Статті

Микола Міхновський

Яскрава постать Миколи Міхновського приваблювала і буде приваблювати дослідників. Як симпатиків, так і тих, хто вперто називає його фашистом, не зважаючи на історичні факти та здоровий глузд. Надто вже радикальними, як і сто років тому, видаються політичні погляди Миколи Івановича! На жаль, за постаттю Міхновського-політика, не видно Міхновського-людини. Нещодавно ми отримали можливість якщо і не заповнити прогалину, то хоча б додати дещо нового до життєпису видатного українця. Пропонуємо вашій увазі декілька статей з харківської газети "Южный край" за 1906 рік. Вони дають уявлення про фахову діяльність адвоката Миколи Міхновського: як казали за вічнопам'ятних совєтських часів "Человек познается в труде". Подаємо статті мовою оригіналу. Матеріяли віднайшов та надав до публікації дослідник Едуард Зуб.

<джерело> «Южный край», 21 мая 1906 г., № 8792 

<рубрика> Судебная хроника. Харьковская судебная палата 

<заголовок> Дела о еврейских погромах

 <текст> В первый раз за время существования харьковского судебного округа город Прилуки принимал у себя судебную палату. Временное присутствие ея в составе председателя 2 уголовного департамента г. Ошанина, членов гг. Миляшевского, Шмидта и Наставина и товарища прокурора г. Крылова выезжало в Прилуки для разбора трех дел о еврейских погромах, имевших место в Прилукском уезде в октябре месяце прошлого года. Слушались дела 15 и 16 мая; содержание их следующее. 

DSC 4032 З 25 лютого по 2 березня експозиція Київського «Меморіалу» «Народна війна» демонструвалась ще у двох районних центрах Черкащини у Звенигородці та Катеринополі  У м. Звенигородка експозиція була розміщена у районній бібліотеці (директор ­–Лариса Добровольська). Приїзд меморіалівців до Звенигородки здійснений за ініціативи місцевого осередку ВО «Свобода» (голова осередку – Кирило Крицький). 

385264 591273084236069_677822846_n Слово «синдром» тлумачиться, як сукупність симптомів із загальним патогенезом, в якому аналізуються найзагальніші закономірності розвитку та перебігу недуги. Пригадуєте перли, які вже стали до певної міри позначками «канкретної» епохи – Гулак-Артьомовський, Анна Ахметова, поет Чехов та багато інших «янукізмів»? Майже рік тому Віктор Федорович потішив суспільство черговим перлом – «пропоную… відродити Кирило-Мефодіївське братство, як модний студентський рух… 

6786369 8564a09e Вояки Української Повстанської Армії не лише воювали. Вони творили пісні, легенди. Одним словом — свою культурну атмосферу. І в цій атмосфері зростали тисячі людей. Навіть після того, як УПА припинила своє існування, ця атмосфера не відразу зникла. Вона дала свої плоди. І одним з таких плодів стала поява донбаської письменниці Галини Гордасевич.

DSC 3734 З 4 по 6 лютого 2013 р. за ініціативи Голови районної організації Всеукраїнського об'єднання ветеранів Віктора Слюсара та підтримки Шполянського міського голови Віктор Заскалети музейна експозиція Київського «Меморіалу» «Народна війна» була представлена громадськості м. Шпола Черкаської обл.

pastarchives Минуло два роки з часу смерті Володимира Куєвди, етнопсихолога і громадського діяча, який доклав чимало зусиль до відродження української мови в постколоніальній країні та її столиці Києві. Сьогодні, після майже трирічного господарювання донецької орди в Україні, брак таких принципових і послідовних людей, як він, відчувається ще гостріше.

photo-contactus Незадовго до Нового року, як повідомляє офіційна інтернет-сторінка Національного педагогічного університету імені М.Драгоманова, «відбулося на перший погляд традиційне засідання Вченої ради» – вручення «академічних мантій та дипломів почесних професорів друзям Драгоманівської родини». Цими друзями стали: директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, академік Микола Жулинський; поет, Герой України Дмитро Павличко; дійсний член Національної академії педагогічних наук України, заслужений діяч науки і техніки України Нелі Ничкало.

P1014152 Київський Меморіал за підтримки Міжнародного фонду Відродження продовжує представлення музейної експозиції «Народна війна» у містах України. Минулого року, а саме у травні у Чернівцях вперше було представлено експозицію «Народна війна» у Народному домі. Експозиція отримала схвальні відгуки відвідувачів та засобів масової інформації. На початку 2013 р. Київський Меморіал знову отримав запрошення від колег із Чернівецького Меморіалу представити виставку, цього разу у Центрі культури «Вернісаж». 

 7 Це одна з цитат, які ретельно підбирав для своєї нової виставки «Історико-політичні витоки комуно-фашистського Терору і Голодоморів у XX столітті – в Україні зокрема» в Музеї мікромініатюр, що в Лаврі, Микола Сядристий. Він – унікальна постать в українській культурі. Але такі рамки для нього занадто вузькі, адже до його давньої популярності майстра мікромініатюри («А, це той, хто підкував блоху») додається його скрупульозне вивчення тоталітарних режимів.

krucyk-01 Тижневик "Нація і держава" (ч.47) повідомляв про вакханалію комуністів у місті Приморську. Нащадки Сталіна розтрощили експозицію виставки "Народна війна", презентацію якої в Ногайському коледжі Таврійського університету дев'ятого листопада проводив голова Київської міської організації Товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса Роман Круцик. Наступного після погрому дня... 

1297259052 taras-marusik Тарас Марусик, голова Координаційної ради з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства "Меморіал", колишній завідувач відділу з питань мовної та етнонаціональної політики секретаріату президента

DSC 012 З 06 до 08 грудня музейна експозиція «Народна війна» була розгорнута і представлена у Полтаві в старому корпусі педагогічного університету ім. Короленка. Відкриття експозиції було багатолюдним. Окрім студентів історичного факультету на відкриття прибули викладачі і студенти інших факультетів а також представники громадськості та ЗМІ. 

DSC 008 За клопотанням Голови Кременчукської «Просвіти» Марії Усцової експозиція «Народна війна» була розгорнута у центральному будинку культури м. Кременчука. Відкрив експозицію заступник міського Голови Віталій Малецький, який відзначив експозицію як унікальну досі невідомими архівними документами. 

DSC 010 Із Черкас музейна виставка «Народна війна» переїхала до Кіровограду. Впродовж трьох днів, з 30 листопада до 02 грудня у краєзнавчому музеї Кіровограда демонструвалась «Народна війна». Відкрила експозицію директор краєзнавчого музею Пагажєва Наталія. На відкритті також виступила Олександра Житкова кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Винниченка, заслужений працівник освіти. 

 DSC 06 З 27 листопада по 08 грудня 2012 р. відбувся черговий просвітницький захід Київського «Меморіалу». З початку року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» презентація музейної експозиції «Народна війна» відбулось у більше 20 містах України. Цього разу Меморіалівці з експозицією відвідали три обласні центри Черкаси, Кіровоград, Полтаву та місто обласного підпорядкування Кременчук. 

 DSC 001 Цього разу члени Київського «Меморіалу» прибули з експозицією у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області на запрошення директора місцевого музею. Гостей привітно зустріла директор місцевого Історичного музею, кандидат історичних наук Наталія Буланова. Кияни були вражені самою будівлею спорудженою і проектованою як музей.

DSCN37868 листопада у приміщенні відділу «Сучасний Бориспіль» Бориспільського державного історичного музею відбулась зустріч представників Київського «Меморіалу» з місцевим педагогічним колективом. Метою зустрічі було ознайомлення вчителів історії бориспільських загальноосвітніх навчальних закладів із методологією роботи з архівними документами під час роботи над експозицією, звернено увагу на широку джерельну базу, що свідчить про намагання авторів об’єктивно висвітлити вітчизняну історію 1917 – 1932 р.р. без ідеологічних штампів, а також ознайомлено з тематикою експозиції, яка представлена у шкільних освітніх програмах.

 Після презентації експозиції у Дніпродзержинську члени «Меморіалу» вирушили до м. Приморськ, Запорізької області. Тут лідери місцевих громадських організацій домовились із керівництвом Ногайського коледжу Таврійського державного агротехнологічного університету про розміщення експозиції у приміщенні навчального закладу. За розпорядженням директора Володимира Шкіндера експозицію розташували у вестибюлі другого поверху учбового корпусу. Встановлювати плакати експозиції допомагали студенти коледжу.

DSC 009 21 жовтня 2012 р. у с. Глібів Густинського р-ну. на Тернопільщині відкрито музей «Національно-Визвольної боротьби Гримайлівщини ХХ ст.». Ініціаторами створення музею були члени місцевого осередку спілки політв’язнів та станиці УПА під керівництвом Євгена Михайловича Заплітного. У приміщенні з 1933 по 1939 р.р розміщувалась місцевий осередок Просвіти, яка була закрита більшовиками, а в 1941 р. знову відновлена. Після приходу в 1944 р. «других москалів» просвіту знову ліквідували.

photo stil 5 – 6 жовтня у приміщені Київського «Меморіалу» проведено Круглий стіл «Репресовані комуністичним тоталітарним режимом українські науковці». Співорганізаторами заходу стали Київська міська організація Товариства «Меморіал» імені Василя Стуса та Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих.

Помилка? Виділіть мишкою і настисніть Ctrl+Enter

Система Orphus

Розсекречена
site_index_banner
С
  • екскурсії по музейних експозиціях “Меморіалу”;
  • перегляд відеоматеріалів з історії репресій в Україні, історії України, художніх тематичних фільмів тощо;
  • виїздні виставки “Забуттю не підлягає...” (плакатний варіант, за домовленістю);
  • виїздні екскурсії до Биківнянських поховань під Києвом (місце масових розстрілів 1937-1941 років)
  • копіювання електронних відео- і аудіоматеріалів за домовленістю.

Перегляд експозицій, екскурсії та демонстрація фільмів БЕЗКОШТОВНІ