1952 рр. Україна не припиняла боротьбу. Є дуже цікаві матеріали, які, наприклад, доводять, що самі чекісти визнавали: Організація Українських Націоналістів не була причетна до співпраці з нацистами.

В першому томі – далеко не повний звід документів, які ми хочемо зробити надбанням громадськості. Тому будемо видавати незабаром ще 2 томи. Нинішнє видання будемо в свою чергу передавати в кожен університет, де є історичний факультет, в кожну обласну бібліотеку».5832

Олександр Сич,Віце-прем’єр-міністр України:

«Через історичні обставини ОУН і УПА зуміли більше реалізувати власні ідеї у Західній Україні. Хоча насправді материнським середовищем націоналізму є схід. І перші націоналістичні організації — чи то Братство тарасівців, чи то Українська народна партія — родом зі сходу нашої держави. 

На додачу скажу, що свого часу американський історик Томпсон відзначив, що задача кожної постколоніальної держави – написати свою власну історію без впливу колонізаторів. Тому зараз українська нація має написати і представити свою власну історичну правду».

5842

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України:

«Чекістське досьє окупованої України» - це книга не лише про історію, а про нас з вами сьогодні. Тому вона має бути в кожній шкільній, кожній сільській бібліотеці. Кожен українець повинен мати доступ до оцифрованого матеріалу, аби ми раз і на завжди, хай може і не зараз, а через покоління, подолали наслідки колонізації».

5882

Іван Патриляк, доктор історичних наук, професор КНУ імені Тараса Шевченка:

«Дійсно, найперші документи, заклики до визволення України, в тому числі – з під російського панування, з’явилися не у Львові, а в Києві. Нещодавно мені потрапила до рук листівка Кирило-Мефодіївського братства, датована 1847 роком, в якій було гасло «За вільну Україну без кацапів!»

Щодо нинішньої ситуації, то варто акцентувати увагу на наступному: в усі часи після революцій відбувався процес контрреволюції, який супроводжувався військовою інтервенцією. Так було і під час Великої французької революції, так було після революції 1917 року, теж саме ми бачимо й зараз – після Майдану Росія розпочала гібридну війну із залученням регулярної армії. Там, в Кремлі, ставлять за мету не лише не допустити відновлення історичної спадщини, але й повністю знищити Україну. Але Україна, попри путінські плани, житиме, а значить – перемагатиме».

5873

Володимир В’ятрович,директор Українського інституту національної пам’яті:

«Якби Віктор Янукович хоч трохи знав українську історію, він би сто разів подумав, чи варто чинити тиск на українців і «закручувати гайки». Але він не вчив її, не знав, що українці завжди боролися, навіть в умовах тотальних репресій, тому цілком закономірно за це поплатився. Прикро, що не лише екс-президент не знає правдиву українську історію. Її не знає і світ, тому і не розуміє, що реально в Україні відбувається. Але ми це все по декілька разів проходили – була в нас і гібридна війна, і створення паралельних органів влади, і підконтрольні місцеві збройні формування, й інтервенція. В Москві історію пам’ятають краще, тому Путін діє добре перевіреними більшовицькими методами. Отже, настав час світові дізнатися правду історії. Тому дуже добре, що матеріали виставки дубльовані англійською мовою».

5887

Додамо, що виставка буде діяти в Українському домі до 30 листопада в малій залі, відвідати її може кожен бажаючий – вхід безкоштовний.

Репортаж 5 каналу - https://www.youtube.com/watch?v=oTQUu3gbG3o

Більше фото з презентації книги Ви можете знайти на офіційні сторінці Київської міської організації Меморіал ім.Василя Стуса в мережі facebook - https://www.facebook.com/ukrmemorial

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ