DSC 006

«Чекістське досьє окупованої України» – трьохтомний збірник унікальних матеріалів  підготовлений Київською міською організацією Всеукраїнського «Меморіалу» ім. Василя Стуса 30 квітня 2015 р. був представлений у м. Івано-Франківську.

Презентація відбувалася у приміщенні обласної наукової бібліотеки. У ній взяли участь: екс віце-прем’єр міністр України Олександр Сич, професор Івано-Франківського національного технічногоуніверситету нафти і газу Дмитро Дзвінчук, екс голова міської ради Івано-Франківська Зиновій Шкутяк, представники 3-х Івано-Франківських вишів, журналісти місцевих ЗМІ, керівники місцевих архівів, лідери громадських організацій, студенти та громадськість міста.

Заступник голови Всеукраїнського «Меморіал», Директор музею «совєтської окупації» Роман Круцик, як керівник і автор трьохтомника у своїй доповіді зупинився на окремих розділах видання, навів цікаві історичні факти та статистичні дані з визвольної боротьби українців 1917-1950 р. Провів паралель між окупацією України Росією в 1917- 1923 рр та агресивними діями сьогодні у Криму і Донбасі. Також повідомив, що трьохтомник виданий на основі 56 томів 13 фонду архівів СБУ, так званих «Паспортів України». У трьохтомнику міститься більше 3 тис. раніше невідомих документів, оскільки до 2009 р. вони були тільки для вжитку чекістів і вищого партійного керівництва і знаходились під грифом «секретно».

DSC 003

За вказівкою Москви, у 1944–1950 роках було здійснено «паспортизацію» України. У тьохтомнеку окремими документами подаються паспорти всіх тогочасних  районів України.Окрім існуючих сьогодні областей у трьохтомнику містяться паспорти Дрогобицької Ізмайлівської і Камянець-Подільскої областей, що існували на момент створення паспортів. Радянські каральні органи та партійні структури створили комплексне інформаційно-статичне зведення всіх українських областей. В цих документах, системно було описано та охарактеризовано особливості регіонів: географію та клімат; населення, його національний та соціальний склад; економіку та господарство; історичне минуле, культурне та суспільно-політичне життя; оперативну обстановку на час підготовки документів.

Головне завдання цих матеріалів полягало в тому, щоб, на основі об’єктивної інформації, забезпечити надійну «радянізацію» українських земель та попередити будь-які прояви визвольних устремлінь українців.

У трьох томах збірника поміщено загальну політико-економічну характеристику Східних (1917-1950рр.) та Західних (1939-1950рр.) областей України.

В рамках реалізації, проект став міжнародним, оскільки до його фінансування долучилися українські меценати, Міжнародний фонд «Відродження» та українська діаспора.

В даний час комплект книг «Чекістське досьє окупованої України» за розпорядженням адміністрації Президента України, Міністерства освіти і Міністерства культури безкоштовно передаються усім обласним публічним бібліотекам, державним і галузевим архівам та університетам всієї України.

Роман Куцик відповів на чисельні запитання учасників заходу. На презентації виступили: Член ради «Меморіалу», професор В. Шендеровський, професор Дмитро Дзвінчук, Зиновій Шкутяк, Олександр Сич.

DSC 004

DSC 002

DSC 008

На завершення презентації Роман Куцик подарував добірку книг, виданих «Меморіалом», для Івано-Франківської обласної бібліотеки та передав трьохтомники «Чекістське досьє окупованої України» місцевим архівам та університетам.  

Рада товариства «Меморіал»

DSC 009

DSC 011

DSC 012

DSC 013

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ