hyprapor2

Шостого листопада в Українському домі відбулася презентація експозиції «Народна війна», яку підготували науковці Київської міської організації Товариства «Меморіал» на чолі з її головою, автором проекту Романом Круциком, за активної участі молодого науковця, історика Сергія Жовтого та дизайнера Оксани Женжери.

Розповідаючи про роботу над експозицією, Роман Круцик зазначив, що в державних і галузевих архівах вісімнадцяти областей України опрацьовано та оцифровано понад 350 фондів і близько 1500 архівних справ. Документи переконливо засвідчують непримиренність українського народу до більшовицької окупації, боротьба проти якої в усіх регіонах Великої України тривала впродовж 25-ти років, - саме такий період (1917-1932 рр.) охоплює експозиція. Це була справжня народна війна проти російського окупаційного режиму, за незалежну Українську державу.

Про унікальність експозиції говорили у своїх промовах голова Української Всесвітньої координаційної ради, відомий громадський і політичний діяч, поет Дмитро Павличко, екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко, видатний громадський діяч і філософ Євген Сверстюк, член ради Київського «Меморіалу» Петро Белей, голова Всеукраїнського Товариства «Меморіал» Лесь Танюк, професор Василь Шендеровський. Вони, зокрема, відзначили гігантську працю Київського «Меморіалу» та його голови Романа Круцика в царині дослідження історії України ХХ століття. ЇЇ результатом стали постійно діючі в Музеї совєтської окупації - також створеному «Меморіалом» - експозиції «Забуттю не підлягає. Хроніка комуністичної інквізиції», «Українські Соловки», «Київський мартиролог», а від нині - ще й «Народна війна». Матеріали останньої, підкреслювали учасники презентації, необхідно видати книгою і поширити в навчальних закладах та бібліотеках. Що особливо актуально тепер, коли адепти Москви в Україні заходилися переписувати нашу історію, підручники, нав'язувати повний зневаги до України та приниження національної гідності українців російський імперський погляд. А людина, яку довго принижують, втрачає здатність до боротьби, творчої праці, відпірність до зла.

Особистість, для якої свобода - це стан душі, ніколи не змириться з рабством, як не мирилися з ним наші прадіди, чий славний чин зафіксовано в 23-х розділах експозиції «Народна війна». Більшовицька Росія мобілізувала проти них усю свою мілітарну потугу, знищила мільйони українців, заселила їхні землі чужинцями і на штиках встановила червону диктатуру. 1920 року Лев Троцький писав: «Радянська влада на Україні змогла втриматися лише силою Москви, великоруських комуністів Червоної армії». Чи це не найкраща ілюстрація до «торжества» більшовизму в Україні? На основі архівних документів в експозиції подаються статистичні дані про кількість селянських збройних повстань в Україні, повстанських загонів, підпільних антибільшовицьких організації, загонів самооборони та стихійних виступів селян проти окупантів. Упродовж 1917-1932 років в Україні діяли 692 підпільні організації та їхні осередки, 1435 повстанських загонів, з них - 689 відомих, 746 - маловідомих. За чекістськими документами в цей період в Україні відбулось 268 селянських повстань.

Більшовицька влада у війні проти українців застосовувала підступні та жорстокі методи. Для керівництва боротьбою проти українських повстанців були утворені особливі «трійки» - органи позасудової розправи, які мали надзвичайно широкі повноваження: організація і розпуск сільських рад і ревкомів, створення мережі таємної агентури ЧК - «сексотів», допити полонених повстанців. «Трійки» виносили вироки про розстріли українців і самі ж їх розстрілювали. Повстанців, які в 1918-1924рр., повіривши у радянську амністію, здавались, уже починаючи з 1926 року, знову виловлювали і розстрілювали. Документи засвідчують, що тих селян, які відбули совєтське покарання, згодом знову засуджували - до кари смерті. Отамана Ананія Волинця, організатора повстанського руху на Поділлі, арештовували двічі, 1941 року його засудили до смертної кари. В останньому слові А. Волинець сказав: «Я знаю, що сьогодні помру, але також пам'ятайте, що всі ви, починаючи від Сталіна, обов'язково виздихаєте завтра».

В експозиції використано понад 300 світлин, багато з яких оприлюднені вперше. Зокрема, зустрічаємо тут унікальні світлини і документи однієї з підпільних учнівських організацій Херсонщини, Що 1928 року випускала підпільну газету і листівки, а також планувала вбивство трьох комуністів, які по-звірячому знущались над селянами. Студентська підпільна організація діяла 1927 року в одному з технікумів Поділля. Примітно, що смертні вироки українцям більшовицька влада виносила «Именем РСФСР…»

… «Наш дух не занепав, і воля до боротьби не вмерла», - скаже повстанець легендарного Холодного Яру Гордій вже на зорі нашої Незалежності. 90-літній козак-повстанець із Черкащини передавав нам заповіт побратимів, і очі його світилися відвагою та юнацьким завзяттям. Це було року 1993-го, на Чигиринщині, в селі Медведівка. Вже нема на світі того повстанця Чорноліського полку, та його слова, воля до змагу, беззавітна любов до України сьогодні знову ожили, закарбовані у документах «Народної війни».

Марія Базелюк,

член ради Київської міської організації Товариства «Меморіал»

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ