Голова Київської міської організації "Меморіал" імені Василя Стуса Іван Окоєв взяв участь у прес-конференції "Компроміси Нюрнберзького трибуналу та сучасні наслідки", яка відбулася 20 листопада 2015 року року в УКРІНФОРМі (м. Київ)

100 2195.JPG фото УКРІНФОРМ

З ініціативи ГО «Європейський християнський конгрес»  до 70-річчя створення Нюрнберзького міжнародного військового трибуналу 20 листопада 2015 року в УКРІНФОРМі (м. Київ) відбулася прес-конференція «Компроміси Нюрнберзького трибуналу та сучаснінаслідки». Захід зібрав істориків, юристів, громадських діячів, представників українських церков, а також студентів з метою довести до суспільства в Україні та світі думку про неможливість існування сучасної цивілізації в умовах безкарності злочинів проти людства та людяності, які не мають терміну давнини, але через уникнення покарання породжують ще більші злочини. Під час круглого столу, що  відбувся в рамках прес-конференції, була ухвалена Резолюція.

Прес-конференція відкрилась показом матеріалів радянської кінохроніки Нюрнберзького трибуналу, які були надані Владиславом Берковським, директором Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного.

Володимир Авер’янов, президент «Європейського християнського конгресу», зазначив: «Ще до початку трибуналу в Нюрнберзі сторона звинувачення з боку СРСР відкинула дев’ять питань, які стосувалися початку Другої світової війни. Поза розглядом залишилось усе, що стосувалося договору та секретного протоколу між Німеччиною і Радянським Союзом, анексії країн Балтії, вторгнення СРСР в Польщу. Головний компроміс цього трибуналу — це те, що СРСР фактично з країни-агресора та окупанта, одного з розпалювачів Другої світової війни,  перетворився  у “визволителя”. І с того моменту світ став заручником непокараних злочинів радянського тоталітаризму».

Як справедливо зазначив у своїй доповіді Георгій Папакін, директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України, «не тільки радянська сторона вивела з процесу розгляду певні питання, так само зробила і Великобританія, і Сполучені Штати, але напевно, що найбільше виведених питань стосувалось участі Радянського Союзу в Другій світовій війні».

Окремі злочини радянського режиму в Другій світовій війні аналізувала Мирослава Антонович, керівник Центру міжнародного захисту прав людини (Національний університет «Києво-Могилянська академія»). Вона нагадала, що «в листопаді 1940-го року між нацистською Німеччиною і СРСР велись офіційні таємні переговори про приєднання СРСР до європейської осі, що означало фактичний розподіл східної півкулі планети між учасниками укладання пакту — чотирма державами: нацистською Німеччиною, фашистською Італією, Японською імперією та комуністичним СРСР, які зобов’язувались підтримувати один одного. Тож серед винних у розв’язанні Другої світової війни був і комуністичний Радянський Союз. Тим не менш, ця країна не тільки не була покарана, але й стала співзасновницею органу з покарання за злочини, в яких була винна сама. Ми знаємо, що безкарність Німеччини в Першій світовій війні породила Другу світову війну, і таких прикладів в історії достатньо. Тож якщо комуністичне минуле не буде засуджене й подолане, його сучасні послідовники породжуватимуть нові злочини у формі агресії і військових конфліктів. У християнських термінах байдужість до зла, його толерування — це також зло».

Богдан Нагайло, MasterofArts, M.A. (History), історик та журналіст, колишній співробітник ООН, висловив думку, що «не всі зацікавлені у Нюрнбергу-2, тому що для міжнародної спільноти це стане відкриттям скриньки Пандори. Компроміси були тоді, є вони в світовій політиці й тепер, тож треба бути реалістами. Краще працювати над тим, як знайти шляхи об’єднання громад, які мають зовсім різне поняття про історію». На це Володимир Авер’янов відповів: «Наш проект — інформаційний. Якщо держави не хочуть створити Нюрнберг-2, то треба створити Нюрнберг громадський. Самим турбуватися про себе. Суспільство повинно зрозуміти, що українці — найбільш постраждала нація XX сторіччя — не є розмінною монетою у чиїхось політичних іграх».

Іван Окоєв, голова Київського відділення Українського добровільного культурно-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса, зачитав вірш українського поета Олександра Олеся «Європа мовчала», а потім додав, що у цього питання є й внутрішня сторона: «Чому ми мовчимо?».

У Резолюції, яку ухвалили учасники круглого столу, проведеного під час прес-конференції, наголошується: «…сучасний світ виявився заручником непокараних злочинів радянського тоталітаризму, бо компроміси Нюрнберзького військового трибуналу 1945–1946 рр. залишили їх поза розглядом… Україна як найбільш постраждала сторона у Другій світовій війні, без якої не можлива була перемога, яка була співзасновником та членом ООН під час розпаду СРСР на відміну від Росії, якої там не було, яка єдина в світі добровільно і під гарантії інших держав відмовилась від власної ядерної зброї і внаслідок цього потерпає від агресії з боку члена РБ ООН — Росії, повинна стати постійним членом РБ ООН».

Також у Резолюції йдеться про необхідність видання повного корпусу документів і матеріалів Нюрнберзького військового трибуналу 1945-1946 рр. з україномовним авторизованим перекладом у 42 томах.

Повний запис прес-конференції можна переглянути на відео.

Пресс-служба ГО «Європейський християнський конгрес»

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ