Київська міська організація Товариства "Меморіал" ім. В.Стуса висловлює протест та громадський осуд органів вищої виконавчої влади України стосовно невиконання Розпоряджень та доручень Президента по вшануванні пам'яті жертв репресій комуністичного режиму похованих в Биківнянському лісі.
В березні 2000 року на могилах жертв комуністичних репресій в Биківнянському лісі здійснено черговий акт вандалізму: понівечено металеве облицювання 5-ти метрового хреста на братській могилі, пошкоджені написи, поламані лавки, вчинено наругу над скульптурою в'язня на Броварському шосе.

Товариство "Меморіал" вважає, що акти вандалізму в Биківні є наслідком безвідповідального ставлення окремих посадових осіб правоохоронних органів та органів виконавчої влади до своїх обов'язків.
Ще 11 серпня 1994 року розпорядженням № 98/94-рп Президент України Л.Кучма підтримав ініціативу громадськості, щодо вшанування пам'яті жертв політичних репресій, похованих у селищі Биківня (м. Київ). Названим розпорядженням зобов'язувалося тодішній Кабінет Міністрів України у місячний термін затвердити заходи по вшануванню пам'яті жертв репресій. Також пропонувалося в 1994-1995 роках оголосити відкритий міжнародний конкурс по спорудженню меморіального комплексу з відповідною музейною експозицією. Згадане розпорядження було виконане тільки частково. Передбачені розпорядженням роботи не виконуються: до цього часу не визначений статус Меморіалу, не організована його охорона, Биківнянські поховання є запущеними і нагадують смітєзвалище.
Правоохоронними органами не розслідується кримінальна справа по факту масового знищення людей комуністичним режимом в 1937-1941 роках поблизу селища Биківня Ще 05.12.88 р. прокуратурою Української РСР була порушена кримінальна справа. Попереднє слідство по цій справі неодноразово зупинялось. Останній раз слідство було закрите 30.12.98 р. Нас не можуть не дивувати мотиви закриття справи "на підставі ст. 6 п.п. 3,8 КПК України в зв'язку з закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності наркомів внутрішніх справ УРСР та інших посадових осіб причетних до фальсифікацій кримінальних справ на розстріляних". Адже Биківнянські поховання є одними з найбільших на Україні ( більше 100 тисяч громадян). Як можна підводити під термін давності правоохоронцями незалежної Української держави таке масове знищення людей?
Громадські організації та партії України неодноразово зверталась до Верховної Ради України, до правоохоронних органів про продовження розслідування Биківнянської кримінальної справи. За резолюцією Президента на звернення Товариства "Меморіал" від 15 липня 1999р. в Головному управлінні військових прокуратур Генеральної прокуратури України рішення про зупинення справи було скасоване, як винесене передчасно, а матеріали справи направлено у військову прокуратуру Північного регіону України. Президентом також була підтримана пропозиція Товариства "Меморіал" про створення Державної комісії по розслідуванню злочинів комуністичної системи та об'єднання всіх справ по місцях масових розстрілів громадян України, попередньою комуністичною владою, в одну кримінальну справу. Однак Кабінет Міністрів України просто- напросто проігнорував доручення Президента України, а Генеральна прокуратура України листом від 09.09.99 р. № 04/1-6428-88 обмежилась неграмотною відпискою про небажання проводити розслідування злочинів про масові вбивства громадян України. Мало того, сьогодні активно йде процес реабілітації колишніх правоохоронців винних у масових репресіях і роблять це сьогоднішні правоохоронні органи незалежної України в супереч Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій". Такі дії та бездіяльність органів виконавчої влади і правоохоронних органів і провокують чисельні випадки вандалізму над українськими св'ятинями. Руйнування хреста на братській могилі в Биківні, забиття цв'яха в ніс скульптури політв'язня на Броварському шосе не можна кваліфікувати хуліганським випадом. Це вандалізм з політичним підтекстом, наруга над пам'яттю, яку свідомо чинить противники незалежності Української держави.
Ми застерігаємо вище керівництво держави, що в разі не вжиття відповідних заходів по недопущенню актів вандалізму, невиконання розпоряджень та доручень Президента по розслідуванню комуністичних злочинів в Україні та надання статусу Биківнянським похованням історико-меморіального заповідника, Товариство вдасться до організації масових акцій протесту (мітингів, пікетів, голодівок) біля ур'ядових приміщень.
Ми схвалюємо Указ Президента від 29.02.2000 р. "Про проведення в 2001 р. Днів пам'яті жертв Бабиного Яру", але не можна миритись з тим, щоб у незалежній Українській державі жертви ділили на своїх і чужих. Жертва є жертва і в неї був кат, незалежно від національності.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ