«Чекістське досьє окупованої України» – трьохтомний збірник унікальних матеріалів підготовлений Київською міською організацією Всеукраїнського «Меморіалу» ім. Василя Стуса 30 квітня 2015 р. був представлений у м. Івано-Франківську.
Презентація відбувалася у приміщенні обласної наукової бібліотеки. У ній взяли участь: екс віце-прем’єр міністр України Олександр Сич, професор Івано-Франківського національного технічногоуніверситету нафти і газу Дмитро Дзвінчук, екс голова міської ради Івано-Франківська Зиновій Шкутяк, представники 3-х Івано-Франківських вишів, журналісти місцевих ЗМІ, керівники місцевих архівів, лідери громадських організацій, студенти та громадськість міста.
Заступник голови Всеукраїнського «Меморіал», Директор музею «совєтської окупації» Роман Круцик, як керівник і автор трьохтомника у своїй доповіді зупинився на окремих розділах видання, навів цікаві історичні факти та статистичні дані з визвольної боротьби українців 1917-1950 р. Провів паралель між окупацією України Росією в 1917- 1923 рр та агресивними діями сьогодні у Криму і Донбасі. Також повідомив, що трьохтомник виданий на основі 56 томів 13 фонду архівів СБУ, так званих «Паспортів України». У трьохтомнику міститься більше 3 тис. раніше невідомих документів, оскільки до 2009 р. вони були тільки для вжитку чекістів і вищого партійного керівництва і знаходились під грифом «секретно».
За вказівкою Москви, у 1944–1950 роках було здійснено «паспортизацію» України. У тьохтомнеку окремими документами подаються паспорти всіх тогочасних районів України.Окрім існуючих сьогодні областей у трьохтомнику містяться паспорти Дрогобицької Ізмайлівської і Камянець-Подільскої областей, що існували на момент створення паспортів. Радянські каральні органи та партійні структури створили комплексне інформаційно-статичне зведення всіх українських областей. В цих документах, системно було описано та охарактеризовано особливості регіонів: географію та клімат; населення, його національний та соціальний склад; економіку та господарство; історичне минуле, культурне та суспільно-політичне життя; оперативну обстановку на час підготовки документів.
Головне завдання цих матеріалів полягало в тому, щоб, на основі об’єктивної інформації, забезпечити надійну «радянізацію» українських земель та попередити будь-які прояви визвольних устремлінь українців.
У трьох томах збірника поміщено загальну політико-економічну характеристику Східних (1917-1950рр.) та Західних (1939-1950рр.) областей України.
В рамках реалізації, проект став міжнародним, оскільки до його фінансування долучилися українські меценати, Міжнародний фонд «Відродження» та українська діаспора.
В даний час комплект книг «Чекістське досьє окупованої України» за розпорядженням адміністрації Президента України, Міністерства освіти і Міністерства культури безкоштовно передаються усім обласним публічним бібліотекам, державним і галузевим архівам та університетам всієї України.
Роман Куцик відповів на чисельні запитання учасників заходу. На презентації виступили: Член ради «Меморіалу», професор В. Шендеровський, професор Дмитро Дзвінчук, Зиновій Шкутяк, Олександр Сич.
На завершення презентації Роман Куцик подарував добірку книг, виданих «Меморіалом», для Івано-Франківської обласної бібліотеки та передав трьохтомники «Чекістське досьє окупованої України» місцевим архівам та університетам.
Рада товариства «Меморіал»