Виповнюється одинадцять років від дня проголошення незалежності України. За цей час Україна була визнана світом як самостійна і незалежна держава із власними історичними і культурними традиціями, країна, що прагне віднайти своє місце у міжнародній спільноті, прагне до побудови громадянського суспільства, утвердження демократичних цінностей.
Разом з тим час, що минув, зробив ще більш очевидними проблеми, які наполегливо належить розв'язувати, якщо ми дійсно прагнемо жити без тягаря минулого, що заважає нам стати цивілізованою нацією. Одна з таких проблем - переосмислення важкого тоталітарного минулого, пов'язаного із комуністичною диктатурою, що панувала понад сімдесят років і залишила по собі сліди, що ще й донині даються взнаки. Це стало ще більш очевидним після останніх парламентських виборів, в результаті яких ступінь недовіри між органами вищої державної влади і значною частиною українського суспільства збільшилась. Найновіші соціологічні опитування свідчать про неабияку популярність так званих "лівих сил", що прагнуть за допомогою демагогії і безвідповідальних обіцянок привернути до себе людей, штовхають їх на шлях повторення помилок минулого. Їм підігрують окремі політичні партії, які не дістали належної підтримки населення на виборах і прагнуть, добравшись завдяки політичним махінаціям до вищих державних посад, задовольнити свої партійні амбіції. Все це на тлі негативних явищ сьогодення (таких як корупція, зростання злочинності, безвідповідальність владних структур перед народом, намагання шляхом політичних інтриг обмежити самоврядування в столиці України - місті Києві й виходу з під пера вищої виконавчої влади рішень та розпоряджень по відзначенню сумнівних історичних дат та інше) створює небезпеку відродження потягу до "сильної руки", яка, мовляв, здатна нарешті навести порядок в державі, тобто до відродження продиктаторських настроїв.
Товариство "Меморіал" звертає увагу на те, що дотепер на державному рівні не дано належної оцінки жахливому комуністичному експерименту, що забрав життя десятків мільйонів людей, нехтував елементарними правами людини, відкинув Україну на узбіччя історичного розвитку. Складається враження, що владні структури в Україні роблять все, щоб не досліджувати і не оцінювати "совєтське" минуле. Тим самим ніби реалізується проект історичної амнезії.
Напередодні 11-ї річниці проголошення незалежності України ми вважаємо своїм обов'язком звернути увагу громадськості на цю негативну тенденцію і категорично засуджуємо таку позицію владних структур.
Саме тому у переддень всенародного свята ми звертаємо на це увагу вищої державної влади та вимагаємо від неї дати чітку політико-історичну і правову оцінку комуністичному тоталітаризму, застерігши тим самим народ України від повторів помилок минулого.

Конкретним кроком на шляху до цього могло би стати:

- створення спеціальної Державної комісії для розслідування та надання політико-правової оцінки комуністичним репресіям в Україні;
- проведення повного об'єктивного та гласного розслідування так званої "Биківнянської справи" та інших справ що стосуються місць масових захоронень жертв комуністичних репресій в Україні, з проведенням ексгумації, криміналістичних і судово-медичних експертиз та перепоховання жертв;
- вжити необхідних заходів по недопущенню зволікань при реалізації Постанови Кабінету Міністрів України №546 від 21 травня 2002р. "Про створення Державного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили".

Пам'ятаймо про важке минуле і тоді майбутнє нашої державності буде значно щасливішим.

Прийнято на розширеному засіданні Ради Товариства 20.08.2002р. м. Київ. вул.. Стельмаха 6-А.

Голова Товариства
Р. Круцик

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ