DSC 002

 У столиці презентували оцифровані «паспорти» областей України, підготовлені КДБ 

 Науковці Всеукраїнського товариства «Меморіал» уклали трьохтомник «Чекістське досьє окупованої України», у якому розмістили унікальні фотокопії так званих «паспортів областей» нашої держави, підготовлених КДБ Радянського Союзу.

Про це під час презентації видання в Укрінформі повідомив народний депутат від БПП, голова Всеукраїнського товариства «Меморіал» Степан Кубів.

«Науковці Товариства «Меморіал» під керівництвом Романа Миколайовича Круцика впродовж трьох років опрацювали 56 томів Державного архіву КДБ, а потім вже і СБУ. Трьохтомник «Чекістське досьє України», який до 2009 року не міг бути сформований, тому що був гриф «Секретно», сьогодні побачив світ», - розповів Кубів.

За його словами, у першому томі збірки вміщено політико-історичну характеристику, тобто «паспорти» Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Дрогобицької, Житомирської та Закарпатської областей; у другому - Ізмаїльської, Запорізької, Кам'янець-Подільської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Луганської, Миколаївської та Станіславської областей, а в третьому томі - «паспорти» Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

У свою чергу заступник голови Товариства «Меморіал» та автор книги Роман Круцик зауважив, що у 1944-1950 роках було здійснено «паспортизацію» України. Він пояснив, що так звані «паспорти» становили собою документи, у яких комплексно було описано та охарактеризовано особливості всіх регіонів - географію і клімат, населення, його національний і соціальний склад, економіку й господарство та інше.

«Інформації настільки багато там (у «паспортах» - ред.). Звичайно, вона носить загальний характери радянського стилю, але багато статистики та інформації, про яку я навіть і не знав. Коли почав читати про Донецьку область, то виявляється в Донецькій області в кожному районі був осередок ОУН... Дається економічна характеристика, навіть аж до смішного - пораховано, скільки колгоспів, скільки в колгоспах корів, коней і навіть свиней і кіз. В районі - скільки сільрад, скільки працюючих, скільки по національності, скільки учбових закладів, учнів, студентів», - зазначив Круцик.

Він також зауважив, що для опублікування трьохтомника знадобилося близько півмільйона гривень, тому перший том книги видано за рахунок спонсорських коштів підприємців і членів Товариства, другий - Міжнародного фонду «Відродження», а третій - завдяки фінансовій допомозі діаспори з Канади та США.

Водночас Круцик наголосив, що згідно з розпорядженнями Президента України, Міністерства освіти та Міністерства культури комплект книг «Чекістське досьє окупованої України» безкоштовно передається усім обласним публічним бібліотекам, державним і галузевим архівам та університетам України.

На презентації також був присутній Голова Галузевого Державного Архіву Служби Безпеки України  Ігор Кулик

DSC 009

А також Станіслав Кульчицький(1937,Одеса) — доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України 20-30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України Національної академії наук України. 

DSC 008

Відео з прес-конференції:

https://www.youtube.com/watch?v=tyTLnFc3Pao

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ