Марія Базелюк

PSNV_VY_RK1Сьомого лютого в приміщенні Київської міської організації товариства «Меморіал» відбулася презентація сайту «Народна війна», в основі якого - електронна версія однойменної виставки, з якою кияни і гості столиці мали можливість ознайомитися в листопаді минулого року в Українському домі. Саме тоді й зародилася ідея за матеріалами експозиції створити веб-сторінку, яка висвітлювала б досі маловідомі факти історії України XX століття,а саме - всенародний опір російсько-більшовицькій окупації, який Кремлю вдалося зламати лише після ним же організованого Голодомору 1932-1933 рр. Документи розвіювали міф, створений радянською ідеологією та нав'язуваний не лише жителям колишніх республік СРСР, а й світовій громадськості, про те, начебто українці «радісно вітали» жовтневий переворот 1917 року в Петербурзі та запопадливо встановлювали «диктатуру пролетаріату» на своїй Батьківщині. Насправді жодної «тріумфальної ходи» радянської влади в Україні не було. Щоб окупувати нашу Батьківщину, уряд червоної Росії залив її кров'ю.

Голова Київського «Меморіалу», який разом із колегами вивчав документи в історичних і галузевих архівах і в розсекречених фондах архіву СБУ 18-ти областей, стверджує, що для окупації України Кремль кинув 1 мільйон 200 тисяч осіб лише регулярного війська. А ще ж були «частини особливого призначення » ЧК, ГПУ, міліція, винищувальні й каральні загони. Та навіть такій мілітарній потузі впродовж років не вдавалося здолати український національно-визвольний рух, яким була охоплена вся «підрадянська» Україна, що прагнула незалежності. На презентації сайту Віктор Ющенко розповів, як, знайомлячись із матеріалами експозиції в Українському домі, жалів, що її зможуть побачити лише тисячі відвідувачів, а треба, щоб правду про всенародний опір України російській окупації знали мільйони, знав світ, і це можуть забезпечити сучасні інформаційні технології. Тож за підтримки партії «Наша Україна», Інституту Президента Віктора Ющенка було створено електронну версію музейної виставки «Народна війна» (www.narodnaviyna.national.org.ua), яка стане воістину міжнародною. У травні розміщені на сайті текстові описи будуть перекладані англійською та російською мовами. Не випадково голова політради «Нашої України» Валентин Наливайченко назвав сайт «Народна війна» «Вікіліксом» для тих, хто намагається спотворити нашу історію. Його внесок, як колишнього голови СБУ, у «розсекречення правди», що була за сімома печатками в архівах спецслужб, важко переоцінити.

 

PSNV_VN_RK1Презентація сайту була багатолюдною. Вона відбувалася за участю згаданих вище Віктора Ющенка і Валентина Наливайченка, відомих культурних і громадських діячів Івана Драча Володимира Огризка, Володимира Сергійчука, Анатолія Паламаренка, Михайла Дорошенка, представників посольств США і ФРН, журналістів, які представляли близько 40 засобів масової інформації, та, зрозуміло, активістів і науковців «Меморіалу» та Громадського Інституту історичної пам'яті. Зусиллями останніх експозиція на сайті буде постійно поновлюватися новими матеріалами й документами. Сьогодні у 24-х розділах «Народної війни» подані, а нині - й оцифровані документи понад 350 фондів і близько 1500 архівних справ, використано понад 300 світлин, багато з яких представлені вперше. Всього науковці «Меморіалу» скопіювали понад 70 тисяч документів, які у повному обсязі згодом стануть надбанням кожного, хто захоче отримати достовірну інформацію про національно-визвольну боротьбу українського народу протягом 1917-1932рр. Адже історична правда, як слушно зазначив Віктор Ющенко, утверджує в людині гідність, а тому: «Я не хотів би, щоб наша молодь виховувалась на брехні. Коли кажуть, що незалежність нам упала як манна з неба, то згадаймо своїх дідів і прадідів, які піднялися по всій території Української Народної Республіки, не сприймаючи того, що звалось радянською владою», - сказав Президент.

 

Збройна боротьба українського народу проти російсько-більшовицької окупації не вщухала навіть після масових розстрілів мирних жителів, запідозрених червоними у симпатіях до повстанців. Чи не вперше саме в Україні застосовані провокації чекістів, коли ними ж створені підставні «повстанські загони» чинили вакханалії в українських селах, виявляли патріотів, після чого розстрілювали, як це приміром, у селі Бараніковка на Донеччині. Натхненником і організатором провокації був відомий своєю паталогічною жорстокістю голова Старобільського ВЧК Дмитро Мєдвєдєв, який в роки Другої Світової війни лютував на Рівненщині, створюючи фальшиві «загони УПА» з «ястребків» і енкаведистів. А свою першу нагороду на довгому кривавому чекістському шляху - золотий годинник - він одержав 28 листопада 1921 року від колегії Донгубчека «за умелую и усиленную борьбу с бандитизмом в Старобельском уезде», а саме - за створення псевдоповстанського загону і, як наслідок, - знищення отамана Івана Блохи і розстріл десятків українських селян с. Бараніковки на Луганщині.

 

Примітно, що злочини окупаційної влади проти українців зафіксовані вироками «трійок» - «именем Российской Федерации». Документи свідчать, що більшовицькі грабунки, розбої, розстріли українських повстанців, виселення селян, нищення духовності благословлялися іменем чужої держави. ЇЇ ж стараннями здійснювалися перевороти, як, приміром «Антигетьманський переворот», інспірований Москвою. У документах є списки агентури, яку надсилали більшовики для агітації проти гетьмана Павла Скоропадського. Є наказ за підписом Л. Троцького про виділених 4 мільйонів рублів для усунення гIMG_0708mетьмана Скоропадського і генерала Краснова.

Власне віртуальний музей яскраво демонструє непоправні втрати У країни, спричинені Росією. Так, експозиція відкривається картою 1914 року, укладеною Петербурзькою академією наук, на якій позначені українські етнічні землі. На той час вони складали 906 тисяч кв. км, нині наша територія - 603 тисячі…

 

Особливою притаманністю електронної версії «Народної війни» є неповторні образи українців - відкритих, сміливих, щирих. Із старих фотокарток, через часову відстань дивляться на нас наші великі попередники, чиї обличчя сповнені почуття власної гідності і волелюбства, і для яких гасло «воля України або смерть» було життєвим принципом. Зруйнувати цей феномен невмирущості українства не вдалося навіть більшовицьким опричникам. Мине десятиліття, і він знову ствердить свою незнищенність - тепер уже в лавах Української Повстанської Армії.

- Свого часу, - говорить Роман Круцик, - я був проти того, щоб визнавати боротьбу ОУН-УПА національно визвольною, доки не буде досліджено і вивчено український визвольний рух 1917-1932рр., яким була охоплена вся Велика Україна. Боротьбу за власну державу продовжила Українська Повстанська Армія…

 

Доказів на підтвердження цієї думки у науковців і дослідників «Меморіалу»достатньо. Щоправда, зробити ці знання надбанням мільйонів громадян непро сто через прозаїчні причини: цілковиту відсутність фінансової підтримки з боку держави, столичної влади. А крім н аукових проектів, є ще такі буденні речі, як плата за оренду приміщення (близько 3 тисяч гривень за місяць), за опалення (понад 5 тис. грн.) тощо. Попри хронічний брак коштів, «меморіалівці» виконують місію, про яку наші славні попередники казали: «Ми стали волі на сторожі…»

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ