У львівському Палаці мистецтв, 22 січня була відкрита виставка «Народна війна 1917-1932» та відбулась презентація книги під назвою «Чекістське досьє окупованої України.

DSC 5991

Майже три роки дослідники київського «Меморіалу ім. Василя Стуса» та Громадського інституту історичної пам’яті працювали в архівах та укладали матеріали.

«Звівши докупи всі ці документи, ми були вражені розмахом визвольної боротьби на теренах Центральної і Східної України. 268 збройних повстань відбулися з 1917 по 1932 рік. Це були цілі райони, створювалися такі республіки, як Холодноярська, які по 3 місяці не підпускали до себе більшовицькі війська. Нас 70 років вчили, що в Україні була громадянська війна, але документи свідчать, що понад 85% Червоної армії в Україні становили росіяни. Це була жорстока військова окупація. На кінець 1920 - початок 1921 року в Україні було мільйон 200 тисяч російського війська, 35 дивізій і 10 бригад, які були об’єднані у 5 армій», –  розповів автор, дослідник та впорядник виставки Роман Круцик.

Виставка мала два розділи. У першому висвітлені процеси державотворення України: на основі опрацьованих документів та фотографій (що експонувались українською та англійською мовами) кожен відвідувач міг відтворити добу Центральної Ради, Директорії УНР та Гетьманату.

Інший розділ присвячений визвольній боротьбі українців в період з 1917 по 1932 роки. На картах позначенні дата та місце, де відбувались повстання в той час.

Експозиції вже були представлені раніше в 50 містах України. Сам автор зазначив, що «В таких містах як: Київ, Одеса, Бердянськ та Херсон – виставка будить людей». Це й не дивно, адже проведення таких виставок є одним з найкращих способів ще ближче познайомити людей з історією свого народу та підняти національну свідомість.

«Коли я сидів в архівах у Херсоні, Одесі, Миколаєві, у мене, як у галичанина, просто серце раділо, коли я читав документи і бачив, який був патріотизм у тих краях і до чого довели цей край зараз. Тому мені дуже хотілося зробити цю виставку, аби показати, зокрема, молодим східнякам, про яких ми часто кажемо, що вони інертні, як воювали їхні діди. Воювали не за хліб, а за українську державу», – сказав Роман Миколайович.

Згодом виставка буде представлена в різноманітних навчальних закладах Львова та інших містах України, зокрема у Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі.

DSC 5995

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ